Záhrada môže byť krásna aj počas zimy. Postarajú sa o to tieto rastliny

  • 16.12.2019

December je posledným mesiacom v roku a zároveň začiatkom obdobia vegetačného pokoja. Záhradná sezóna je pre tento rok ukončená, napriek tomu môžeme v záhrade nájsť veľa pekného. Avšak len vtedy, ak nebudeme pri upratovaní príliš precízni.

Hortenzia v mraze

O obdiv stoja ponechané odkvitnuté súkvetia trvaliek, posledné plody okrasných drevín a hnedasté steblá tráv, ktoré kontrastujú s listami vždyzelených drevín. V tomto období začínajú byť viac pútavé aj ihličnany. Ich rozmanitosť a najmä farebnosť je až obdivuhodná.

Hviezda mesiaca

Hammamelis virginiana

Hammamel virdžínsky je najskoršie kvitnúci druh a má viacero kultivarov. Prvé kvety sa objavujú už začiatkom jesene, počas priaznivého počasia pretrvajú do vianočného obdobia. Hoci samotné kvety sú skôr nenápadné, farebné okvetné lístky sú neprehliadnuteľné. Najčastejšie sú žlté, oranžové alebo bordové. Ide o drevinu rozložitejšieho vzrastu, skôr menší strom. Vynikne len vtedy, ak bude mať vyhradený dostatočný priestor, najlepšie pred pozadím zo vždyzelených listnáčov. Hammamely neznášajú rez, preto je dôležité veľmi dobre zvážiť miesto výsadby. Dariť sa im bude na slnečnom alebo polotienistom mieste, s mierne vlhkou a kyslejšou pôdou.
Výška x šírka: 5 × 3 m

Hamamel

Farebná zima


Záhrada môže byť farebná a príťažlivá aj v najchladnejších mesiacoch v roku. Potrebné je však vybrať a vysadiť si do nej tie „správne“ rastliny a dobre ich nakombinovať. Vyplatí sa preto všetko si dôkladne premyslieť, prípadne sa inšpirovať na správnych miestach. Aj na tomto príklade vidno, že zimou záhrada nemusí stratiť na svojej atraktivite, práve naopak.

Cornus alba ,Sibirica’

Dreň biely, ker, ktorý púta v zimných mesiacoch červenou kôrou najmladších výhonov. Predpokladom je pravidelný rez v predjarnom období, čím sa podporí tvorba mladých vitálnych konárov. Je pestovateľsky nenáročný, potrebuje však slnečné miesto.
v. x š.: 2 × 1,5 m

Dreň biely

Carex ,Evergold’

Prekrásna zlatožltá a vždyzelená ostrica. Tvorí husté a pravidelné trsy. Žiada polotienisté miesto s mierne vlhkou humóznou pôdou. Vytvára pekné porasty, hodí sa do záhrad v ázijskom štýle.
v. x š.: 30 × 35 cm

Betula papyrifera

Breza papierová je stredne veľký strom, ktorý púta charakteristickou bielou kôrou. Obľubuje slnečné a teplejšie miesto.
v. x š.: 30 × 4 m

Mráz kúzelník

Nižšia teplota a mráz zintenzívnia pôvab i farbu niektorých rastlín. Vďaka zamrznutej rose pôsobia listy ako pocukrované, vyzerajú krehko a očarujúco. Táto krása však väčšinou netrvá dlho, preto musíme takéto unikátne dielo prírody vychutnať naplno.

Heuchera ,Lime marmalade’

Pútavý žltolistý kultivar heuchery, vytvára husto olistené trsy. Hodí sa na okraje záhonov alebo k chodníkom.
v. x š.: 40 × 30 cm

Zamrznutá heuchera

Luzula pilosa ,Igel’

Vždyzelená okrasná tráva chlpaňa tvorí husté, sýtozelené pologuľovité trsy. Vynikne jednotlivo aj v skupinách.
v. x š.: 20 × 20 cm

Vzácne detaily

Hortenzie upútajú v čase kvitnutia, ale aj po ňom. Suché súkvetia zdobia kríky i počas zimy a sú prirodzenou dekoráciou záhrady. Niekedy sa stane, že sa na kríkoch objavia aj nedávno odkvitnuté, ešte farebné súkvetia. Nádhernou ozdobou im bude už len jemná inovať. Aj v takýchto detailoch spočíva čaro záhrady v tomto období.

Zamrznutý kvet hortenzie

Hydrangea macrophylla

Bohato v lete kvitnúci ker. Obľubuje polotienisté miesta s mierne vlhkou a kyslejšou pôdou. Uplatní sa v záhonoch, ale aj vo väčších vegetačných nádobách. Ak majú hortenzie ideálne podmienky, sú dlhoročnými záhradnými rastlinami.
v. x š.: 1,5 × 1,5 m

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky