Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2019

  • 30.09.2019

Koniec záhradkárskej sezóny sa neúprosne blíži, no napriek tomu je stále čo robiť. Zoraďte si októbrové práce v záhrade v súlade s lunárnym kalendárom.

Mačka na tekvici v záhrade, opadané lístie

01. – 02.10.2019 (dni listov)

Pokračujeme v zbere šalátu, špenátu, sladkých zemiakov a kučeravého kelu. V chladnejších oblastiach už treba myslieť na zimnú ochranu mäty, levandule, tymiánu, šalvie a ďalších byliniek.

03. – 04.10.2019 (dni plodov)

Zbierame jesenné a zimné odrody ovocia, suché struky fazule. Zbierame aj posledné plody baklažánu. Nedozreté ich zabalíme do papiera a necháme dozrieť v teplej miestnosti.

05. – 07.10.2019 (dni koreňov)

Prichádza čas na výsadbu ovocných stromov. Jamy na výsadbu by sme mali pripraviť s dostatočným predstihom a pôdu z výkopu premiešať s kompostom. Do jamy nezabudneme zatlačiť oporný kolík, až potom sadíme stromček.

08. – 09.10.2019 (dni kvetov)

Azalkám, klívii, mučenke a kalám obmedzíme zálievku a uložíme ich v priestore s teplotou +15 stupňov Celzia.  Z trávnika pravidelne vyhrabávame lístie. Zo záhonov zbierame karfiol a brokolicu.

10. – 12.10.2019 (dni listov)


Až do nástupu mrazov môžeme množiť trvalky delením. Vyčistíme jazierko a pripravíme ho na prezimovanie. V tomto období dbáme na závlahu chryzantém.

13. – 14.10.2019 (dni plodov)

Zbierame plody jedlých gaštanov a zimné kultivary jadrovín. Ovocie uskladňujeme vo vyvetranej pivnici. V skleníku pozbierame papriku a zvyšky rastlín zapracujeme do kompostu.

15. – 17.10.2019 (dni koreňov)

Zbierame koreňovú zeleninu. Pór, čierny koreň a prípadne aj petržlen môžeme v pôde nechať. Do záhonov zapracujeme zelené hnojenie. Pozbieranú úrodu teraz môžeme uskladňovať, nakladať či mraziť – bude mať dobrú trvanlivosť a uchová si chuť.

18. – 19.10.2019 (dni kvetov)

Zbierame listovú zeleninu. Pozbieraná v dňoch listov totiž vydrží dlhšie, ako keby sme ju zbierali v dňoch listov. Zo zeme vyberieme zabudnuté hľuzy georgín, kán, montbrécií a mečíkov. Uskladníme ich v pivnici na suchom mieste.

20. – 21.10.2019 (dni listov)

Posledné sadenice zimného šalátu presadíme do pareniska. Prezimujú a už koncom marca môžeme zbierať prvú úrodu. Na záhonoch v teplejších oblastiach ešte môžeme nechať čínsku kapustu, hlávkový kel a čakanku. rastlinné zvyšky zo záhonov dávame do kompostu, jednotlivé vrstvy presypávame ornicou.

22. – 23.10.2019 (dni plodov)

Pripravíme si plán výsadby na budúci rok. Záhony pre plodiny vyžadujúce zásaditú pôdu posypeme vápnom. Vápno môžeme pridať aj do kompostu. Na voľné záhony navozíme maštaľný hnoj a zrýľujeme ich.

24. – 25.10.2019 (dni koreňov)

Do pripravených jám vysádzame ovocné a okrasné dreviny. Do jamy vždy nalejeme aspoň 10 l vody a korene stromčekov skontrolujeme. Poškodené časti koreňov skrátime po zdravú časť.

26. – 27.10.2019 (dni kvetov)

Ak treba, pokosíme ešte trávnik. Skalku, záhony trvaliek a citlivé dreviny pripravíme na prezimovanie.

28. – 29.10.2019 (dni listov)

Ako zdroj vitamínov si môžeme vysiať na vatu do misky žeruchu. Má univerzálne využitie a môžeme ju pridať do polievok, pomazánok, či do šalátov. Do kvetináča si presadíme trs pažítky.

30. – 31.10.2019 (dni plodov)

Vysádzame ovocné stromy. Chúlostivé stromčeky, ako napríklad mladé broskyne, treba na zimu obaliť papierom, alebo čečinou, aby nezmrzli. Všetky čerstvo vysadené stromčeky treba za suchého počasia polievať, a to aj počas zimy. Môžeme vysádzať aj ovocné kríky – ríbezle a egreše.

 

 

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád