Hľadači najsladších paradajok, pozor! Týchto 12 odrôd sme objavili a vyskúšali za vás

 • 05.03.2024

Len máloktorá zelenina má toľko oduševnených milovníkov ako rajčiny. Dnes už máme na výber nepreberné množstvo typov a každý si príde na svoje. Pozrime sa na paradajky podľa jedného veľmi špecifického kritéria – ich sladkosti.

Najsladšie odrody paradajok
Foto: Patrik Kelemen a Zuzana Hanudelová

Ak máte radi intenzívne sladkú chuť paradajok, k dispozícii sú odrody s rôznymi úrovňami cukornatosti – podobne ako pri ovocí. Obsah cukru sa meria v Brixoch (Bx) a tieto hodnoty zároveň vyjadrujú percentuálny obsah cukru v šťave. Napríklad 5 °Bx znamená 5 % cukru. Klasické rajčiny, riadne dozreté, majú okolo 7 °Bx, zatiaľ čo tie najvýraznejšie sladké odrody dosahujú až 10 – 12 °Bx. Na porovnanie, štandardná broskyňa má okolo 9 °Bx.

Obsah cukru je síce určený podľa odrody, ale reálne hodnoty v plodoch sú premenlivé podľa podmienok, v akých rastliny rastú. Preto môže dochádzať ku kolísaniu hodnôt v rámci viacerých sezón. Vyššie hodnoty cukornatosti podporuje nielen dlhšia doba dozrievania, ale aj vyššia miera slnečného žiarenia, menej vlahy a chudobnejší substrát.

Refraktometer, dobrý pomocník pre pestovateľa paradajok

Domáci pestovateľ si môže kontrolovať a vyhodnocovať obsah cukru pomocou tzv. „refraktometra“. Je to jednoduchý optický prístroj, ktorý pomocou lomu svetla indikuje mieru cukornatosti v šťave. Prístroj sa dá objednať na internete alebo kúpiť vo vinárskom obchode. Odporúčame vybrať si typ, ktorý má čo najnižšiu škálu, ideálne od 0 – 20 Brixov, pretože pri väčšom rozsahu nemáme na stupnici tak citlivé a presné rozlišovanie parametrov.

Samozrejme, obsah cukornatosti a jeho vnímanie ovplyvňuje aj obsah kyselín. Ich vyvážené pomery určujú harmonický súlad chutí, pretože len sladký efekt sám o sebe by mohol pôsobiť fádne. Bez prístroja ťažko odhalíme, ktorá rajčinka má akú hodnotu cukru. Refraktometer nám to ukáže celkom objektívne.

Refraktometer v záhrade
Refraktometer je jednoduchý optický prístroj, ktorý pomocou lomu svetla indikuje mieru cukornatosti v šťave. Foto: Shutterstock

Aké odrody paradajok patria medzi najsladšie?

Tie najsladšie odrody dokážu prekvapiť a splniť aj náročné kritériá. Gény rajčín s vlohami pre maximálnu sladkosť sú spojené so znakmi drobných plodov, pričom najsladšie odrody sú typu cherry. Predstavme si niektoré z nich.

Legendárna odroda Sun Gold F1

Začneme legendou. Jedna z prvých známych odrôd zacielených na výraznú cukornatosť je populárna ‘Sun Gold F1’, hybrid japonského koncernu Tokita, ktorá pochádza ešte z roku 1992.

Je to kolíková odroda, vysoká aj do 2 metrov, veľmi skorá, plodná a naozaj ovocne sladká. Obsah cukru podľa podmienok býva okolo 8  – 9 °Bx a spolu s ostatnými zložkami jej chuti a arómy poskytujú naozajstný pôžitok pri konzumácii plodov. Tie sú oranžové, okrúhle, s hmotnosťou okolo 12 – 15 g.

Málo známe je, že táto odroda má aj sesterské verzie s rôznymi inými farbami, rovnako zamerané na maximálnu sladkosť.

 • ‘Sun Sugar F1’ – takmer totožná so ‘Sun Gold’, oranžové a podobne veľké plody. Nie je tak náchylná na praskanie v prípade väčších dažďov.
 • ‘Sun Lemon F1’ – kanárikovo žlté plody, niekedy so sklonom k oválnemu tvaru, tiež veľmi sladké. Odroda je pomerne výrazne plodná.
 • ‘Sun Green F1’ – plody sú aj v zrelosti zelenej farby. Občas mierne oválne, veľmi sladké plody majú pikantnú, aromaticky bohatú chuť.
 • ‘Sun Peach F1’ – ružové, mierne oválne plody. Opäť veľmi lahodná a sladká odroda.
 • ‘Sun Cherry Premium F1’, ‘Sun Cherry Extra Sweet F1’ a ‘Sun Cherry Smile F1’ – červené verzie, ktoré sú pomerne podobné so znakmi tejto série – obsahom cukrov, spôsobe rastu aj veľkosťou plodov.
 • ‘Sun Chocola F1’ – čokoládová, hnedastá farba, na cherry trochu väčšie plody, sklon k praskaniu, inak chutné.
Sun Gold F1
Sun Gold F1 Foto: Patrik Kelemen a Zuzana Hanudelová

Kvalitná odroda Golden Gem F1

Veľmi kvalitná odroda ‘Golden Gem F1’ sa niekedy označuje ako „čínsky Sungold“, pretože jej sladkosť aj farby plodov túto predlohu veľmi pripomínajú. Tiež je veľmi plodná a výrazne prináša úrodu až do samého konca sezóny. Dorastá aj do výšky 2,5 metra.

Supersladké odrody od amerického učiteľa fyziky

V Novom Mexiku, v USA, žije pán učiteľ fyziky, vášnivý farmár a šľachtiteľ rajčín. Skvelé odrody nielen pestuje a predáva na miestnom trhu, semená posiela do celého sveta prostredníctvom svojho e-shopu pod značkou J&L Gardens. V domácich podmienkach dokázal vyšľachtiť aj odrody, ktoré prekonávajú hodnoty cukornatosti aj spomínaných odrôd bohatého koncernu Tokita.

Navyše jeho odrody nie sú hybridné, takže si môžete z úrody každý rok zachovávať vlastné semená, čo pri hybridoch nemusí byť efektívne.

Jeho slávna dvojica supersladkých odrôd ‘Ambrosia Orange UBX’ a ‘Ambrosia Rose UBX’ (skratka UBX znamená „Ultra High Brix“) dosahuje podľa podmienok až 11,5 °Bx. Ako ich názvy napovedajú, ide o oranžovú a ružovoplodú verziu. Dorastajú do výšky aj viac ako 2 metre a plodia veľmi chutné plody. Navyše, aj keď ide o odrody kolíkové, majú bujný rast, preto je možné ich pestovať na viac kmienkov, aj 3 až 6. V takom prípade môžu rásť nižšie.

Ambrosia Rose UBX
Ambrosia Rose UBX Foto: Patrik Kelemen a Zuzana Hanudelová

Z jeho ostatných odrôd ešte vyzdvihneme:

 • ‘Josefina’ – špeciálna odroda, ktorá sa stane miláčikom každého, kto ju ochutná. Je to tiež kolíková, neraz 2-metrová odroda s drobnými, červenými plodmi so zvláštne matnou šupkou. Okrem vysokej hodnoty 10+ °Bx má neobvyklú chrumkavú textúru, s akou sa u rajčín nestretávame.
 • ‘Bosque Emerald’ – zelenoplodá odroda,
 • ‘Bosque Gold’ – žltoplodá verzia, ktorá vznikla spontánnou mutáciou v mojej záhrade. (v záhrade autora článku, pozn. red.).
Josefina
Josefina Foto: Patrik Kelemen a Zuzana Hanudelová

Zelenoplodá odroda Green Doctors

Ďalšie odrody atraktívne pre hľadačov vysokej sladkosti sú ‘Green Doctors’, čo je opäť v zrelosti zelenoplodá cherry rajčinka s veľmi sladkou, korenistou chuťou. Predáva sa aj vo verzii ‘Green Doctors Frosted’, mutáciou s matnou, akoby zamrznutou pokožkou.

