Martin Čurda radí: Kedy je najlepší čas na výsadbu jarných cibuľovín?

  • 19.09.2020

Poradíte nám prosím, kedy vysádzať jarné cibuľoviny? August sme už nestihli, dajú sa vysádzať aj teraz?

Martin Čurda radí: Kedy je najlepší čas na výsadbu jarných cibuľovín?

V lete je ešte na výsadbu jarných cibuľovín predsa len priskoro. Ideálne je začať pomaly v septembri a hlavné obdobie vysádzania si naplánovať na október. Nič nezmeškáte ani v novembri, dokonca v nížinách na juhozápade a východe Slovenska môžete vysádzať aj v decembri.

Platí, že čím neskôr si cibuľoviny vysadíte, tým neskôr budú kvitnúť, ale o efekt nádherných kvetov neprídete ani pri neskoršej výsadbe. Pravda, vstupujú do tohto aj iné faktory, nielen čas vysádzania. Veľa záleží aj na tom, aký skorý a razantný bude nástup zimy, respektíve zimných mrazov. Dôležité je aj množstvo zrážok, mohutnosť snehovej nádielky a, samozrejme, už spomínaná nadmorská výška. Čím nižšie je položená vaša obec, tým neskôr si môžete dovoliť vysádzať, tým dlhší interval na vysádzanie cibuľovín na jeseň máte.

V auguste sa ešte môžu vysádzať jesenné cibuľoviny, ktoré prinesú efekt ešte pred koncom roka, napríklad jesienky a jesenné šafrany.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - január 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania Čemerica – vždyzelená trvalka, ktorá prekvapuje svojimi krásnymi kvetmi v zimnom období
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Čo s krušpánom, ktorý zničila vijačka a prečo týmto drevom nekúriť? Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Zvyšky zeleniny nevyhadzujte! O pár dní z nich môžete mať čerstvú vňať Hľadáte niečo nové na túto sezónu? Tieto netradičné druhy zeleniny dopestujete aj v našich podmienkach Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám