Neobmedzujte sa na muškáty a petúnie! Vyberte si zo 14 okrasných + 2 jedlých previsnutých rastlín na terasu a balkón

  • 20.05.2024

Sezóna je v plnom prúde a mnohí záhradkári premýšľajú, aké kvitnúce rastliny by mohli pestovať počas letných mesiacov. Obľúbené sú najmä rastliny s bohatým kvitnutím alebo tie, ktoré svojimi efektnými listami zdobia miesta až do príchodu mrazov.

previsnute rastliny na balkon a terasu
Foto: Shutterstock

Špecifickou skupinou sú previsnuté rastliny vhodné na výsadbu do závesných nádob, ktoré pridávajú balkónom a terasám estetický rozmer. Ponuka je však široká a nejednému sa môže pri nej zatočiť hlava.

V prvom rade by sme mali poznať najmä detaily a potreby jednotlivých druhov. Rastliny rozlišujeme na letničky a viacročné rastliny, ktoré môžeme v prípade vhodných podmienok aj prezimovať. Tiež ich delíme podľa stanovišťa – niektoré znesú slnko, iné vyžadujú polotieň až tieň.

Nech sa páči, nechajte sa inšpirovať naším výberom!

Previsnuté kvety na tienisté miesta

Begónie

Begónie sú obľúbenými rastlinami na tienisté miesta, ktoré ich svojím bohatým kvitnutím skrášlia počas veľkej časti sezóny. Z tohto rodu sa pestuje mnoho rôznych druhov: letničky na záhon (jednoročky), viaceré izbovky s ozdobnými (ale nielen) listami, sezónne balkónovky, hľuznaté a viacročné rastliny. Okrem previsnutých poznáme aj druhy rastúce vzpriamene.

Klasické hľuznaté begónie patria k druhu Begonia x tuberhybrida, ale medzi previsnutými sú tiež hľuznaté, ktoré patria do druhu B. boliviensis. Majú drobnejšie, oveľa početnejšie kvety a charakteristický previsnutý spôsob rastu. Podobne ako klasické veľkokveté begónie ich pestujeme na tienistých miestach, ideálne chránených pred prudkým vetrom, pretože ich stonky a kvety sú pomerne krehké. Postup vysádzania ich hľúz nájdete v tomto článku.

Begónie
Begónie Foto: Shutterstock

Zálievku vyžadujú miernu, ale dlhodobejšie sucho im nerobí dobre, tak ako prílišné zalievanie. Substrát by mal byť dobre odvodnený a drenážovaný. Na zimu rastliny na konci sezóny zostrihneme, obvykle sa ukladajú k zimnému spánku po prvom ošľahnutí mrazom. Hľuzy odložíme do bezmrazého, ale chladného, suchého priestoru s teplotou okolo 5 °C.

Pozrite si, ako vyzerajú begónie u záhradkárky

Fuksie

Ďalším druhom previsnutých rastlín do tienistých a polotienistých priestorov sú oprávnene milované fuksie. Druhov a ich hybridov je nespočetné množstvo, z ktorých je mnoho vhodných aj do nádob na balkóny a terasy. Na ideálny rast je vhodné miešať kompost a substrát pre pelargónie s prímesou perlitu alebo piesku.

Fuksie zimujeme v bezmrazom priestore pri teplote okolo 5 – 6 °C, zostrihnuté a s minimálnou zálievkou. Počas sezóny ich podporujeme hnojivami pre kvitnúce rastliny. Pekne vyniknú, ak skombinujeme rôzne farebné typy z ich bohatej škály.

Fuksie
Fuksie Foto: Shutterstock

Panašovaný zádušník

Menej známym je panašovaný zádušník (Glechoma hederacea Variegata).Tento druh rastie v zelenej podobe vo voľnej prírode a záhradách a je obľúbenou liečivou bylinkou aj koreninou. Jeho panašovaná verzia je tiež jedlá, za predpokladu, že sme pri jej pestovaní nepoužívali chémiu.

Zádušníku vyhovujú polotienisté až tienisté stanoviská, kde vytvára pomerne bohaté previsy s dĺžkou až do 2 metrov. Na priamom slnku listy obvykle trpia úpalom. Kvety nie sú príliš nápadné, kvitne v marci, niekedy až do júla. Ako domáca trvalka znáša mrazy až do -35 °C, takže zvládne zimovanie vonku. Veľmi dobre sa kombinuje s inými okrasnými rastlinami.

Panašovaný zádušník
Panašovaný zádušník Foto: Shutterstock

Previsnuté rastliny na slnečné miesta

Okrasné batáty

Pre okrasné listy a padavý spôsob rastu sú stále populárnejšie okrasné batáty (Ipomoea batatas). Môžeme si ich na zimu uchovať a pestovať viac rokov. Kvety nemajú príliš nápadné. Listy sú obvykle žltozelené (Ipomoea batatas ‘Gold Fingers’, ‘Gold’, ‘Lime’ alebo ‘Yellow’), čo je farba, ktorá efektne kontrastuje s ich ďalším variantom – bordovočervenou (I.b. ‘Red’, ‘Sweet Caroline Purple’) a hrdzavočervenou ‘Rusty red’.

Tieto povojníky patria k rovnakému druhu ako jedlé batáty, ktoré pestujeme na hľuzy. Majú však menej bujný rast a omnoho drobnejšie hľuzy, niekedy dokonca hľuzu ani nevytvoria.  Podobne ako pri begóniách ich môžeme prezimovať v bezmrazom priestore.. Rastliny majú rady teplo, znášajú aj letné úpaly a dodávajú výsadbám bujný a šťavnatý efekt.

Okrasné batáty
Okrasné batáty Foto: Shutterstock

Previsnutý bambus

Pod falošnou identitou si ho môžeme kúpiť ako previslý bambus. Je to však obchodnícky trik. V skutočnosti ide o trávu s názvom psinček poplazový (Agrostis stolonifera) a často býva súčasťou trávnikových zmesí. V závesných nádobách dokáže vytvárať dlhé previsy.

Psinček znáša slnko aj polotieň a teplotné minimá až do -26 °C. Môžeme ho zimovať vonku, pričom nezabúdame na zimnú vlahu.

Ľadenec

Veľkú pozornosť púta ľadenec (Lotus berthelotii), ktorého príbuzný je Lotus maculatus. Ide o veľmi ohrozenú rastlinu, ktorá sa pôvodne ako endemit nachádza len veľmi vzácne na ostrove Tenerife. V kultúre sa pestujú obvykle jeho hybridy.

Aj bez kvetov ide o atraktívnu previsnuto rastúcu rastlinu, a kvety rozhodne môžeme priradiť k tým najatraktívnejším medzi pestovanými rastlinami. Tvarom pripomínajú ostrý osteň na koncoch chvostíkov škorpiónov, preto má aj české meno „štírovník“. Farby kvetov majú od žltej cez oranžové až po ohnivočervených odtieňov, ktoré výrazne kontrastujú s jemnými sivozelenými lístkami.

Ľadenec kvitne od mája do júla a má rád slnečné stanovištia. Je možné ho prezimovať v chlade, bez mrazov, na svetle pri teplote okolo 10 °C. Zálievka musí byť rovnomerná, bez extrémov v oboch smeroch. Substrát je vhodný univerzálny, ktorý môžeme odľahčiť pieskom na lepšie odvodňovanie. Jeho previsy dokážu pri vhodných podmienkach dosahovať až jeden meter. Rozhodne patrí medzi rastliny, ktoré si zaslúžia viac pozornosti.

Ľadenec
Ľadenec Foto: Shutterstock

Mačací chvostík

Zriedkavou rastlinou aj akalyfa (Acalypha hispaniolae), ktorá sa pestuje vo viacerých druhoch, ale zameriame sa na previsnuto rastúcu variantu. Laicky sa často nazýva ako „mačací chvostík“, ktorý jej súkvetia pripomínajú. Atraktívne červené „chvostíky“ upútajú každého. Na slnečnom mieste a v dobrej kondícii ich tvorí veľmi hojne, čo jej dodáva exotický zjav.

Akalyfa kvitne od jari až do jesene. Môžeme ju pestovať aj ako izbovku, v sezóne však veľmi vďačne prosperuje v exteriéroch na plnom slnku. Má rada kyslejší substrát s prímesou rašeliny, hodnoty 5 – 5,5 pH. Počas sezóny ju podporujeme hnojivom pre kvitnúce rastliny. Zimujeme ju pri izbovej teplote najmenej 10 – 15 °C. Zálievku v zime obmedzíme, zatiaľ čo v sezóne jej vyhovuje stredne výdatná.

Akalyfa alebo ľudovo mačací chvostík
Akalyfa Foto: Shutterstock

Jedlé rastliny s previsnutým rastom

Stále rodiace jahody

Možno trochu prekvapivým druhom a zároveň schopným prezimovania sú previsnuté jahody. Odporúčame konkrétnu odrodu s názvom ‘Mara de Bois’. Ide o stále rodiacu jahodu, ktorá plodí od začiatku až do úplného konca sezóny.

Okrem rovnomerného a bohatého plodenia sa vyznačuje aj výbornou kvalitou plodov. Vytvára tiež vo veľkej miere poplazy s rastlinkami, na ktorých sa formujú plody. Odporúčame však ponechať maximálne tri rastlinky od materskej, aby sa stihli aj vyživiť. Samozrejme, z poplazov môžeme tieto jahody aj množiť. Odroda ‘Mara de Bois’ je veľmi odolná, môžeme ju zimovať vonku a opäť nezabúdame na zimnú vlahu počas teplejších období.

Cherry paradajky

Na balkóne môžeme pestovať viacero previslo rastúcich odrôd, napríklad ‘Tumbling Tom Red’ a ‘Tumbling Tom Yellow’. Červená a žltá odroda, obe kaskádovito padajúce, tvoria bujné rastliny plné chutných plodov. Tento typ rajčín netreba vyštipovať a necháva sa rásť voľne.

Obe jedlé rastliny, jahody aj rajčiny, odporúčame hnojiť biohnojivami, aby sme im pomohli nasadzovať bohatú úrodu aj pri obmedzenom raste v kvetináčoch. Týmto spôsobom získate bohaté doplnky rastlinných kútikov, ktoré nielenže potešia oko, ale aj mlsné jazýčky, a to počas naozaj dlhého obdobia.

Balkónové cherry paradajky
Balkónové cherry paradajky Foto: Shutterstock

Previsnuté trvalky s okrasnými listami

Strieborný dážď

Dichondra, známa aj pod označením „strieborný dážď“ alebo „strieborný vodopád“ si pomaly získava obľubu u pestovateľov. Vytvára dlhé previsy (až do 2 m) s pôsobivými striebristými listami, kvety má nenápadné.

Obvykle sa vysádza medzi iné kvety, aby jej previsy voľne splývali pod kvetináče, zvyčajne z balkónov. Dichondru môžeme prezimovať v prostredí s teplotami nad 10 °C, pričom je vhodné ju zostrihnúť. V zime znížime zálievku na minimum len na udržiavaciu úroveň.

Dichondra alebo inak strieborný dážď či vodopád
Dichondra Foto: Shutterstock

Plektranty

Bohaté previsy s ozdobnými listami tvoria aj rastliny rodu Plectranthus, ktoré pestujeme ako okrasné. Patria sem aj obľúbené nádchovníky, teda P. amboinicus a P. montanus. Z previslých druhov balkónoviek tu máme dva: plektrant purpurový (P. purpuratus) a plektrant koleusovitý (P. coleoides).

Plektrant purpurový, ako už jeho meno napovedá, má purpurovofialové spodky listov, ktoré presvitajú aj na lesklých vrchných stranách. Tento druh rastie veľmi bujne a často potláča okolité rastliny, preto sa obvykle vysádza samostatne. Pôsobí veľmi vitálne a obľubuje slnečné až polotienisté stanovištia. Môžeme ho prezimovať v teple pri teplotách okolo 8 až 12 °C, v chladnejších podmienkach to môže byť problematické. Fotografiu tejto rastliny si môžete pozrieť v galérii.

Plektrant koleusovitý, nájdete ho aj pod názvom plektrant ťahavý, je svetlejší s bielopanašovanými okrajmi sýtozelených listov. Tiež rastie veľmi bujne, preto ho sadíme samostatne alebo v kombinácii s inými bujnými rastlinami, aby sa navzájom nepotláčali. Ako to je u tohto rodu časté, má pomerne výraznú arómu, ktorá pripomína kadidlo. Údajne má odpudzovať hmyz, ale podľa nášho názoru je to skôr zbožné prianie alebo marketing. Aj tento druh môžeme prezimovať podobne ako muškáty.

Oba druhy môžeme množiť odrezkami vo vode. Na pôdu nemajú zvláštne nároky, môžeme použiť univerzálny substrát.

Plektrant koleusovitý
Plektrant koleusovitý Foto: Shutterstock

Čerkáč

Pomerne výrazný zjav má čerkáč peniažtekový zlatolistý (Lysimachia nummularia Aurea). Táto previsnutá rastlina s okrasnými listami nám dokáže ozvláštniť kombinované výsadby. Jeho zlatolistá verzia má sírovožlté listy, ktorú sú skoro na jar krátkodobo doplnené žltými kvietkami.

Čerkáč pestujeme v závesných kvetináčoch aj na záhonoch, kde plazivo obrastá povrch pôdy. Je to trvalka schopná bez problémov prezimovať vonku.

Čerkáč peniažtekový zlatolistý
Čerkáč peniažtekový zlatolistý Foto: Shutterstock

Previsnuté letničky pokryté kvetmi

Vejárovka

Vejárovka (Scaveola aemula), ktorá sa prezýva aj rozprávkový kvet alebo víla kvetín, je príjemnou rastlinkou so svojráznymi kvetmi. Sú skutočne vejárovito usporiadané, čo prezrádza aj jej meno. Kvitne vo farbách od bielej, ružovej, fialkavej po modravú.

Vejárovka má rada slnko až polotieň a vyžaduje priepustný substrát, ktorý nedrží príliš vlahu, čo by viedlo ku hnitiu koreňov. Okrem závesných kvetináčov a hrantíkov ju niektorí záhradkári vysádzajú aj do záhonov. V takom prípade sa plazivo rozrastá.

Vejárovka
Vejárovka Foto: Shutterstock

Bakopa

Obľúbenou sa stala aj bakopa (Bacopa speciosa). Vytvára jemné previsy, ktorú pokrývajú pekné kvety v bielych, ružových a fialových farbách. Po odkvitnutí samy opadávajú, preto ich nemusíme odstraňovať. Táto rastlina kvitne od mája až do príchodu mrazov.

Ak máme vhodné miesto, môžeme ju zrezať na cca 20 cm a prezimovať v bezmrazých priestoroch pri teplote 10 až 12 °C. Na jar môžeme z prezimovaných rastlín odobrať odrezky, dlhé cca 5 – 8 cm, a zakoreniť ich v substráte.

Bakopu pestujeme na slnečných až polotienistých stanovištiach a udržiavame rovnomernú zálievku. Vynikne v kombináciách s inými rastlinami alebo v rámci druhu s viacerými farbami.

Bakopa
Bakopa Foto: Shutterstock

Železník

Čoraz častejšie vidíme vo výsadbách aj verbenu, alebo inak železník (Verbena hybrida). Táto má tiež padavý až previslý spôsob rastu a pomerne veľkú škálu farieb kvetov – od bielej cez ružovú, sýtočervené až po modrofialové súkvetia. Neraz majú hviezdicovité kombinácie viacerých farieb v jednotlivých kvetoch.

Železník má rád umiestnenie na slnku a je pomerne náročný na živiny, preto je vhodné ho pravidelne hnojiť. Vyžaduje tiež pravidelnú a výdatnú zálievku. Môžeme ho prezimovať v chlade okolo 10 – 12 °C, ale úspech je obvykle neistý.

Železník alebo inak verbena
Železník Foto: Shutterstock

Sanvitália

Sanvitália poliehavá (Sanvitalia procumbens) má milé žlté kvietky, ktoré pripomínajú miniatúrne slnečnice. To ju robí veľmi obľúbenou medzi záhradkármi. Rastie poliehavo až previsnuto a bohato kvitne od jari až do konca sezóny.

Môžeme ju pestovať samostatne alebo v kombinácii s inými vhodnými rastlinami. Substrát je vhodné odľahčiť pieskom. Sanvitália neprezimuje, preto ju nechávame až do konca sezóny vonku.

Sanvitália
Sanvitália Foto: Shuttestock

Galéria k článku

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock
Video: YouTube/eChaluparka

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Júl v zeleninovej záhrade: Čo ešte môžeme sadiť a vysievať?
Júl v zeleninovej záhrade: Čo ešte môžeme sadiť a vysievať?
Kávová usadenina ako riešenie na všetko? 5 dôvodov, prečo ju v záhrade nepoužívať
Kávová usadenina ako riešenie na všetko? 5 dôvodov, prečo ju v záhrade nepoužívať
Portulaka: Z buriny vynikajúca a zdravá zelenina. Vyskúšajte tieto recepty na jej spracovanie!
Portulaka: Z buriny vynikajúca a zdravá zelenina. Vyskúšajte tieto recepty na jej spracovanie!
Nožnice neodkladajte ani teraz! Využite vrcholiace leto na rez týchto rastlín
Nožnice neodkladajte ani teraz! Využite vrcholiace leto na rez týchto rastlín
Kutavky, priateľky arachnofóbov a staviteľky hlinených džbánov
Kutavky, priateľky arachnofóbov a staviteľky hlinených džbánov
4 videonávody, ako si uviazať cesnak
4 videonávody, ako si uviazať cesnak
Kutavky, priateľky arachnofóbov a staviteľky hlinených džbánov
Kutavky, priateľky arachnofóbov a staviteľky hlinených džbánov
5 tipov, ako spracovať rakytník a prečo by sme ho mali mať v záhrade
5 tipov, ako spracovať rakytník a prečo by sme ho mali mať v záhrade
Pravá je iba jedna! Ako rozoznať bielu ľaliu a pripraviť z nej liečivú tinktúru, masť či olej
Pravá je iba jedna! Ako rozoznať bielu ľaliu a pripraviť z nej liečivú tinktúru, masť či olej
Portulaka: Z buriny vynikajúca a zdravá zelenina. Vyskúšajte tieto recepty na jej spracovanie!
Portulaka: Z buriny vynikajúca a zdravá zelenina. Vyskúšajte tieto recepty na jej spracovanie!
Júl v zeleninovej záhrade: Čo ešte môžeme sadiť a vysievať?
Júl v zeleninovej záhrade: Čo ešte môžeme sadiť a vysievať?
Martin Čurda radí: Ako ochrániť paradajky pred novým škodcom z rodu bzdochovitých?
Martin Čurda radí: Ako ochrániť paradajky pred novým škodcom z rodu bzdochovitých?