Prečo sa nedarí zvončekom, floxom a nátržníkom v okrasnom záhone?

  • 19.10.2019

Máme asi rok založenú záhradu. Všetko pekne kvitne a rastie, len zvončekom, nátržníkom a skalničkovým floxom sa veľmi nedarí. Sadili sme ich do substrátu, majú skoro celý deň slnko, aj vody majú dosť, ale už mi sedem rastlín uhynulo. Manžel po nich občas šliapne, keď kosí trávnik, myslíte si, že toto je dôvod? 

Okrasný záhon vedľa trávnika

Je pravda, že zvončeky zošliapávanie veľmi nemusia. No floxy majú úžasnú regeneračnú schopnosť a nátržníky vedia takisto pekne obrásť, keď ich aj polámete alebo necitlivo zostriháte. Skôr mám pocit, že problém je niekde inde. Píšete, že ich manžel pri kosení občas zošliapne, znamená to teda, že tieto druhy tvoria spodnú etáž okrasného záhona a priamo susedia s trávnatou plochou? Ak je to tak, je dosť možné, že sú jednoducho zasadené príliš blízko pri okraji trávnika, takže má na ne dosah zavlažovací systém. Pri ňom je navyše bežné, že voda strieka aj na záhony. Ak sú v týchto záhonoch navyše rastliny zasadené tesne pri trávniku (aspoň cca 40 cm od okraja trávnika), dostávajú denne takmer takú dávku vody ako trávnik. A to neustojí žiadna suchozemská rastlina s výnimkou močiarnych druhov. Voda v jej koreňovom systéme totiž vytlačí všetok vzduch, rastlina sa zadusí a zhnije.

Floxy v záhone

Riešením je trocha upraviť dosah dýz, prípadne rozsadiť rastliny pri hranici trávnika do bezpečných vzdialeností v záhone.

Dobrá rada – väčší dosah dýz môžete využiť napríklad v prípade, že máte terasu a radi by ste mali pri nej niečo pekné a kvitnúce. Olemujte ju aspoň 0,5 m širokým záhonom trvaliek na rez alebo voňajúcich trvaliek, či byliniek a z druhej strany si založte trávnik so zavlažovacím systémom. Závlahu okrasného záhon pritom nemusíte vôbec riešiť – žiadna kvapková hadica, žiadna kanvica či hadica, väčší dosah a priesak vody z trávnika dostatočne zásobí okrasný záhon široký aj 60 cm.


 

 

Text: Martin Čurda
Foto: Martin Čurda, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku