Nezmeškajte šancu na predjarný postrek! Ako ochrániť záhradu pred kučeravosťou a inými hrozbami?

Čo použiť na predjarný postrek?

Najlepšie je nájsť čo najuniverzálnejší prípravok, aby sme ho vedeli použiť proti viacerým patogénom alebo pri viacerých ovocných druhoch. Prípravky do predaja schvaľuje Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky.

Jablone

Choroby: Chrastavitosť jabloní (Venturia inaequalis), patogén prezimuje na opadaných listoch. Múčnatka jabloní (Podosphaera leucotricha) prezimuje ako mycélium v púčikoch. Použijeme proti nim niektorý z prípravkov napríklad Kuprikol 50, Champion 50 WG, Kocide 2000 či Funguran-OH 50 WP.

Škodce: Vošky (Aphis) prezimujú vo forme vajíčok na konároch. Méra jabloňová (Psylla mali) prezimuje ako dospelý hmyz v trhlinách kôry. Roztočec ovocný (Panonychus ulmi) prezimuje vo forme vajíčok na konároch. Účinný je napríklad prípravok Mero Stefes v kombinácii s Karate Zeon 5 CS.

Účinnosť predjarného postreku závisí aj od správneho pokrytia dreviny postrekovou zmesou.

Hrušky

Choroby: Chrastavitosť hrušiek (Venturia pyrina) prezimuje podobne ako pri jabloniach. Použijeme niektorý z prípravkov, napríklad Kuprikol 50, Champion 50 WG, Kocide 2000 a Funguran-OH 50 WP.

Škodce: Vošky (napr. Dysaphis pyri) prezimujú vo forme vajíčok. Roztočec ovocný prezimuje vo forme vajíčok. Kombinácia Mero Stefes a Karate Zeon 5 CS.

Broskyne

Choroby: Kučeravosť listov broskýň (Taphrina deformans) prezimuje na povrchu konárov a púčikov. Aplikujeme niektorý z prípravkov, napríklad Kuprikol 50, Champion 50 WG, Cuproxat SC, Sulka K, Kocide 2000, a to v štádiu napučiavania púčikov.

Škodce: Vošky prezimujú vo forme vajíčok. Použijeme niektorý z prípravkov, ako sú Karate Zeon 5 CS, Mospilan 20 SP, Predjarný postrek proti prezimujúcim škodcom ovocných drevín.

Ochranné pomôcky pri predjarnom postreku
Pri postrekovaní sa chránime okuliarmi, prípadne aj respirátorom. Dáme pozor aj na oblečenie, môžeme ho po práci vyprať. Dostupnou ochranou môže byť aj jednorazový pršiplášť, vyhneme sa tak praniu. Foto: Shutterstock

Slivky, čerešne a višne

Choroby: Monilióza (Monilinia laxa) prezimuje v mumifikovaných plodoch a infikovaných konároch, ktoré je potrebné odstrániť ešte pred postrekom. Účinné sú postreky napríklad Signum 33 WG, Teldor 500 SC, Switch 62,5 WG, Kocide 2000.

Škodce: Puklica slivková (Parthenolecanium corni) prezimuje vo forme lariev na konároch. Účinný je napríklad prípravok Mero Stefes v kombinácii s Karate Zeon 5 CS.

Ríbezle a egreše

Choroby: Americká múčnatka egreša (Sphaerotheca mors-uvae) prezimuje vo forme mycélia na výhonkoch. Účinné sú prípravky ako Discus, Karathane LC, Sulfurus, Kocide 2000.

Škodce: Roztočík ríbezľový (Cecidophyopsis ribis) prezimuje vo forme dospelých jedincov v púčikoch. Účinný je napríklad prípravok Mero Stefes v kombinácii s Karate Zeon 5 CS.

Pravidelný rez napadnutých výhonkov egrešov a ríbezlí pomáha znížiť tlak americkej múčnatky a roztočíka ríbezľového.

Galéria k článku

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie