Pleseň uhorková (žltnutie listov uhoriek)

Žltnutie a zasychanie listov na uhorkách sa najčastejšie objavuje po dažďoch a mnohí záhradkári túto chorobu poznajú. Prečítajte si, ako si poradiť s plesňou uhorkovou.

Prejavy

Prejavuje sa tvorbou žltých škvrń, ktoré sú ohraničené žilnatinou. Zo spodnej strany žltých škvŕn sú viditeľné belavé plochy. Žlté škvrny sa postupne zväčšujú, listy hnednú a zasychajú. Postupne odumiera celá rastlina.

Chemická ochrana

Ak boli v máji intenzívnejšie zrážky treba začať s ošetrovaním už počas júna. Ideálne je postreky opakovať po 10 dňoch a netreba na ošetrenie zabúdať ani v júli, najmä ak je daždivejšie. Použiť môžeme prípravky Champion 50 WG, Tanos 50 WG, Infinito SC.

Ekologická ochrana

Na morenie osiva a sadiva, prípadne zálievku výsevov a preventívne postreky uhoriek zvyšujúce odolnosť rastlín proti hubovým chorobám, môžeme použiť bioprípravok Polyversum. V prvej polovici vegetácie môžeme zvýšiť odolnosť uhoriek proti plesni postrekom bioprípravku z morských rias a rastlinných aminokyselín zvaným Alginure. Listové hnojivo z pomarančového oleja s bórom Prev – B2 sa zasa využíva na zlepšenie vitality a obmedzenie napadnutia rastlín hubami, hmyzom i roztočmi, a to postrekom od štádia 3 – 5 listov alebo od 2 – 3 týždňov po výsadbe priesad.

Prevencia

Vhodné preventívne opatrenia môžu nástup plesne uhorkovej oddialiť. Ideálne je zavlažovanie uhoriek podmokom, vyhýbať sa tomu, aby sa zálievková voda dostala na listy alebo stonky. Potrebný je výber slnečných miest s kvalitným prúdením vzduchu a uprednostňovanie odolných odrôd a tiež vertikálne pestovanie kedy stonky uhoriek nie sú v kontakte s pôdou. Dôležitý je aj vyvážený príjem živín

pleseň uhorková; listy uhoriek; žlté škvrny; usychanie listov; choroby uhoriek; škvrny na listoch

Tagy: pleseň | uhorky