Viete koľko vody spotrebuje avokádo? Ktorá rastlina sa považuje v našom regióne za najnebezpečnejšiu? Oddýchnite si od predvianočného zhonu a precvičte si mozgové závity v našom kvíze

  • 29.11.2021

Čítate pozorne články na našom webe? S radosťou si rozširujete vedomosti novými informáciami z rastlinnej ríše? Otestujte sa v našom kvíze, ktorý má tentokrát široký tematický záber. Aby sme ani v zime nespali na vavrínoch.

0%

Rastie v tropických a subtropických oblastiach, nazýva sa Persea americana alebo jednoducho avokádo. Popularita avokáda rastie vďaka jeho výnimočnej nutričnej hodnote. Produkcia avokáda má však aj svoje ekologické úskalia. Podľa Water Footprint Network sa na jeden kilogram vypestovaného avokáda spotrebuje:

Avokádo Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Na jeden kilogram vypestovaného avokáda je podľa Water Footprint Network nevyhnutných až 2 000 litrov vody. Je to v priemere desaťkrát viac ako na jeden kilogram mrkvy.

Predstavuje jediný živý článok medzi papraďami a ihličnanmi. Napriek tomu, že má listy a vyzerá ako listnatý strom, patrí medzi ihličnany. Je symbolom dlhovekosti a sily. Ak máte problémy s pamäťou, práve ginko patrí medzi prvú voľbu spomedzi prírodných liečiv. Čínska medicína pozná jeho silu už viac ako 5000 rokov. Viete, akú má Ginkgo biloba prezývku?

Ginko biloba Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Ginkgo biloba bolo ľudstvu známe už pred viac ako tritisíc rokmi a je najstarším stromom na našej planéte.

Chmeľ poznali už starovekí Rimania. Bol považovaný za bežnú záhradnú zeleninu. Mladé chmeľové výhonky sa pripravovali podobne ako dnes špargľa. Dnes je chmeľ predovšetkým technickou plodinou pestovanou ako pivovarská surovina v tesnom závese za jačmeňom. Tušíte, kedy sa chmeľ začal používať v pivovarníctve?

Chmeľ Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Už tri bobuľky plodov tejto rastliny dokážu spôsobiť smrť u malého dieťaťa. Je považovaná za najnebezpečnejšiu stredoeurópsku jedovatú rastlinu. Jedovatá je celá rastlina. Obsahuje alkaloidy utlmujúce srdcovú činnosť a zastavenie dychu. Vyskytuje sa v celej Európe, kvitne od júna do septembra. Jej názov je:

Jed Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Smrteľná dávka u malého dieťaťa sú už 3 bobule ľuľkovca zlomocného, u dospelého je to 10 bobúľ.

V horských pásmach rastie bylina, ktorá sa nesmierne podobá na horec bodkovaný. Koreň horca sa lúhuje v alkohole a má liečivé účinky. Na rozdiel od neho je však táto horská bylina jedovatá. Jej názov znie:

Kýchavica biela Lobelova Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Egypťania si výluhom z čakanky potierali tvár, pretože ju považovali za kvet krásy. Nežný modrastý kvietok poznajú aj naše staré mamy, ktoré si z nej možno pripravovali známu „cigorku", rastlinný kávovinový nápoj. Viete, aký má čakanka ľudovo zaužívaný názov?

Čakanka Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Povráva sa, že ak čakanku natrháte na Petra, má najsilnejšie liečebné účinky. Ľudia verili, že práve vtedy poslúži ako elixír lásky.

Bylinka, ktorá sa používa pri liečbe reumy, boľavých kĺbov a svalov má nezastupiteľné miesto v našej bylinkovej lekárničke. Odporúča sa tiež na liečenie rán, popálenín a modrín. Liečivé účinky však siahajú aj ku liečbe zapáleného hrdla, kedy sa používa vo forme kloktadla. Jej latinský názov znie:

Kostihoj lekársky Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Kostihoj lekársky má protizápalové, antibakteriálne, antivirotické a antioxidačné vlastnosti.

Ak vás trápia „ťažké nohy", siahnite po pagaštane konskom. Obsahuje liečivé látky, ktoré uvoľňujú kŕče a dopomôžu k úľave najmä pri nepríjemných nočných kŕčoch. Zároveň pôsobí protizápalovo, priaznivo pôsobí na lymfatický systém a tlmí opuchy. Z plodov pagaštanu konského sa získava významná látka pre farmaceutický priemysel:

Pagaštan konský Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Práve saponíny dopomôžu k zamedzeniu tvorby opuchov a k zlepšeniu stavu a odolnosti celého cievneho aparátu.

Konope je považované za jednu z prvých plodín sveta, ktorú ľudstvo kedy zasadilo. Patrí medzi najviac využiteľnú a najekologickejšiu plodinu. Svoje uplatnenie nachádza nielen v potravinárskom priemysle, ale i pri výrobe nábytku, odevov, využíva sa v kozmetike, v homeopatickej a prírodnej medicíne. Konopné vlákno patrí medzi najpevnejšie rastlinné vlákno, v prírode je pevnejším vláknom už len pavúčie. V súčasnosti sa skloňujú najmä produkty z konope, ktoré zaznamenali doslova boom v prírodnej medicíne. CBD olej, ktorý podľa najnovších poznatkov zaznamenáva širokospektrálne liečivé účinky a na miske váh sa presunul medzi legálne konopné produkty sa získava z:

Konopa siata Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

U nás na Slovensku sa vyskytujú tri druhy konope. Konopa siata (technické konope), konopa hašišová (indické konope) a konopa rumovisková (zaraďovaná medzi buriny). Pod zaužívaným názvom konope sa u nás väčšinou skrýva technické konope, ktoré v EÚ podmienkach spĺňa legislatívne normy. Obsah THC, psychoaktívnej látky tetrahydrokanabinol, je maximálne 0,2 %.

Vitamíny ľudské telo potrebuje na svoju existenciu. V ideálnom prípade by nám mala dostatok vitamínov poskytnúť pestrá strava a pohyb na čerstvom vzduchu. K tomu však dochádza zriedka. V období jesene a zimy, zníženej imunity a zvýšenej koncentrácie vírusov je žiaduce prísun vitamínov zvýšiť. Najmä vitamín C a D je pre nás v tomto čase dôležitý. Aké ochorenie môže spôsobiť nedostatok vitamínu C?

Vitamíny v prírodnej forme . ovocie a zelenina Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Skorbut sa prejavuje najmä krvácaním z ďasien, pod kožou, do svalov a vnútorných orgánov. Zároveň spôsobuje zníženú odolnosťou proti ochoreniam či poruchu krvotvorby.

Kvíz: Oddýchnite si od predvianočného zhonu a precvičte si mozgové závity v našom kvíze
Zima pre vás znamená odpočinok

Zátiešie

Záhradkárske vedomosti si uplatňujete najmä v hlavnej záhradkárskej sezóne. Zima pre vás znamená oddych a naberanie síl pred ďalšou záhradkárskou sezónou. To, čo si sami nedokážete dopestovať vás až tak nezaujíma a netrápi.
Vaša pozornosť je venovaná vašej záhradke

Čaj, levanduľa

V zime sa spoliehate skôr na lekárne, bylinkárov a vlastné uskladnené zásoby zo záhradky. Odpočívate zaslúženým oddychom záhradkárov po sezóne. Niečo si prečítate, no nechávate tomu voľný priebeh.
Blahoželáme k výbornému výsledku

Oddych, pes odpočívajúci na nohách pána

Máte záľubu v získavaní nových informácií a žiaden nový článok vám neujde! Viera v liečivú silu plodín a byliniek vás motivuje k získavaniu nových vedomostí a informácií z tejto oblasti. Máte dostatočný prehľad a zaujímajú vás aj informácie mimo vašej vlastnej záhradky.
Váš intelekt, váš poklad

Oddych pri knihe, káva, modrý šál

Máte široký záber vedomostí z rôznych oblastí. Žiadna novinka vám neujde. Ak natrafíte na novú informáciu, máte potrebu si o nej všetko naštudovať. Kvíz vás málokedy zastihne nepripravených. Blahoželáme!

Pripravila: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky