Prečo a ako sadiť tekvice do kompostu?

  • 20.03.2021

Často vidím v našej záhradkárskej osade, že mnohí ľudia sadia tekvicu do kompostu. Čítala som však, že to nie je správne, vraj by sa mali tekvice sadiť vedľa kompostu. Je to pravda? 

Prečo a ako sadiť tekvice do kompostu?

Áno, je to tak. Vsakujúca voda z kompostu jej tam zabezpečí dostatok živín a nevyčerpá ich z kompostu. Na druhej strane, ak sa tekvicové výhonky ťahajú až na kompostovisko, aspoň ho budú chrániť pred vysušením.

Ideálna pozícia pre tekvicu je však vedľa kompostoviska aj kvôli vode, nielen kvôli živinám. Hore na komposte, ktorý je vzdušný a v lete má navrchu menší obsah vody, nemusí tekvica tak bohato vyrásť. Dole, pri päte kompostu, má však vlahy viac a isto sa jej bude dariť lepšie.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť
Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky?