Vavrínovec v nádobe: Ako často ho presádzať a čo robiť ak neprosperuje?

  • 25.07.2021

Ako ošetriť vavrínovec pestovaný v nádobe? Vzhľadom na slabšie olistenie by to zrejme potreboval. Ako často sa môže presádzať?

Vavrínovce v nádobách

Po piatich rokoch pestovania v nádobe je najvhodnejšie ho čo najskôr presadiť do voľnej pôdy v záhrade alebo aspoň do väčšej nádoby. Korene sa pri tom môžu mierne skrátiť, približne o tretinu.

Prejavy poškodenia, hnednutie, opadávanie listov, riedke olistenie, celkovo nevzhľadný habitus mohli spôsobiť viaceré faktory: vyčerpanie živín v substráte, prehnojenie, preschnutie, malá nádoba, mráz, intenzívne slnečné žiarenie v zimných mesiacoch, antraknóza – hubová choroba.

V prípade antraknózy treba striedavo aplikovať v 14-dňových intervaloch fungicídy, napríklad Kuprikol 50, Energy Magnicur, Fungimat Magnicur. Veľmi poškodené listy a konáriky je nutné odrezať, spáliť, hlboko zakopať.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: archív redakcie
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Aj vo vašej záhrade môžete kosiť ako profesionál Ako si vybrať a vysadiť stromy a kry predávané v kontajneroch a baloch Riasogule – roztomilé rastlinky, ktoré pripomínajú vodné živočíchy