Jej meno pochádza zo skutočnosti, že ide o zelenoplodú mutáciu bieloplodej odrody Dr. Carolyn. Na svojom záhone ju objavila Dr. Amy Goldman, ktorá z nej vzala semená a v roku 2007 vydala do sveta semenných bánk.

Bieloplodá odroda Super Snow White

Z bieloplodých sladkých cherry odrôd odporúčame ‘Super Snow White’. Táto kolíková rajčina s výškou opäť okolo 2 metrov a bohatými strapcami bohato plodí ešte aj na samom konci sezóny.

Odroda nie je úplne biela, ale je odlišná a svetlejšia ako žltých rajčín, podobná farbe starého vosku. Plody sú len trochu väčšie, guľaté, okolo 10 – 20 g. Chuť majú skvelú a miernu, s nízkou kyslosťou.

Super Snow White
Super Snow White Foto: Patrik Kelemen a Zuzana Hanudelová

Odroda podobná jahodám Gardenberry F1

Medzi odrodami v súvislosti s vysokou sladkosťou sa veľmi pekne vyníma aj ‘Gardenberry F1’, niekedy ako ‘Tomatoberry Garden F1’, ktorá sa zvykne veľmi páčiť deťom.

Táto skorá a veľmi plodná rajčina poskytuje sladké plody v tvare, farbe a veľkosti jahôd. Majú zaujímavú, pevnú, „žuvaciu“ textúru.

Fialovo-hnedá odroda Purple Cherry

Spomedzi cherry odrôd s pomerne bohatou sladkosťou môžeme spomenúť aj ‘Purple Cherry’, ktorá má bohatú, akoby „dymovú“ príchuť.

Farebne je, ako názov napovedá, mierne do fialovo-hneda, čo spôsobuje presvitanie zelených farbív cez tmavobordovú pokožku. Je veľmi plodná a na rozdiel od veľmi podobnej ‘Black Cherry’ nepraská a nekvasí v strapci.

Purple cherry
Purple cherry Foto: Patrik Kelemen a Zuzana Hanudelová

Extrémne sladká odroda Sweet Aperitif

K tým najextrémnejším odrodám patrí aj ‘Sweet Aperitif’, ktorá má úroveň opäť až 11 – 12 °Bx. Čo je zaujímavé, opäť nejde o hybrid. Dorastá tiež do 2 metrov, rastie vitálne, plodí hojne červené cherry plody s hmotnosťou cca 10 – 18 gramov.

Táto odroda je dostupná aj u nás, na rozdiel od väčšiny odrôd menovaných v článku.

Oranžová výnimka Orangeto

Ďalšou rekordmankou a novinkou je odroda ‘Orangeto’ so solídnou úrovňou sladkosti až 11,5 °Bx. Je semi-determinantná, teda niečo medzi kolíkovou a kríčkovou. Z toho vyplýva, že sa hodí na pestovanie bez vyštipovania, na voľný spôsob rastu.

Dorastá do výšky 60 – 120 cm, preto je vhodná aj do nádob na balkóny a terasy. Plody má, ako názov napovedá, oranžovej farby.

Exoticky vyzerajúca odroda Dancing Green Fingers

Medzi novšie a neobyčajne atraktívne patrí aj exoticky vyzerajúca ‘Dancing Green Fingers’ (tancujúce zelené prstíky). Názov vystihuje vzhľad jej strapcov, ktoré majú v zhlukoch podlhovasté, zeleno-žltkasté plody.

Plody majú jemnú štruktúru, málo semien a lahodnú, sladkú chuť. Skutočne delikátna zvláštnosť. Rastlina dorastá do výšky cca 1,8 m, plody majú okolo 15 g.

Dancing Green Fingers
Dancing Green Fingers Foto: Patrik Kelemen a Zuzana Hanudelová

Odrody s väčšími podlhovastými plodmi Artisan

Spomedzi trošku väčších paradajok sú odrody od značky Artisan. Séria s podlhovastými plodmi s výrazným špicom sa vyznačuje obvykle farebnými prúžkami a veľmi delikátnou chuťou. Sú o niečo väčšie ako štandardné cherry, s dĺžkou okolo 5 cm a priemerom 2 cm, s bohatou chuťou tropického ovocia.

Táto séria pozostáva z odrôd rôznej farebnosti:

 • ‘Blush Tiger’ – žlto-červeno prúžkovaná,
 • ‘Green Tiger’ – so žltými pásikmi na zelenom základe,
 • ‘Pink Tiger’ – ružovo-zlaté pásiky,
 • ‘Lucky Tiger’– so zlato-červeno-zeleným tónovaním.

K tejto sérii sa veľmi hodí aj nevšedná odroda ‘Brad´s Atomic Grape’ od Wild Boar Farms, ktorá má podobný tvar a rozmery. Ohromuje však zeleno-žlto-červeným strakatým sfarbením, navyše korunovaným antokyánovým pigmentom fialovo-čiernej farby. Má tiež veľmi atraktívnu, sladkú a komplexnú chuť.

Artisan Pink Tiger
Artisan Pink Tiger Foto: Patrik Kelemen a Zuzana Hanudelová

Horúca novinka Tiny Tempations Orange F1

Ako poslednú si spomenieme drobnejšiu kríčkovú odrodu, vhodnú aj na balkóny či okenné parapety. Hybrid ‘Tiny Tempations Orange F1’ je čerstvo vydaná a ocenená FleuroSelect Gold Medal 2024. Uvádzajú pri nej až 11 – 12 °Bx, čo je na balkónovú odrodu revolučná hodnota.

So svojím vzrastom 30 – 60 cm sa dobre hodí do nádob a jej oranžové, približne 20-gramové plody vyzerajú tiež veľmi dekoratívne Jej veľkou prednosťou je odolnosť voči plesni zemiakovej. Semená sa dajú už objednať aj u nás, čo je neobvyklé.

Poznámka autora

Tento zoznam je určený pre tých, ktorí chcú vyskúšať momentálne maximá v sladkosti spomedzi odrôd rajčín. Obsahuje súhrnné informácie z viacročného skúšania vhodných kultivarov, spomedzi ktorých vynikli a osvedčili sa tieto spomenuté odrody. V našich podmienkach fungujú aj na záhone bez nutnosti skleníka, avšak boli testované v oblasti Bratislavy.

Galéria k článku

Text: Martin Kohútek
Foto: Patrik Kelemen a Zuzana Hanudelová, isifa/Shutterstock

Tagy: odrody | paradajky

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Čo ešte stihnúť na prelome marca a apríla? Tieto práce v záhrade sú dôležité
Čo ešte stihnúť na prelome marca a apríla? Tieto práce v záhrade sú dôležité
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Môžeme úspešne bojovať so škodcami aj bez chémie? Odpovedá Martin Čurda
Môžeme úspešne bojovať so škodcami aj bez chémie? Odpovedá Martin Čurda
Veľká jarná súťaž 2024: Vyhrajte robotickú kosačku a pomocníkov do záhrady
Veľká jarná súťaž 2024: Vyhrajte robotickú kosačku a pomocníkov do záhrady
Kvíz: Oprášte si záhradkárske vedomosti a zabavte sa s novým jarným kvízom!
Kvíz: Oprášte si záhradkárske vedomosti a zabavte sa s novým jarným kvízom!
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?