Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?

  • 30.07.2022

Chcem sa opýtať, čo treba spraviť, aby uhorky neboli horké. Je to otázka spôsobu pestovania alebo výživy?

uhorka
Foto: Shutterstock

Horkosť je spôsobená dvomi možnými cestami. Najčastejšie vznikajú horké látky ako dôsledok stresových podmienok, čiže suchom, vysokou teplotou alebo napadnutím škodcami. Sú to vlastne obranné mechanizmy v čase nepriazne, preto by sme napríklad v období nalievania plodov nemali nechať rastliny trpieť suchom. Rastliny v lete veľmi trpia aj brutálnymi horúčavami , tým však zabránime len ťažko.

Stáva sa však, že uhorky sú horké aj počas priaznivej sezóny. To je tá druhá možnosť horkosti uhoriek nakladačiek. V takomto prípade ide o odrodovú vlastnosť. Ak chceme tento problém vyriešiť, tento rok s tým už nič nespravíme. No na budúci radšej vysádzajme tzv. geneticky nehorké uhorky, ktoré horké látky v plodoch netvoria vôbec. Sú to napríklad odrody ʻBohemia F1ʼ, ʻChantal F1ʼ alebo ʻOrnello F1ʼ či ʻCharlotte F1ʼ.

Našťastie cucurbitacíny (látky, ktoré horkosť spôsobujú) sa rozkladajú teplom, preto sterilizované uhorky v konečnom dôsledku vôbec nebudú horké.

Chcete sa opýtať Martina? Svoje otázky posielajte na martin.curda@jaga.sk.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: uhorky | zelenina

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri
Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Letný veniec z vlastnej záhrady: Postup, ktorý zvládnu aj začiatočníci Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Vôňe majú vplyv na našu náladu, preto s nimi treba narábať citlivo. Ktoré aromatické rastliny si vybrať do záhrady? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať?