Bradavičnatosť listov hrušiek (hrbolčeky na listoch hrušky, roztoč hruškový)

Hrbolčeky na listoch hrušiek spôsobuje roztoč hruškový. Napáda najmä staršie stromy.

Prejavy

Typickú tvorbu bradavičiek a hrbolčekov na listoch hrušiek vyvoláva roztoč hruškový. Ide o veľmi častý problém starších stromov hrušiek, ktoré sú oslabené. Len občas sa vyskytuje na mladších hruškách a aj to najmä na jedincoch v škôlkach alebo v záhradách so staršími hruškami. Škodca prezimuje v kôre alebo púčikoch.

Chemická ochrana

Nie je potrebná, pri silnejšom napadnutí môžeme použiť akaricídy. Osvedčilo sa aj ošetrenie starších hrušiek v čase pučania Sulkou.

Ekologická ochrana

Dôležité je mechanicky zo stromov odstrániť všetky poškodené listy, prípadne celé výhonky s poškodenými listami. Pri starších jedincoch to môže byť prácne.

Prevencia

Pestovanie hrušiek v ideálnych podmienkach, pravidelný rez a presvetľovanie, predjarné postreky, prihnojovanie a kontrola zdravotného stavu, napríklad kontrola kôry. Pri výskyte problému je dôležité zasiahnuť čo najskôr. Staršie a málo rodiace stromy je lepšie odstrániť. Pozor treba dať aj pri očkovaní, škodcu si môžeme zo staršej dreviny preniesť na mladšiu.

bradavičky na listoch hrušiek; pľuzgieriky na listoch hrušiek; hrbolčekvy na listoch starších hrušiek; hrušky; choroby hrušiek; hrbolčeky na listoch; roztoče; roztoč hruškový

Tagy: hrušky