Záhradné trendy roku 2022. Týchto 5 si zamilujete!

  • 02.02.2022

Ani záhrady neobchádzajú trendy. Nemusíme sa im bezhlavo podriadiť, stačí, ak sa trocha inšpirujeme a pokojne si ich môžeme prispôsobiť podľa seba. Je to predsa naša záhrada, no nie? Tieto záhradné trendy roku 2022 si pre nás pripravili záhradní dizajnéri.

Prírodná záhrada

1. Návrat k lúčnym kvetom

Iste ste si všimli, že v mestách sa rozšíril trend ohradených miest v parkoch s nápisom „tu rastie lúka“. Mestá sa tak snažia prilákať viac včiel a obyvateľom aspoň kúskom zeme priniesť pôvodnú prírodu. Tento trend sa dostal aj do našich záhrad. Nie je síce vhodný pre alergikov, ale my ostatní si môžeme záhradu a dvor spestriť lúčnymi kvetmi.

Moderné záhrady sú väčšinou dokonalo upravené s anglickým trávnikom. Čo tak ho trocha „rozbiť“ a na okraje pozemku zasiať zmes lúčnych kvetov? Tento prvok oživí každú nudnú a tuctovú záhradu a navyše si nevyžaduje žiadnu náročnú starostlivosť. Aj také sú záhradné trendy roku 2022.

Kvetinová lúka

2. Ekologické záhradkárčenie

Byť ekologickým záhradkárom nie je vôbec náročné. Stačí pri kúpe osiva podporiť lokálnych dodávateľov. Alebo si ich kúpiť od suseda, ktorý si každý rok hrdo odkladá osivo toho najväčšieho petržlenu, aký kedy rástol na vašej ulici. Dobré osivo podporme radšej prírodnými namiesto chemických hnojív, využime rastlinné výluhy a prispejme k ozdraveniu pôdy.

Záhradné trendy roku 2022 nám hovoria o tom, aké dôležité je zužitkovať všetko, čo nám záhrada ponúkla. Vyhadzujme len v nevyhnutných prípadoch a dávajme veciam druhú šancu alebo ich posúvajme ďalej. To je hlavnou myšlienkou ekologického záhradkárčenia.

3. Vonkajší krb

Oheň bol od nepamäti miestom, kde sa ľudia stretávali pri teple a dobrom jedle. Ohrievali sa a hodiny rozprávali o všeličom. Ani po stáročia tomu nie je inak. Ohnisko sa síce zmenilo na krb, ale podstata a účel zostali. Medzi záhradné trendy roku 2022 preto patrí vonkajší krb. Zdatnejší záhradkári ho zvládnu urobiť svojpomocne. Prináša do záhrady pohodu, nezameniteľnú atmosféru a zaručene ho využijeme od skorej jari do neskorej jesene. Akúkoľvek dispozíciu si vyberieme, každá bude trendy, lebo bude naša, originálna.

Vonkajší krb s ohňom

4. Štrkové chodníky

Úhľadné pevné chodníky a dlažba sú pomaly na ústupe. Do popredia sa čoraz viac dostávajú prírodné a „nedokonalé“ materiály. Namiesto klasickej dlažby dajme zelenú radšej štrkovým chodníkom alebo chodníkom z drevenej štiepky. Síce nás občas prekvapí nejaká tá burina, ale tá si predsa nájde cestu aj cez dlažbu.

Čo sa týka doplnkov a materiálov použitých v okrasnej záhrade, jednoznačne dominuje bavlna, ľan a drevo.

5. Vertikálne záhrady

Patria medzi hlavné záhradné trendy roku 2022. Svoju púť začali v mestách, kde majú nielen estetickú ale najmä ekologickú funkciu. Vyznačujú sa úsporou priestoru a preto je vhodné ich realizovať aj v malých záhradách. Opticky zväčšia priestor a šikovne využijú každý centimeter.

Vertikálna záhrada

Založiť si vertikálnu záhradu nie je žiadna veda. Začnime napríklad tým, že paletu vertikálne umiestnime k plotu a zavesíme na ňu kvetináče s bylinkami. Áno, milý záhradkár, aj to je vertikálna záhrada. Ďalšou možnosťou je zasadiť k plotu (najmä pri betónovom to urobí hotový zázrak) bujný ťahavý porast. Dobrým riešením môžu byť napríklad černice a maliny. Stačí ich počas rastu korigovať a pripraviť im oporu tak, aby sa ťahali vertikálne po plote. Možností je veľa, stačí sa poprechádzať po našej záhrade a nápady prídu samé.

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád