Prečo sú nové kvety na antúrii zelené, hoci pri kúpe ich mala ružové?

  • 10.07.2022

Kúpila som si antúriu s ružovými kvetmi, no nové kvety sú zelené. Prečo? 

Ružové antúrie
Foto: isifa/Shutterstock

Pri pestovaní antúrie treba mať na zreteli, že nie je naším pôvodným druhom. U nás sa pestujú hybridy pôvodných druhov rastúcich v tropických oblastiach Ameriky, kde sa im dostáva rozptýlené svetlo. Tomuto faktu treba prispôsobiť i podmienky pestovania v domácnostiach. Ak totiž rastlina nemá vhodné podmienky, dáva to najavo rôznymi spôsobmi.

Vyžaduje ľahký až stredne ťažký, kyslejší substrát. Vyhovujú jej vyššie teploty v rozmedzí 15 – 23 °C. Pri nízkych teplotách slabo kvitne, prípadne sa kvet nesfarbí, ale zostane zelený. Ďalšou príčinou zelenej farby kvetu môže byť nedostatok vlhkosti alebo, naopak, preliatie či prehnojenie dusíkatými hnojivami.

Na to, aby sa kvety sfarbili, odporúčam používať hnojivá s vyšším obsahom fosforu a rastlinu chrániť pred nízkymi teplotami. Dajú sa aj zakúpiť odrody tejto rastliny so zelenými kvetmi.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Text: Ing. Jarmila Králová, PhD., Arborétum Mlyňany SAV
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku Okrasné trávy sú útočiskom pre hmyz i drobné cicavce, ich semienka nasýtia vtáky. Máte ich už v záhrade?