Martin Čurda radí: Kedy je najlepší čas na výsadbu jarných cibuľovín?

  • 19.09.2020

Poradíte nám prosím, kedy vysádzať jarné cibuľoviny? August sme už nestihli, dajú sa vysádzať aj teraz?

Martin Čurda radí: Kedy je najlepší čas na výsadbu jarných cibuľovín?

V lete je ešte na výsadbu jarných cibuľovín predsa len priskoro. Ideálne je začať pomaly v septembri a hlavné obdobie vysádzania si naplánovať na október. Nič nezmeškáte ani v novembri, dokonca v nížinách na juhozápade a východe Slovenska môžete vysádzať aj v decembri.

Platí, že čím neskôr si cibuľoviny vysadíte, tým neskôr budú kvitnúť, ale o efekt nádherných kvetov neprídete ani pri neskoršej výsadbe. Pravda, vstupujú do tohto aj iné faktory, nielen čas vysádzania. Veľa záleží aj na tom, aký skorý a razantný bude nástup zimy, respektíve zimných mrazov. Dôležité je aj množstvo zrážok, mohutnosť snehovej nádielky a, samozrejme, už spomínaná nadmorská výška. Čím nižšie je položená vaša obec, tým neskôr si môžete dovoliť vysádzať, tým dlhší interval na vysádzanie cibuľovín na jeseň máte.

V auguste sa ešte môžu vysádzať jesenné cibuľoviny, ktoré prinesú efekt ešte pred koncom roka, napríklad jesienky a jesenné šafrany.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Na návšteve: Inšpirujte sa záhradou, v ktorej si každý nájde to svoje
Veľká jarná súťaž - výhercovia Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? Pestovanie cukiet a patizónov zvládnu aj začiatočníci. Toto je pre úspech kľúčové Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov