Lunárny kalendár pre záhradkárov – október 2020

 • 30. sep 2020

Koniec záhradkárskej sezóny sa neúprosne blíži, no napriek tomu je stále čo robiť. Zoraďte si októbrové práce v záhrade v súlade s lunárnym kalendárom.

Mačka na tekvici v záhrade, opadané lístie

01..10.2020 (deň listov)

Ak už rebarbore zožltli listy, môžeme ju deliť a rozsádzať. Rozvezieme kompost a hnoj na voľné záhony, pod ovocné stromy a kry. Zarýľujeme ho do hĺbky 15 až 20 cm.

02. – 03.10.2020 (dni plodov)

Zbierame jesenné a zimné odrody ovocia, suché struky fazule. Zbierame aj posledné plody baklažánu. Nedozreté ich zabalíme do papiera a necháme dozrieť v teplej miestnosti.

04. – 06.10.2020 (dni koreňov)

Prichádza čas na výsadbu ovocných stromov. Jamy na výsadbu by sme mali pripraviť s dostatočným predstihom a pôdu z výkopu premiešať s kompostom. Do jamy nezabudneme zatlačiť oporný kolík, až potom sadíme stromček. Zberáme koreňovú zeleninu. Paštrnák možno zberať neskôr, bude sladší. Teraz pozbieranú zeleninu a ovocie môžeme dlhodobo uskladňovať, zavárať, mraziť alebo sušiť.

07. – 08.10.2020 (dni kvetov)

Azalkám, klívii, mučenke a kalám obmedzíme zálievku a uložíme ich v priestore s teplotou +15 stupňov Celzia.  Z trávnika pravidelne vyhrabávame lístie. Zo záhonov zbierame karfiol a brokolicu. Skrátime výhonky ruží, odstránime suché, dovnútra rastúce vetvičky. Nakopcujeme ich pôdou. Okrasné trávy nestriháme, pekne zapletieme, dekoratívne zviažeme vrecovinou. Vyberieme zo zeme cibule mečíkov a georgín a necháme ich pre uskladnením preschnúť.

09. – 11.10.2020 (dni listov)

Polievame ihličnany a vždyzelené listnáče. Rododendrony, hortenzie a vresovité rastliny zasypeme rašelinou (rašelina premiešaná s kôrou). Chráni ich pred mrazom, drží vlahu a zabezpečí kyslú reakciu. Až do nástupu mrazov môžeme množiť trvalky delením. Vyčistíme jazierko a pripravíme ho na prezimovanie. V tomto období dbáme na závlahu chryzantém.

12. – 13.10.2020 (dni plodov)

Vysádzame ovocné dreviny. Zbierame plody jedlých gaštanov a zimné kultivary jadrovín. Chorobami postihnuté ovocie nenechávajme na stromoch, treba ho postriasať a spáliť. Zdravé obraté ovocie uskladňujeme vo vyvetranej pivnici. V skleníku pozbierame papriku a zvyšky rastlín zapracujeme do kompostu.

14. – 15.10.2020 (dni koreňov)

Vysádzame cibuľu sadzačku, vo vyšších polohách aj cesnak. Na skúšku vysejeme aj petržlen, mrkvu a mak – na jar skôr vzídu, pretože vužijú zimnú vlahu. Zbierame koreňovú zeleninu. Pór, čierny koreň a prípadne aj petržlen môžeme v pôde nechať. Do záhonov zapracujeme zelené hnojenie.

16. – 17.10.2020 (dni kvetov)

Prehodíme a prevzdušníme kompost, pokračujeme v dokladaní pozberových zvyškov rastlín  presypávame pôdou. Posledná vrstva má byť pôda. Vysádzame kríčkové a stromčekové ruže. Zo zeme vyberieme zabudnuté hľuzy georgín, kán, montbrécií a mečíkov. Uskladníme ich v pivnici na suchom mieste.

18. – 19.10.2020 (dni listov)

Posledné sadenice zimného šalátu presadíme do pareniska. Prezimujú a už koncom marca môžeme zbierať prvú úrodu. Na záhonoch v teplejších oblastiach ešte môžeme nechať čínsku kapustu, hlávkový kel a čakanku. Vysadíme okrasné dreviny s opadavými listami. Ošetríme skalku, rastliny citlivé na vlhko chránime strieškou z plastu, dreva alebo skla, prípadne črepníkom obráteným hore dnom (podložíme kamienok na vetranie).

20. – 21.10.2020 (dni plodov)

Zberáme neskoré zimné odrody ovocia, vyštipujeme veľkokveté chryzantémy. Pripravíme si plán výsadby na budúci rok. Záhony pre plodiny vyžadujúce zásaditú pôdu posypeme vápnom. Vápno môžeme pridať aj do kompostu. Na voľné záhony navozíme maštaľný hnoj a zrýľujeme ich.

22. – 23.10.2020 (dni koreňov)

Do pripravených jám vysádzame ovocné a okrasné dreviny. Do jamy vždy nalejeme aspoň 10 l vody a korene stromčekov skontrolujeme. Poškodené časti koreňov skrátime po zdravú časť. Vyčistíme záhony malín. Všetky voľné plochy v záhrade vyčistíme od zvyškov rastlín.

24. – 25.10.2020 (dni kvetov)

Chryzantémy zakryjeme pred nočným mrazom, zavlažíme. Dovnútra prenesieme oleander, bugenvileu, brugmansiu, kaméliu, muškáty a iné. Výhonky muškátov skrátime, obmedzíme zálievku. Ak treba, pokosíme ešte trávnik. Skalku, záhony trvaliek a citlivé dreviny pripravíme na prezimovanie.

26. – 28.10.2020 (dni listov)

Ako zdroj vitamínov si môžeme vysiať na vatu do misky žeruchu. Má univerzálne využitie a môžeme ju pridať do polievok, pomazánok, či do šalátov. Do kvetináča si presadíme trs pažítky. Očistíme a odložíme nepoužívané záhradné náradie.

29. – 30.10.2020 (dni plodov)

Vysádzame ovocné stromy. Chúlostivé stromčeky, ako napríklad mladé broskyne, treba na zimu obaliť papierom, alebo čečinou, aby nezmrzli. Všetky čerstvo vysadené stromčeky treba za suchého počasia polievať, a to aj počas zimy. Môžeme vysádzať aj ovocné kríky – ríbezle a egreše.

31.10.2020 (deň koreňov)

Prihrnieme pôdu k mladým stromčekom, viniču, ružiam, trvalkám, ochráni korene pred mrazom.

 

 

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
  Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
  Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
  Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
  Viete, ako pestovať mrkvu a petržlen?
  Viete, ako pestovať mrkvu a petržlen?
  Nedocenené krásky. Ak si všade nastrkáte skalné ruže, neobanujete. Prečítajte si prečo!
  Nedocenené krásky. Ak si všade nastrkáte skalné ruže, neobanujete. Prečítajte si prečo!
  Úrodu černíc ovplyvní dobrý rez. Naučte sa, ako na to
  Úrodu černíc ovplyvní dobrý rez. Naučte sa, ako na to
  Čučoriedky: Tento postup výsadby vám zaručí skorú a bohatú úrodu
  Čučoriedky: Tento postup výsadby vám zaručí skorú a bohatú úrodu