Má váš sused bohato rodiacu ríbezľu? Rozmnožte si ju vrúbľovaním

  • 14.01.2019

Rezkovaním alebo potápaním ríbezlí a egrešov získame ich kríkovú podobu. Vrúbľovanie sa predovšetkým používa pre stromčekový vzrast.

Má váš sused bohato rodiacu ríbezľu? Rozmnožte si ju vrúbľovaním

Ako podpník sa využíva meruzalka zlatá, ktorá tvorí rovné jednoročné výhonky dlhé 80 až 120 cm Podľa toho, v akej výške chceme mať zapestovanú korunku, štepíme vo výške približne od 50 do 100 cm. Hrúbka podpníka v tomto mieste by mala byť minimálne 8 až 10 mm.

Ako získať podpník?

Jedna možnosť je kúpiť v okrasnej škôlke mladú meruzalku zlatú. No ak pestujeme v záhrade stromčekové ríbezle či egreš, získame ríbezľu zlatú i sami. Istý čas po výsadbe zakúpenej stromčekovej ríbezle alebo egreša totiž vyrastajú zo zeme pri kmienku jej výhonky, ktoré sa majú odstraňovať. Ak však jeden či dva výhonky ponecháme, na jeseň opatrne odkopeme a presadíme, získame meruzalku zlatú, budúci podpník novej stromčekovej rastliny.

Má váš sused bohato rodiacu ríbezľu? Rozmnožte si ju vrúbľovaním

Vrúble zo zdravých výhonov

Vrúble na štepenie odoberáme zo zdravých a rodiacich rastlín. Režeme jednoročné výhony dlhé približne 30 až 50 cm. Ak sú ešte olistené, listy odstránime. V tomto období je už však všetko bez listov, takže tento krok odpadá. Odrezané výhony, ktoré nepoužijeme na vrúble, prípadne aj tie, z ktorých sme vrúble odobrali, a majú dĺžku aspoň 20 až 25 cm, môžeme na
zimu takzvane založiť do zeme. Vykopeme plytkú šikmú jamu a do nej zakladáme výhony v skupinkách (najlepšie) alebo samostatne. Môžeme ich použiť neskôr alebo na jar vysadiť priamo ako prostokorennú rastlinu.

Má váš sused bohato rodiacu ríbezľu? Rozmnožte si ju vrúbľovaním

Skoré aj neskoré ríbezle

Ríbezle vyžadujú na svoje pestovanie iba minimum priestoru, čo nám umožňuje pestovať na malej ploche širšie spektrum odrôd – od skorých až po neskoré. Pestrosť nám ponúkajú ríbezle aj vo farebnej škále. Základné farebné varianty odrôd ríbezlí sú červená, čierna a biela, každá z nich vyniká iným zložením plodov a tým aj špecifickou chuťou. Sortiment dopĺňajú aj iné farebné odtiene, z ktorých sa v aktuálnom sortimente pevne udomácnili ružové odrody.

Má váš sused bohato rodiacu ríbezľu? Rozmnožte si ju vrúbľovaním

Egreše

Spôsobov pestovania egrešov je viacero, v záhradách však dominujú 2 základné pestovateľské tvary – ker a stromček. Kríčky tvoria asi meter široké a o čosi vyššie rastliny tvorené z 12 až 15 výhonov, ktoré je potrebné pravidelne obnovovať. Výhodou kríčkov je ich dlhovekosť, ktorá je v porovnaní so stromčekmi približne dvojnásobná. Citeľne vyššie sú tiež úrody z krov. Nevýhodou je komplikovanejšie ošetrovanie a riziko poškodenia plodov pri styku s pôdou.

Ako navrúbľovať ušľachtilú odrodu ríbezle do meruzalky zlatej

Náročnosť: ****
Obdobie: XI -II
Ľudia: 1
Čas: 2 h

1. VÝBER PODPNÍKA

Meruzalka zlatá

Na ríbezli zlatej vyberieme výhon, na ktorý budeme vrúbľovať odrody. Môžeme si vybrať aj viacero výhonov na viacero odrôd.

2. SKRÁTENIE PODPNÍKA

Vrúbľovanie ríbezlí

Vybrané výhony po odlistení skrátime. Výška skrátenia nám určí výšku korunky. V najvyššom mieste budeme vrúbľovať.

3. ČIERNA RÍBEZĽA

Vrúbľovanie ríbezlí

Z kríka ríbezle čiernej (odroda ,Otelo‘) odoberieme jednoročný výhon s dĺžkou asi 40 až 50 cm. Neodoberáme dvojročné výhony.

4. JOSTA

Josta

Z kríka josty odoberieme jednoročný výhon, nikdy nie dvojročný. Tak, ako predchádzajúci, aj tento by mal mať dĺžku asi 40 až 50 cm.

5. ČERVENÁ RÍBEZĽA

Vrúbľovanie ríbezlí

Z kríka ríbezle červenej (odroda ,Detvan‛) odoberieme jednoročný výhon, ktorý by mal mať rovnakú dĺžku ako všetky predchádzajúce.

6. TRI ODRODY

Vrúbľovanie ríbezle

Tri rôzne odrody, ktoré sa dajú vrúbľovať na podpník meruzalky zlatej. Môžeme ich štepiť na jeden podpník alebo samostatne.

7. SPOJKOVACÍ REZ

Vrúbľovanie ríbezle

Vrúbľovacím nožom spravíme jedným ťahom tzv. spojkovací rez na podpníku. Vedieme ho šikmo cez výhon podpníka.

8. ROVNAKÁ HRÚBKA

Vrúbľovanie ríbezle

Výhon vybraný na štepenie skrátime v mieste, kde je ideálne rovnaká hrúbka, ako je hrúbka podpníka v mieste vrúbľovania.

9. ROVNAKÁ DĹŽKA

Vrúbľovanie ríbezle

Vrúbľovacím nožom vykonáme šikmý spojkovací rez na výhone, nad púčikom. Dĺžka rezu má byť rovnaká ako na podpníku.

10. PRILOŽENIE REZNÝCH PLÔCH

Vrúbľovanie ríbezle

Rezné rany priložíme k sebe tak, aby sa kambiálne pletivá prekrývali, a tým sa zvýšila pravdepodobnosť prijatia.

11. SKRÁTENIE VRÚBĽA

Vrúbľovanie ríbezle

Vyhovujúci vrúbeľ skrátime ostrým náradím nad púčikom smerujúcim von alebo do boku.

12. VRÚBEĽ UŠĽACHTILEJ ODRODY

Vrúbľovanie ríbezle

Je skrátený nad púčikom a má dĺžku cca 25 až 35 mm. Šikmý hladký rez je dlhý cca 18 až 25 mm.

13. FIXOVANIE PÁSKY

Vrúbľovanie ríbezle

Podpník si opáskujeme transparentnou páskou pod miestom vrúbľovania a pásku zafixujeme, aby sme ňou neskôr mohli vrúbeľ omotať.

14. PRILOŽENIE VRÚBĽA

Vrúbľovanie ríbezle

Vrúbeľ čo najpresnejšie priložíme reznou plochou proti podpníku. Prstom stlačíme, aby medzi pletivami nezostal vzduch.

15. PREVIAZANIE

Vrúbľovanie ríbezle

Páskou preväzujeme miesto vrúbľovania dookola otáčaním. Miesto okolo púčika páskou obídeme a zafixujeme ju aj nad vrúbľom.

16. ZAUZLENIE

Vrúbľovanie ríbezle

Páskou prejdeme zhora dole pod vrúbeľ a zafixujeme ju škôlkarským uzlom. Spravíme posledné omotanie, podvlečieme a zauzlíme.

17. PO VRÚBĽOVANÍ

Vrúbľovanie ríbezle

Zafixovaný a opáskovaný vrúbeľ na podpníku musí dýchať. Preto miesto okolo púčika vynechávame.

18. ŠTEPÁRSKY VOSK

Vrúbľovanie ríbezle

Vláčnym štepárskym voskom zatrieme reznú ranu na vrúbli. Nedáme veľa, inak v teplejších dňoch stiečie a zavoskuje púčik.

19. ODREZKY

Vrúbľovanie ríbezle

Zvyšné odrezky z odrôd čiernej ríbezle, josty alebo červenej ríbezle nemusíme vyhodiť. Môžeme si ich zazimovať a na jar vrúbľovať opäť.

20. ZALOŽENIE

Vrúbľovanie ríbezle

Výhony si skrátime na 20 až 25 cm a po jednom založíme do pôdy. Ukladáme ich šikmo do vyhĺbenej jamy a jemne prihrnieme zemou.

21. JEDEN PÚČIK

Vrúbľovanie ríbezle

Nechávame trčať jeden, max. dva púčiky. Za rok výhon zakorení a môžeme ho ďalej pestovať ako krík. Rodiť bude o dva až tri roky.

Ríbezle

Na jeden podpník môžeme vrúbľovať aj viacero odrôd. Ak je vrchné miesto už obsadené, tak vrúbľujeme podeň, do boku. V mieste vrúbľovania zvrchu kôry zarežeme jazýček, ten skrátime o jednu tretinu. Vrúbeľ si pripravíme spojkovacím rezom jedným ťahom, nad protistojným púčikom skrátime ostrými nožnicami a v jednej tretine odspodu reznej plochy z druhej strany odstránime kôrku. Vrúbeľ následne zasunieme do jazýčka tak, aby sa pletivá čo najpresnejšie prekrývali. Previažeme pevne páskou, čím zafixujeme vrúbeľ, no púčik páskou obídeme, aby bol voľný a mohol ďalej rásť. Naspodku, pod vrúbľom, spravíme škôlkarský uzol, a tým ukončíme štepenie.

Meruzalka zlatá

Meruzalka zlatá (Ribes aureum) je krík s výškou do 3 m pochádzajúci zo Severnej Ameriky. Do Európy sa dostal v 19. storočí ako okrasný krík do parkov a podnož pre ríbezle a egreše.

Meruzalka zlatá

Kvitne v apríli až máji veľmi voňavými žltými kvetmi v riedkych strapcoch. Vetvičky sú netŕnité, listy sú hlboko, troj-, niekedy päťlaločné. Fialové až čierne guľovité bobule sú jedlé, avšak nie veľmi chutné. Dozrievajú v júli až auguste, čiže až po ríbezli.

 

 

Text: Ing. Martin Čurda
Realizácia: Ing. Eduard Jakubek
Foto: Martin Čurda, Pixabay
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád