Rady a tipy - aké druhy vonkajšieho osvetlenia zvoliť pre vašu záhradu

  • 23.01.2020

Január je obdobie, kedy spravidla na záhrade a na vonkajších pozemkoch veľa času netrávime. Teploty pre pobyt vonku nie sú priaznivé, rýchlo sa stmieva a doma pri teplom čaji je nám lepšie. Teraz je ale práve ten správny čas, kedy popremýšľať nad tým, ako záhradu pripraviť do novej sezóny a ako si vonkajšie priestory osvietiť tak, aby aj pohyb za temných zimných večerov bol príjemný a bezpečný. Vyberte si vhodné svietidlá do záhrady teraz a na jar a v lete si už len užívajte!

Svietidlo na terase

Vonkajšie svietidlá by mali tvoriť neodmysliteľnú súčasť záhrady či pozemku pri vašom dome. Vďaka nim získate nielen prehľad o pohybe vo vonkajšom priestore, ale taktiež vďaka osvetleniu prístupovej a príjazdovej cesty možno zabrániť úrazom, ku ktorým môže dôjsť za šera.

Sortiment vonkajších svietidiel je veľmi pestrý a ľahko si vyberiete svietidlá, ktoré sa prispôsobia aj vašej záhrade. Pozrime sa spoločne na najväčšie prednosti jednotlivých vonkajších svietidiel.

Vonkajšie svietidlá

Vonkajšie stĺpiky a lampy

Veľmi obľúbené sú vonkajšie stĺpiky. Stĺpikové lampy je najlepšie umiestniť pozdĺž príjazdovej cesty na pozemok a alebo pozdĺž záhradných chodníčkov. Príjemné, neoslňujúce svetlo slúži ako navigácia po priestore a vy ani vaši hostia na záhrade už nikdy nezablúdite. Záhradné stĺpiky v rôznych veľkostiach sú spravidla vyrobené z kvalitného plastu v kombinácii s kovom. Táto kombinácia materiálov zaručuje svietidlu dlhú životnosť.


Pokiaľ si potrpíte na moderné technológie, potom určite zvoľte inteligentné vonkajšie svietidlá. Ľahko ich tak môžete ovládať pomocou aplikácie v mobilnom telefóne. Samozrejmosťou je tiež nastavenie času, kedy sa majú zapnúť a vypnúť. Váš príchod domov môže byť vďaka farebným efektom, ktoré tieto inteligentné LED lampy ovládajú, naozaj epický.

Najmä pre väčšie záhrady či ako súčasť športových areálov, reštaurácií či iných vonkajších priestranstiev sa potom hodia väčšie záhradné lampy. Pomocou lámp môžete vytvoriť veľmi efektné zákutia či osvetliť solitérne prvky v záhrade.

Vonkajšie svietidlá

Stropné a nástenné vonkajšie svietidlá

Klasikou, ktorá sa v rôznych obmenách objavuje takmer na každom dome sú vonkajšie nástenné alebo stropné svetlá. Najčastejšie osvetľujú dvere do budovy, schody či zaujímavé architektonické prvky stavby. Nástenné svietidlá môžu byť v modernom minimalistickom vzhľade, ale tiež je stále obľúbený tvar klasických lampášov.

Ani vy neurobíte chybu, keď zainvestujete do kvalitných vonkajších LED svetiel, ktoré zaručia bezproblémové svietenie až na niekoľko rokov. Svietidlo s pohybovým snímačom má hneď niekoľko výhod: ušetríte za elektrickú energiu, nebudete musieť hľadať vypínač a navyše vás rozsvietenie svetla bude vždy varovať pred nečakanou návštevou. Nemusíte sa báť, že by svetlu časté spínanie a vypínanie nejako uškodilo. Moderné LED svietidlá sú natoľko odolné, že vydržia až niekoľko tisíc spínacích cyklov.

Vonkajšie svietidlá

Vonkajšie dekoratívne svietidlá

Na záver taktiež venujme priestor svietidlám, ktoré slúžia výhradne k dekoračným účelom. Tie vám môžu rozžiariť terasu, altánok či vonkajšie posedenie. Vyzerajú skvele a záhrada vďaka nim získa neopakovateľnú atmosféru. Zapojte do hry napríklad vonkajšie LED pásiky. Vytvárajú skvelé efekty nielen na Vianoce!

Vonkajšie svietidlo

Trendom sú tiež vonkajšie stolné lampičky, ktoré tvoria aj zaujímavú dekoráciu. Vybrať môžete aj lampičku s farebnými efektmi či so zabudovaným reproduktorom.

Pokiaľ túžite predsa len po niečom extravagantným, zvoľte LED svetelné kamene alebo svietiace kocky. Tieto originálne doplnky sa budú skvele vynímať na terase pri bazéne či ako doplnok pri posedení pri grile. Samozrejme až v letnej sezóne. Teraz ale máte dostatok času si všetko premyslieť a naplánovať tak, aby vaša záhrada v tú pravú chvíľu zažiarila.

Svietidlá v tvare gule

Zdroj: PR článok spoločnosti FEIM – SK, s. r. o.

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky