ÚKSÚP varuje: Na Slovensku sa vyskytol prvý prípad vírusu, ktorý napáda rajčiny, tekvice a mnoho ďalších plodín

  • 25.08.2022

Vírus New Delhi bol potvrdený v okrese Košice – okolie. Čo spôsobuje a ktoré plodiny môže napadnúť?

New Delhi
Rastlina poškodená vírusom New Delhi

“V priebehu roka vykonávajú rastlinolekárski inšpektori Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho monitoring vírusu kučeravosti listov rajčiaka New Delhi (Tomato leaf curl New Delhi virus). Výsledky odobratých vzoriek odhalili prvý výskyt tohto vírusu aj na našom území, a to v okrese Košice – okolie na dyni červenej,” uvádza ÚKSUP.

Najskôr paradajky, potom celé spektrum plodovej zeleniny

New Delhi bol prvýkrát opísaný na paradajkách v Indii, neskôr bol hlásený aj na iných plodinách. Zaznamenaný je výskyt na cuketách, čili paprikách, melónoch, uhorkách, baklažánoch, tekviciach. Neobchádza ani okrasné rastliny ako chryzantémy, georgíny či aksamietnice. Zatiaľ neboli identifikované žiadne kultivary, ktoré by boli voči infekcii odolné. Presný zoznam druhov, ktoré môže vírus ohrozovať, uvádza ÚKSÚP na svojej stránke.

Prejavy ochorenia a prenos

Poškodenie rastlín sa prejavuje žltou mozaikou, zdurením žilnatiny a zvlnením listov. Rastliny zakrpatievajú, na plodoch tekvíc bola pozorovaná drsná šupka a pozdĺžne praskanie plodov. Rastliny plodovej zeleniny sú zakrpatené, rodivosť je výrazne obmedzená. Na indickom subkontinente vírus spôsobuje veľké ekonomické straty najmä v prípade rajčín, baklažánov a čili papričiek, v Španielsku vyvolal vážne obavy medzi pestovateľmi tekvíc.

Vírus sa prenáša molicou Bemisia taba, ktorá sa podľa vyjadrenia ÚKSÚP zatiaľ na Slovensku nevyskytuje. “Akonáhle je vírus prenesený na hostiteľskú rastlinu, spustí sa vírusová replikácia. Šíri sa hostiteľskými rastlinami určenými na výsadbu, ale tiež napr. infikovanými rezanými kvetmi,” píše sa ďalej vo varovaní ÚKSÚP. Podľa potálu eppo.int (European and Mediterranean Plant Protection Organization) zatiaľ nie je známe, či sa vírus môže preniesť semenami.

V prípade podozrenia na výskyt kontaktujte ÚKSÚP

Aj keď je potrebných viac štúdií na lepšie pochopenie biológie a epidemiológie vírusu New Delhi, je žiaduce vyhnúť sa jeho ďalšiemu šíreniu. Ak máte podozrenie na výskyt tohto ochorenia, kontaktujte ÚKSÚP, a to telefonicky na telefónnom čísle 02/59 88 03 45, e-mailom na ochrana@uksup.sk alebo písomne na adrese Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave, odbor ochrany rastlín, Matúškova 21, 833 16 Bratislava.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: ÚKSÚP, European and Mediterranean Plant Protection Organization

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku Okrasné trávy sú útočiskom pre hmyz i drobné cicavce, ich semienka nasýtia vtáky. Máte ich už v záhrade?