Prečo ruži v kvetináči opadli puky?

  • 07.08.2021

Puky ruže v kvetináči, ktorú som dostala, po dvoch týždňoch od kúpy v interiéri odpadli. Prečo? 

Ruža v kvetináči

Ružičky sú pestované v špeciálnych, umelo vytvorených a prísne riadených podmienkach pomocou regulátorov rastu, ktoré doma v interiéri nedokážeme poskytnúť.

Presun z ideálnych podmienok je pre rastlinu stres, na čo zvykne reagovať práve opadaním kvetov a pukov. Treba ju umiestniť na chladné svetlé miesto. Kolísanie teploty (prenášanie z chladu do tepla a naopak) neznáša. Reaguje hnednutím, uschnutím pukov i celých rastlín.

Ak sa chceme z ružičky tešiť dlhší čas, odporúčam skrátiť stonky na 1/3 – 1/2, umiestniť ju na chladné svetlé miesto, rosiť, neprelievať, prípadne presadiť. Približne do dvoch týždňov by mala vytvoriť nové výhonky s kvetmi.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Prečo žltnú mladé listy malín? Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí