Toto je 5 najväčších mýtov o tepelných čerpadlách

  • 11.12.2020

Tepelné čerpadlá neslúžia len na kúrenie a nie je pravda ani to, že potrebujú častú údržbu. Ak kúpu čerpadla zvažujete, týmito mýtami sa určite odradiť nenechajte.

Immergas, tepelné čerpadlá, mýty
Zdroj: Immergas.com

Mýtus č. 1: Potrebujú častú údržbu

Je pravda, že pri tepelných čerpadlách musíte počítať so zdĺhavejšou inštaláciou. Tá je síce technicky náročnejšia, ale po dodržaní inštalačných zásad a postupov zariadenie dokáže slúžiť veľmi dlhú dobu bez nákladného servisu. Takže to neznamená, že tepelné čerpadlá potrebujú extra údržbu.

Stačí, ak budete myslieť na ročné servisné prehliadky. Počas nich vám skúsený technik skontroluje celý vykurovací systém.

Mýtus č. 2: Nedajú sa inštalovať do existujúcich systémov

Nezáleží na tom, či máte modernú novostavbu alebo potrebujete vykúriť garáž. Tepelné čerpadlá sa dajú namontovať takmer kdekoľvek.

Vopred vás však upozorňujeme, že tepelné čerpadlo funguje efektívne pri výkonných radiátoroch, ktoré pracujú aj pri nižšej teplote. No a jeho najvyššiu možnú efektivitu dosahuje pri napojení na podlahové kúrenie.

Ak máte doma len radiátory, je nutné ich dobre nadimenzovať. To znamená, že ich treba nastaviť tak, aby poskytovali požadovaný výkon aj pri nižšej vykurovacej teplote.

vykurovanie, radiátory, tepelné čerpadlá
Zdroj: Shutterstock.com

Mýtus č. 3: Dajú sa použiť len na vykurovanie

Tepelné čerpadlá dokážu vykurovať interiér, ochladzovať ho a v prípade požiadavky slúžia aj na ohrev teplej úžitkovej vody. Takže nie je pravda, že slúžia len na vykurovanie.

Tepelné čerpadlá využívajú ako zdroj vzduch, vodu alebo zem. Z týchto zdrojov dokážu čerpať teplo a v chladných mesiacoch ním vykurovať.
Naopak, v lete teplo absorbujú z vnútorných priestorov, odvádzajú ho von a tým zabezpečujú, že máte doma príjemný chládok.

V ťažších klimatických podmienkach (severné okresy), kde v zimnom období bývajú silné mrazy, je vhodnejšie použiť hybridné systémy tepelných čerpadiel. Tie zabezpečia potrebný výkon aj v extrémnych poveternostných podmienkach.

Pozrite si napríklad hybridné tepelné čerpadlá MAGIS COMBO od Immergasu. V ponuke je až šesť modelov s rôznymi kondenzačnými jednotkami.

tepelné čerpadlo MAGIS COMBO, Immergas, vykurovanie
Takto vyzerá tepelné čerpadlo MAGIS COMBO od Immergasu. Zdroj: Immergas.com

Mýtus č. 4: Tepelné čerpadlá sú v lete zbytočné

Tepelné čerpadlo pomocou spätného ventilu v lete ochladzuje vzduch, ktorý prúdi do domu. Preto sa nenechajte od jeho kúpy odradiť týmto klamlivým tvrdením. Výhodou tepelných čerpadiel je práve to, že plnia hneď niekoľko účelov.

V chladných mesiacoch dokážu interiér vykúriť a v lete zas pracujú podobne ako klimatizácia. V lete navyše dokážu veľmi efektívne zabezpečovať ohrev teplej úžitkovej vody, keďže fungovanie tepelného čerpadla je pri vyšších vonkajších teplotách veľmi účinné.

Mýtus č. 5: Zaberajú veľa miesta

Tepelné čerpadlo pozostáva buď z jednej vonkajšej jednotky (monoblok), alebo v druhom prípade k takejto jednotke prislúcha aj jednotka vnútorná (split). To znamená, že tepelné čerpadlo nezaberá veľa miesta.

Vnútorná jednotka sa navyše umiestňuje na stenu a rozmermi je rovnaká ako kondenzačný kotol, preto vám určite nebude prekážať.

Navyše, všetko potrubie sa nachádza buď vonku pod zemou alebo v podlahe. Na záver vás už len upozorňujeme, že pre zvýšenie účinnosti čerpadla je potrebné rozvody zaizolovať, aby pri vykurovaní nevznikali tepelné úniky, a pri chladení aby sa zamedzilo tvorbe kondenzácie na potrubiach.

Pretože v prípade chladenia je tepelné čerpadlo schopné ochladiť vykurovaciu vodu až na 5 stupňov.

Immergas, kotly, vykurovanie

 

Zdroj: IMMERGAS EUROPE S.R.O

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Čo robiť, aby fotínia (červienka) zakvitla? Howea: Palma z hollyvoodskych filmov, ktorá vám odpustí, ak ju zabudnete poliať