Martin Čurda radí: Ako rezať čučoriedky?

  • 13.06.2020

Vysadili sme si štyri čučoriedky chocholíkaté – dve odrody Bluecrop a dve odrody Nelson. Viem, že čučoriedka má mať kyslé pH pôdy, sadili sme ich preto do rašeliny, ale viete mi poradiť, ako ich mám ďalej rezať?

Martin Čurda radí: Ako rezať čučoriedky?

Čučoriedka chocholíkatá je známa aj pod názvami čučoriedka záhradná, veľkoplodá, kanadská, americká. Popri nízkom pH pôdy je pravidelný rez ďalší dôležitý faktor, ktorý vplýva na množstvo úrody. Preto prvé dva roky ponechajte na rastline len najsilnejšie, vzpriamene rastúce výhonky a ostatné odrežete úplne pri zemi. Rezom odstráňte aj všetky výhonky s kvetnými púčikmi, aby sa rastlina úrodou nevysiľovala. Cieľom tohto rezu je totiž podpora intenzívneho rastu a vytvorenie dostatočného počtu silných výhonkov, ktoré prinesú úrodu až v nasledujúcich rokoch.

V ďalších rokoch rezom upravujte pomer medzi rastom a rodivosťou. Odrody, ktoré majú nadmernú násadu plodov a slabšie rastú, vyžadujú radikálnejší rez ako odrody s priemernou rodivosťou a silným rastom. Medzi odrody s nadmernou násadou plodov patria hlavne Bluecrop, Blueray, Berkeley, Goldtraube a Patriot, pri ktorých musíte takmer každý rok odstrániť i časť rodivého dreva, čiže časti výhonkov s kvetnými púčikmi.

Profesor Hričovský pri čučoriedkach

Pri odrodách so slabou až priemernou rodivosťou, ako sú odrody Nelson, Sierra, Spartan, Sunrise, ponechajte čo najviac rodivých výhonkov. Pozor však, ak ponecháte nadmerný rodivý obrast, veľmi negatívne to môže ovplyvniť dozrievanie, veľkosť i kvalitu bobúľ. Môžu sa začať objavovať poruchy v pigmentácii plodov a aj v ich chuti. Platí zásada, že vo štvrtom až šiestom roku po vysadení majú mať rastliny 8 až 12 konárov rôzneho veku, nie však staršie ako štyri roky.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte! Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny?