Lunárny kalendár pre záhradkárov - marec 2020

  • 28.02.2020

Marec je dlho očakávaný mesiac, kedy zima konečne odchádza a nastupuje vytúžená jar. Spolu so slnkom prichádza aj množstvo práce v záhrade. Privítajte jar a zatrieďte si práce v súlade s lunárnym kalendárom.

Priesady papriky v papierových kvetináčoch

01.03.2020 (deň koreňov)

Vysievame pór a zeler na predpestovanie priesad. Do skleníka alebo teplého pareniska vysievame reďkovku.

02. – 04.03.2020 (dni kvetov)

Do debničiek alebo zakoreňovačov vysievame brokolicu na predpestovanie. Prihnojíme kvitnúce rastliny, vyčistíme trvalkový záhon. Skontrolujeme uskladnené kvetinové cibule a hľuzy.

05. – 06.03.2020 (dni listov)

Vysievame listovú a hlúbovú zeleninu, rozsádzame priesady papriky, rajčín a baklažánov. Zbierame listy púpavy, medvedieho cesnaku a mladej žihľavy.

07. – 08.03.2020 (dni plodov)

Vrúbľujeme jadroviny, vysievame plodovú zeleninu na záhony v skleníku, do debničiek a zakoreňovačov. V čase klíčenia je dobré zabezpečiť im teplotu okolo 25 stupňov Celzia. Keď budú mať rastliny prvé lístky, bude im postačovať izbová teplota.

09. – 10.03.2020 (dni koreňov)

Vysádzame a presádzame kríky a stromy, množíme trvalky a izbové rastliny. Avšak v čase perigea (10.03. o 07:34) s rastlinami nemanipulujeme a nič nesadíme – teraz sú náchylné na poškodenie. Vysievame karotku, petržlen, paštrnák, cibuľu.

11. – 12.03.2020 (dni kvetov)

Urovnáme a skypríme záhony na výsev a výsadbu kvetín a zeleniny. Ukončíme rez a viazanie viniča, aby neslzil. Vysievame brokolicu. Prezimovaným muškátom a fuksiám skrátime výhonky na polovicu, aby vytvorili hustejšie kríčky.

13. – 14.03.2020 (dni listov)

Ošetríme ovocné dreviny proti hubovým chorobám (hrdza hrušková, chrastavitosť, múčnatka). Ukončíme vrúbľovanie kôstkovín a začneme s jadrovinami. Vysievame listovú zeleninu.

15. – 16.03.2020 (dni plodov)

Očistíme kmene stromov od machu, lišajníkov, zároveň tým zlikvidujeme aj zárodky škodcov. Ak nie sú prílišné mrazy, presvetľujeme jablone a hrušky. Odstránime všetky konáre rastúce dovnútra aj tie, ktoré sa križujú alebo rastú nadol. Korunu sa snažíme tvarovať tak, aby boli presvetlené všetky časti stromu.

17. – 18.03.2020 (dni koreňov) 

Vysadíme jarný cesnak, cibuľu sadzačku a naklíčené hľuzy zemiakov na skorý zber v máji. Vysievame reďkovku, karotku a petržlen. Ak nám to počasie dovolí, môžeme robiť terénne úpravy – stavebné práce vykonané v tomto období budú pevné a kvalitné.

19. – 21.03.2020 (dni kvetov)

Zo záhonov opatrne odstránime nástielku. Druhy citlivejšie na chlad, napríklad ruže, necháme radšej ešte zakryté. Odrežeme nadzemné suché časti trvaliek. Zalievame rastliny pestované v skleníku, parenisku a izbové kvety. 

22. – 23.03.2020 (dni listov)

Rozviažeme trsy okrasných tráv, odstrihneme odumreté časti. Ošetrujeme prebúdzajúci sa trávnik – vyhrabeme z neho lístie, prevzdušníme ho, prihnojíme a povalcujeme.

24. – 26.03.2020 (dni plodov)

Vrúbľujeme jadroviny, vysádzame mladé stromčeky, kry. Vysievame plodovú zeleninu. Okopeme, vyčistíme a pohnojíme záhony jahôd. 

27. – 28.03.2020 (dni koreňov)

Rozsádzame predpestované priesady plodovej a hlúbovej zeleniny a kvetín. Vysievame koreňovú zeleninu. Rozvešiame vtáčie búdky. 

29. – 31.03.2020 (dni kvetov)

Vysádzame a presádzame popínavé dreviny (plamienok, vistéria, brečtan, vlkovec, trúbkovec). Trvalkové záhony s chúlostivejšími rastlinkami vyčistíme od ochrannej nástielky lístia a čečiny a odstránime staré listy trvaliek. 

 

 

Text: redakcia
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte!