Veľký prehľad 50 odrôd ovocia, ktoré pre vás vybral skúsený ovocinár. Stojí za to ich vyskúšať!

  • 23.03.2023

Ovocných odrôd je dnes u nás dostupných určite stovky. Ponúkame vám prierez súčasnou ponukou, ktorú sme pre vás zostavili spolu so skúseným ovocinárom Martinom Stankom.

Rôzne druhy ovocia
Foto: Shutterstock

Čo je vlastne tá najlepšia odroda? V skutočnosti to určiť nemožno, čo sa však odhadnúť dá, je najlepšia odroda z daného sortimentu pre konkrétnu lokalitu a konkrétneho pestovateľa. Také jedinečné, ako sú klimatické a pôdne podmienky našich záhrad, sú aj ciele každého z nás.

Čo zohľadniť pri výbere odrody

Chceme si vysadiť napríklad jabĺčka na zimné skladovanie, letné osvieženie alebo na výrobu pálenky? Chceme ich sušiť alebo pridávať do džemov? Toto všetko musíme pri výbere zohľadniť. A nesmieme zabudnúť na jednu premennú navyše, a to meniacu sa klímu. Hoci je teraz napríklad „boom“ starých odrôd, naozaj nie všetky z nich zvládnu súčasné suchá či výkyvy teplôt, preto nemá zmysel presadzovať za každú cenu len jeden pohľad na ovocné dreviny. Napríklad figy či kivi sme kedysi mohli len s ťažkosťami dopestovať v skleníku, dnes to prestáva byť problém aj vonku.

Odrody ovocnín, ktoré odporúčame vyskúšať

Každá z uvedených odrôd logicky nemôže byť tá najlepšia pre všetkých a pre všetky lokality, ale nech je každá jedna z nich pre vás inšpiráciou a smernicou pri vlastnom výbere. Odrody pre vás vybral skúsený ovocinár Martin Stanko.

Odrody jadrovín

1. Jablko letné ‘Early Gold’

Ide o veľmi perspektívnu letnú odrodu. Nastupuje skoro do plodnosti, jabĺčka majú príjemne kyselkavú chuť a je možné ich i krátkodobo skladovať. Dobre znášajú transport.

2. Jablko jesenné ‘Lotos’

Novšia jesenná odroda je ďalší vydarený výpestok od českých šľachtiteľov. Základná farba je zelená s výrazným ružovočerveným líčkom. V chuti je vyrovnaný pomer kyseliniek a cukrov.

3. Jablko zimné ‘Bohemia’

Je to jedna z najchutnejších zimných odrôd, vynikajúca na priamy konzum i skladovanie. V kvalitnej pivnici vydrží až do apríla.

4. Jablko červenodužinaté ‘Baya Marisa’

Novinka zo skupiny červenodužinatých odrôd jabloní plodí jabĺčka s príjemne kyselkavou chuťou. Vyniká vysokým obsahom antokyánov a vitamínov. Sú z neho veľmi chutné mušty a šťavy.

5. Hruška skorá ‘Radana’

Česká letná odroda hrušiek, kríženec odrôd ‘Avranšská’ × ‘Clappova’, sa zberá na konci augusta, pričom skladovanie je možné až do začiatku októbra. Dužina je žltkastá, sladkastá a krehká.

Hrušky
Foto: iStock

6. Hruška jesenná ‘Karina’

Neskorá odroda hrušky vyšľachtená v Českej republike vznikla krížením ‘Williamsovej’ × ‘Konferencie’. Šupka stredných až veľkých plodov je zelenožltá, na väčšine povrchu prekrytá karmínovou červenou. Dužina je žltkastá, veľmi šťavnatá, sladká a aromatická. Zberajú sa približne v polovici septembra, konzumne dozrievajú od polovice októbra. Skladovanie je možné minimálne do novembra.

7. Hruška zimná ‘Bohemica’

Neskoro zimná odroda má veľké atraktívne plody a je vhodná na priamy konzum aj konzerváciu.

8. Hruška s červenou dužinou ‘Krvavnička’

Ide o starú odrodu pôvodom z Bielych Karpát. Hruštičky sú menšie s dužinou do červena, vhodné sú na sušenie a lekvár.

9. Ázijská hruška ‘Shinseiki’

Letná odroda ázijskej hrušky je určená do stredných a teplých polôh s dostatkom vlahy.

Odrody kôstkovín

10. Marhuľa skorá ‘Orange Red’

Jedna z najkvalitnejších odrôd vhodná na priamu konzumáciu či konzerváciu. Veľký šťavnatý aromatický plod netrpí na otlaky. Na slnečnej strane je šupka ozdobená červeným líčkom. Dužina je pevná a sladká. Dozrieva v prvej polovici júla.

11. Marhuľa neskorá ‘Harogem’

Samoopelivá odroda vhodná aj do okrajových oblastí pestovania marhúľ. Oranžová šupka s červeným líčkom obaľuje tuhšiu, stredne šťavnatú dužinu, dobre oddeliteľnú od kôstky. Dozrieva v júli.

12. Broskyňa skorá ‘Fenix’

Kríženec odrody ‘Cresthaven’ × ‘Luna’ pochádzajúci zo Slovenska je odolný proti nižším teplotám a kučeravosti. Stredne veľké žlté guľovité plody s červeným líčkom majú šťavnatú dužinu, ktorá sa ťažko oddeľuje od kôstky. Ideálna na priamy konzum.

13. Broskyňa neskorá ‘Flamingo’

Kríženec odrôd ‘Cresthaven’ × ‘Burbank July Elberta’ má veľké plody so žltou šupkou a červeným líčkom. Žltá a šťavnatá dužina sa dá dobre oddeliť od kôstky, vhodná je na priamy konzum aj konzerváciu. Dá sa pestovať aj v okrajových polohách.

Broskyne
Foto: iStock

14. Nektarinka ‘Harco’

Samoopelivá, stredne skorá odroda so vzhľadnými a chutnými plodmi patrí medzi najmenej náročné nektarinky.

15. Broskyňa sendvičová ‘Saturn’

Ploché červené plody ukrývajú veľmi chutnú bielu dužinu.

16. Slivka skorá ‘Topfirst’

Skorá samoopelivá odroda vyšľachtená v Nemecku ako kríženec odrôd ‘Čačanská najbolja’ a ‘Ruth Gerstetter’ dosahuje vysoké výnosy. Stredne veľké oválne plody majú po odstránení povlaku fialovomodrú farbu. Žltá až jemne červenkastá dužina je šťavnatá, aromatická, ľahko oddeliteľná od kôstky. Plody dozrievajú od druhej polovice júla do začiatku augusta.

17. Slivka neskorá ‘Jofela’

Samoopelivý kríženec odrôd ‘Jojo’ × ‘Felsina’ prináša vysoké výnosy a je rezistentný proti šarke sliviek. Stredne veľké, podlhovasto vajcovité plody dozrievajú v septembri. Sú tmavofialové až tmavomodré so silným povlakom. Sladká aromatická zlatožltá dužina sa ľahko odlučuje od kôstky.

18. Ringlota ‘Opal’

Veľmi skorá samoopelivá odroda tolerantná k šarke bola vyšľachtená vo Švédsku ako kríženec odrôd ‘Early Favorit’ a ‘Oulinská’. Stredne veľké, mierne predĺžené plody majú mäkkú až stredne tuhú oranžovú a veľmi sladká dužinu. Šupka má po odstránení povlaku svetlofialovú farbu, na oslnenej strane je farba až tmavofialová. Je vhodná do všetkých polôh.

19. Čerešňa stredne skorá ‘Grace Star’

Samoopelivá veľkoplodá odroda pôvodom z Talianska vznikla voľným opelením odrody ‘Burlat’. Veľké srdcovité symetrické červené plody s purpurovým prekrytím dozrievajú v druhej dekáde júna a dosahujú hmotnosť 11 – 12 g. Sú odolné proti praskaniu plodov. Dužina je ružová, stredne pevná, veľmi šťavnatá, dobrej kvality a sladká. Plodí veľmi skoro a spoľahlivo.

20. Višňa ‘Érdi Bötermö’

Odroda so stredne veľkými až veľkými tmavočervenými plodmi a aromatickou tmavočervenou dužinou je sladšia ako iné višne. Dozrieva zhruba od 10. do 20. augusta. Hodí sa na priamu spotrebu aj na ďalšie spracovanie.

Odrody škrupinového ovocia

21. Orech ‘Bohumil’

Veľký vajcovitý plod, jeden z najväčších orechov v sortimente nášho regiónu, má polopapierovú škrupinu, ktorá sa dobre lúska. Aj jadro je veľké, so svetlohnedou farbou. Je aromatické a sladkasté. Rast stromu je stredne bujný so vzpriamenou stredne hustou korunou.

22. Gaštan ‘Bouche de Betizac’

Zakrpatená odroda vytvára pravidelné guľovité koruny. Spoľahlivo plodí a prináša bohatú úrodu. Začiatok plodnosti je po piatich rokoch. Gaštany sú veľké a chutné. Keďže rastie zakrpatene, môže sa vysádzať v rozstupe 6 × 6 m.

Gaštany

Odrody drobného ovocia

23. Jahoda 1× rodiaca ‘Honeoye’

Skorá odroda jahody má stredne veľké až veľké lesklé a tmavočervené plody so stredne pevnou dužinou sladkastej chuti. Je vysokoodolná proti chorobám. Prináša bohatú úrodu.

24. Jahoda stálerodiaca ‘Aromas’

Veľmi plodná a chutná odroda s veľkými plodmi s výraznou arómou. Zdravotný stav rastlín je výborný. Plodí od júna do októbra.

25. Malina ‘Glen Ample’

Patrí medzi veľkoplodé, stredne skoré beztŕňové odrody. Dosahuje výšku od 1,2 až 1,5 m. Ide o bohato plodiacu odrodu sladkých malín. Pomerne trvanlivé plody majú sýtočervenú farbu a výraznú arómu. Hmotnosť plodu je 4 až 6 g, úroda z jednej rastliny dosahuje cca 3,8 kg.

Maliny
Foto: iStock

26. Černica ‘Lochness’

Jedna z najpestovanejších odrôd černíc dorastá až do výšky 2 až 3 m, preto je nutná opora. Plody sú veľké, lesklo čierne, kónického tvaru. Chuťovo sú výborné, príjemne aromatické a ľahko odlučiteľné od stopky. Dozrievajú na prelome augusta a septembra. Odroda je bez tŕňov a vyznačuje sa veľkou mrazuvzdornosťou.

27. Egreš biely ‘Mucurines’

Odroda vhodná na priamy konzum aj konzerváciu je vysokoodolná proti americkej múčnatke egrešov.

28. Egreš červený ‘Niesluchowski’

Jedna z najskorších odrôd egrešov pôvodom z Ukrajiny rastie bujne a rozložito. Plodnosť je vysoká a pravidelná. Plody sú veľké až veľmi veľké a chutné. Je vysokoodolná proti mrazu aj americkej múčnatke egrešov.

29. Biela ríbezľa ‘Biely z Jütborgu’

Nemecká odroda má dlhé strapce, ktoré sú husto „posiate“ veľkými bobuľami.

30. Červená ríbezľa ‘Detvan’

Skorá slovenská odroda červených ríbezlí má veľké a skôr kyslejšie plody. Prináša vysoké výnosy a je vhodná i do okrajových pestovateľských oblastí.

31. Čierna ríbezľa ‘Titania’

Táto neskorá odroda vyniká vysokou plodnosťou a je vhodná pre veľkovýrobu aj drobných pestovateľov.

Odrody lián

32. Kivi ‘Chang Bai Gigant’

Samičia odroda dorastá do výšky 4 m. Oválne až srdcovité sladké plody sú väčšie (okolo 5 cm) a dozrievajú v priebehu októbra. Na opelenie je nutné vysadiť aj samčiu rastlinu druhu Actinidia arguta, napríklad odrodu ‘Weiki’. I keď je mrazuvzdorná, mladé rastliny sa odporúča chrániť pred mrazmi.

33. Hrozno stolové biele skoré ‘Galahad’

Veľmi skorá odroda, ktorá dozrieva od polovice augusta. Veľké strapce s veľmi veľkými bobuľami môžu mať hmotnosť 500 až 900 g. Jantárovo žltá dužina je mäsitá, pevná, jej chuť je výborná, harmonická. Má dobrú odolnosť proti mrazu aj chorobám. Bola vyšľachtená v Rusku krížením odrôd ‘Talizman’ × ‘Vostorg’ × ‘Vostorg muškatnyj’.

34. Hrozno stolové biele neskoré ‘Aphrodita’

Veľký riedky strapec má veľké oválne bobule (až 8 g), ktoré majú jantárovo žltú farbu. Chrumkavá dužina je bez jadierok a má vynikajúcu chuť. Dozrieva od polovice augusta.

Hrozno
Foto: iStock

35. Hrozno stolové červené skoré ‘New York Muscat’

Odroda má veľmi vysokú cukornatosť. Strapec je stredne veľký (asi 170 g), s tmavomodrými bobuľami a veľkosťou 16 mm (2,7g). Dužina je sladká, šťavnatá, s príjemnou muškátovou chuťou. Dozrieva od polovice augusta.

36. Hrozno stolové červené neskoré ‘Glenora’

Kríženec ‘Ontario’ × ‘Kišmiš čierny’ má veľký kónický strapec so stredne veľkými okrúhlymi bobuľami. Dužina je šťavnatá, chuť sladká a aromatická, v plnej zrelosti s podtónmi chuti po jahodách a egrešoch. Odroda má veľmi vysokú mrazuodolnosť a odolnosť proti hubovým chorobám. Dozrieva začiatkom septembra.

37. Hrozno ružové ‘Einsett Seedless’

Táto bezsemenná odroda prináša bohatú úrodou. Chutné veľké bobule ružovej farby s vysokým obsahom vitamínu A dozrievajú od polovice septembra.

38. Hrozno muštové biele ‘Solaris’

Odoláva hubovým chorobám (múčnatka, perenospóra), ide o tzv. interšpecifickú či PIWI odrodu. Rast je stredne bujný až bujný. Zelenožlté bobule sú okrúhle, šťavnaté, veľmi chutné. Prináša veľmi vysoké výnosy a je odolná proti mrazu.

39. Hrozno muštové červené ‘Regent’

Skorá až stredne neskorá, interšpecifická (PIWI) odroda je určená na výrobu červených vín, no dá sa používať aj ako stolná konzumná odroda. Bola vyšľachtená v roku 1967 v Nemecku, ide o kríženca odrôd ‘Diana’ × ‘Chambourcin’. Patrí k najúspešnejším interšpecifickým modrým muštovým odrodám.

Odrody ostatného ovocia

40. Arónia ‘Aron’

Samoopelivá odroda bola vyšľachtená v Dánsku. Pestuje sa ako ker dorastajúci do výšky 2 m alebo ako stromček so vzpriamene rastúcou hustou korunkou. V súplodí je 10 až 20 kusov. Jednotlivé malvičky sú malé, okrúhle, čierne a srienisté s pevnou šupkou. Dužina je tmavofialovo červená, sladkastá až trpkastá. Plody zrejú rovnomerne od konca augusta približne do polovice septembra. Plodnosť je skorá, veľká a pravidelná.

41. Muchovník ‘Martin’

Opadavý samoopelivý ker dorastá do výšky 3 až 5 m. Modrofialové bobule sú veľké až 18 mm a zrejú od júna. Plody majú lahodnú a osviežujúcu chuť podobnú čučoriedkam. Hodí sa na priamy konzum aj na spracovanie.

42. Čučoriedka kanadská skorá ‘Blue Jay’

Odroda rastie bujne do výšky cca 2 m. Plody sú stredne veľké okrúhleho tvaru, na rastline sa držia dlho. Sú sladké svetlomodrej farby a majú výraznú čučoriedkovú chuť.

43. Čučoriedka kanadská neskorá ‘Elizabeth’

Veľkoplodá odroda s vysokou úrodnosťou je jedna z najchutnejších. Je nenáročná a vysoko odolná proti chorobám. Vyznačuje sa veľkými, pevnými plodmi s výbornou chuťou. Kvitne koncom apríla až začiatkom mája, plody dozrievajú v druhej polovici augusta. Vytvára pevné a vzpriamené kríky vysoké 1,6 až 1,8 m.

Čučoriedky
Foto: iStock

44. Kamčatská čučoriedka ‘Bakszarski Velikan’

Je to cudzoopelivá rastlina, preto sa odporúča vysádzať spolu viac kusov rôznych odrôd. Ker dorastá do výšky cca 1,5 m. Kvety sa na rastline objavujú skoro na jar, modré podlhovasté bobule dozrievajú už v júni. Majú sladkokyslú chuť. Vhodné sú na priamu konzumáciu aj na ďalšie spracovanie.

45. Figovník skorší ‘Ronde de Bordoux’

Táto odroda je mrazuvzdorná do -18 °C. Guľatejšie tmavofialové plody majú tmavú červenofialovú dužinu.

46. Kaki – ebenovník rajčiakový ‘O´Gosho’

Veľké sladké plody sú bez trpkosti a po dozretí sa hodia najmä na priamu konzumáciu. Prvé plody vytvára už 2 až 3 roky po výsadbe. Drevinu pestujeme v tvare menšieho stromčeka. Odroda je vhodná do vinohradníckych oblastí.

47. Kaki – ebenovník rajčiakový ‘Sosnovskaja’

Štvrtá generácia odolných krížencov z Ukrajiny je mrazuvzdorná do -28 °C. Plody majú veľkosť strednej marhule.

48. Hloh ‘Big-Mao-Mao’

Veľkoplodá odroda hlohu s červenými plodmi s priemerom až 3cm. Je z nich vynikajúca marmeláda.

49. Drieň ‘Shumen’

Veľkoplodá bulharská odroda prináša plody dlhé až 3 cm. Najprv sú kyselkavé, v plnej zrelosti sladké. Na kvalitné opelenie sa odporúča výsadba dvoch odrôd drieňov.

Drieň
Foto: iStock

50. Jujuba – čínska datľa ‘Lang’

Je to u nás perspektívny ovocný druh, ktorého plody sú vhodné na priamu konzumáciu i na sušenie. Pestovať ho možno i v suchších oblastiach. Plody majú tvar menších hruštičiek, ktoré môžu byť na starších plodiacich rastlinách dlhé aj viac ako 4 cm.

Text: Ing. Martin Stanko, Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Tri chutné recepty, ako využiť zelené paradajky. Vďaka nim už nevyhodíte ani jednu!
Tri chutné recepty, ako využiť zelené paradajky. Vďaka nim už nevyhodíte ani jednu!
Využívate figové listy naplno? Záhradkári často netušia, že sú skvelé na čaj, čipsy aj prírodný postrek
Využívate figové listy naplno? Záhradkári často netušia, že sú skvelé na čaj, čipsy aj prírodný postrek
25 kvitnúcich rastlín neskorého leta, ktoré udržia záhradu farebnú až do októbra
25 kvitnúcich rastlín neskorého leta, ktoré udržia záhradu farebnú až do októbra
Plánujete stromy do záhrady? Rozhodli ste sa správne! Toto by ste mali vedieť pred výsadbou
Plánujete stromy do záhrady? Rozhodli ste sa správne! Toto by ste mali vedieť pred výsadbou
Máte prebytok jesenných jabĺk? Uchovajte si ich v strúhanej podobe na jablkový koláč
Máte prebytok jesenných jabĺk? Uchovajte si ich v strúhanej podobe na jablkový koláč
5 najčastejších chýb pri domácej výrobe vína, ktorým sa radšej vyhnite
5 najčastejších chýb pri domácej výrobe vína, ktorým sa radšej vyhnite
Využívate figové listy naplno? Záhradkári často netušia, že sú skvelé na čaj, čipsy aj prírodný postrek
Využívate figové listy naplno? Záhradkári často netušia, že sú skvelé na čaj, čipsy aj prírodný postrek
5 najčastejších chýb pri domácej výrobe vína, ktorým sa radšej vyhnite
5 najčastejších chýb pri domácej výrobe vína, ktorým sa radšej vyhnite
Prečo kupovať, keď si môžete vyrobiť? Recept na domáci jablčný ocot ľahko zvládnete aj doma
Prečo kupovať, keď si môžete vyrobiť? Recept na domáci jablčný ocot ľahko zvládnete aj doma
Tri chutné recepty, ako využiť zelené paradajky. Vďaka nim už nevyhodíte ani jednu!
Tri chutné recepty, ako využiť zelené paradajky. Vďaka nim už nevyhodíte ani jednu!
Plánujete stromy do záhrady? Rozhodli ste sa správne! Toto by ste mali vedieť pred výsadbou
Plánujete stromy do záhrady? Rozhodli ste sa správne! Toto by ste mali vedieť pred výsadbou
Fotopostup: Ako založiť vinohrad? Ak nemáte vhodnú pergolu alebo treláž, postavte si vlastnú konštrukciu
Fotopostup: Ako založiť vinohrad? Ak nemáte vhodnú pergolu alebo treláž, postavte si vlastnú konštrukciu