Martin Čurda radí: Ktoré okrasné kry sa režú počas zimy?

  • 09.01.2021

Viem, že ovocné stromy sa bežne strihajú v zime, ale čítal som, že aj niektoré okrasné kríky. Je to pravda? Je takýto rez lepší v zime ako na jeseň či na jar? 

Martin Čurda radí: Ktoré okrasné kry sa režú počas zimy?

V princípe má zimný rez dve výhody – opadané listy nezakrývajú drevinu a my máme prehľad, ako aj väčší ker vyzerá bez toho, aby sme sa predierali lístím.

Druhá výhoda je, že v zime máme viac času, lebo v záhrade nie je veľa činností, ktoré nám ho berú. Ale vážne, druhá výhoda je, že zásah nožnicami počas zimy nie je pre okrasný ker taký „bolestivý“ ako počas sezóny. Aj prípadnú chybu v reze nám ker skôr „prepáči“, počas vegetačnej sezóny by na rez reagoval intenzitou rastu. Samozrejme, toto sa nedá paušalizovať. Hovoríme totiž o miernej zime, keď nie sú treskúce mrazy, takisto nie je jedno, do čoho sa v okrasných záhonoch v tomto čase s nožnicami v ruke pustíme.

Takto vystrojení si všímame v záhrade len kry, ktoré kvitnú na hrubých letorastoch. Rezať teda môžeme tamarišku, pajazmín či budleju, ale mierne možno skrátiť aj hortenziu s tým, že jej odstránime odkvitnuté súkvetia. Trocha môžeme skrátiť aj jednoročné výhony trojpuku či tavoľníka a ideálny čas je na presvetlenie starých a rozrastených krov kaliny. Staré a rozrastené okrasné kry môžeme teraz presvetliť v prípade viacerých druhov.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku