Na aký podpník štepiť staré odrody ovocných stromov?

  • 11.12.2021

Rád by som mal v záhrade staršie odrody stromov. Na aké podpníky je najvhodnejšie štepiť takéto odrody?

Staré jablone v ovocnom sade

Naši predkovia pestovali buď ovocné semenáče bez štepenia, alebo vybrané odrody štepili do náhodných semenáčov. Z toho vyrástli vysoké stromy s objemnou korunou, ktoré mohli aj veľa rodiť a aj kvalitné ovocie, ale často až za 8 – 12 rokov.

Dnes si intenzívnejšie, efektívnejšie pestovanie ovocia vyžaduje aj skorú úrodu, a teda i menšie tvary stromov, prípadne ich tvarovateľnosť do tvaru ovocnej steny. Preto aj pri starých odrodách využívame v menších záhradách moderné typy podpníkov tak, aby sme menšou rastovou aktivitou podpníkov do určitej miery zmenšili budúcu korunu stromu a tiež urýchlili nástup ich rodivosti. Musíme však dodržať rozumný pomer rastovej aktivity podpníka a naštepenej odrody.

Veľmi slabo rastúci podpník a bujne rastúca odroda sú absolútne nesúrodé a neperspektívne. Lepšie sa hodia podpníky so strednou rastovou aktivitou a bohatou a hlbšou koreňovou sústavou. Na úspešné a trvalé zrastenie podpníka a štepu je dôležitá ich vzájomná dobrá afinita (podobnosť), čo sa ale pri neznámych alebo starších odrodách málokedy vie dopredu, čiže si to musíme odskúšať naostro. Pri zlej afinite sa, a to aj po počiatočnom akože dobrom zrastení, často pod váhou rozrastenej koruny môže zrast časom v tomto mieste oddeliť. Inak povedané, naštepená časť stromu sa odlomí od podpníka.

Dôležité je poznať vzájomnú afinitu najmä pri dulovom podpníku pre hruškový štep, lebo tu sa často vyskytujú problémy. Zdá sa však, že nešľachtené semenáče majú k rôznym odrodám pomerne uspokojujúcu afinitu.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

 

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád
Tavolíny, hamamely a hortenzie: Vo februári venujeme pozornosť v okrasnej záhrade týmto rastlinám Osviežte si základy pestovania teplomilných paprík! Kedy začať s výsevom a kam ich vysadiť? Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád Ako správne rezať jadroviny? Eduard Jakubek vás prevedie celým postupom