Martin Čurda radí: Ako sa starať o okrasné trávy?

  • 30.01.2021

Máme veľký sad za domom. Vpredu v predzáhradke manželka pestuje chryzantémy, astry, cínie a pivónie. Páčia sa nám aj rôzne druhy tráv, je to teraz také moderné. Poradíte nám, ako sa o ne starať?

Okrasné trávy v záhrade

Veľmi rád. Aby v tom bol poriadok, rozdelím starostlivosť podľa ročných období a začnem aktuálnym – zimou.

Okrasné trávy počas zimy

V týchto dňoch určité množstvo listov odumrie. Takéto listy odstráňte. Ozdobnice bez problémov prezimujú vonku, ale odumreté stonky odrežte. Zrežte aj zasychajúce kvetné stonky kortadérie, kavyľa obrovského a iných vždyzelených tráv. Koncom zimy a začiatkom jari nastáva vhodný čas na rozdelenie ostríc, bradníka a puškvorca. Podmienky miernej zimy sú najvhodnejšie na delenie bambusov a presádzanie tých, ktoré pestujete v nádobách. Na konci zimy až začiatkom jari zrežte takmer až po úroveň pôdy veľké druhy tráv, ako napríklad kavyľ. Dajte pozor, aby ste nepoškodili nové zelené výhonky.

Okrasné trávy v záhrade

Jar

Na jar môžete zrezať všetky trávy, ktoré cez zimu odumreli. Režte tesne nad povrchom pôdy (okrem vždyzelených tráv, ktorým hlboký rez neprospieva). Prvé slnečné dni sú ideálne na vysievanie jednoročných i viacročných tráv. Semená sú drobné, stačí ich len jemne rozhodiť a prihrnúť tenkou vrstvou substrátu. Z trsov vždyzelených tráv, napríklad ostríc, vyhrabte odumreté listy a zrežte zoschnuté konce listov. Pri trávach s ostrými okrajmi listových čepelí si dajte pozor a radšej si nasaďte rukavice, predídete zraneniu. Skôr ako začnú rásť, vysaďte do nádob bambusy.

Leto

V lete stále nie je neskoro vysadiť trávy dopestované v nádobách. Pravidelná zálievka je veľmi dôležitá, a to nielen pre novovysadené rastliny v črepníkoch. Neoceniteľná je vlaha pre vlhkomilné ostrice, sitiny a prasličky. Koniec leta je ideálny na delenie ozdobnice. Novovysadené bambusy v záhone aj v nádobách stále zalievajte, aby substrát celkom nepreschol, lebo by im mohli zhnednúť všetky listy. Počas celej vegetácie nezabúdajte ani na hnojenie tráv pestovaných v kvetináčoch.

Okrasné trávy v záhrade

Jeseň

Na jeseň odstráňte z tráv semená, a to hlavne v prípade druhov, ktoré sa šíria samovýsevom (napríklad bezkolenec a kostrava). Dôležité je klásky alebo metliny odstrániť skôr, ako dozrejú. V jesennom období pokračujte v zálievke druhov pestovaných v nádobách. S výnimkou ozdobnice, ktorú je najlepšie deliť počas aktívneho rastu, sa dá väčšina druhov úspešne rozmnožiť na jeseň. Ak máte doma jazierko s vodnými trávami, ako sú pálky či trsť, odstrihnite im listy a stonky, keď začnú hnednúť. Bambusom veľkými nožnicami zrežte rozrastené trsy a nasteľte pôdu v ich okolí organickým hnojivom.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Ozvláštnite si interiér a vyrobte si závesné areárium. Starostlivosť oň je vďaka správnemu výberu rastlín nenáročná Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka