Kvíz: Jar nás volá do záhrady! Preverte si rozsah svojich vedomostí

  • 20.02.2022

Najobľúbenejšie obdobie všetkých záhradkárov klope na dvere. Jar má neuveriteľné čaro. Privoláva vône, chute, radosť. Láka nás von, ráno nám klope na okná a my sa nevieme dočkať, kedy zasadíme prvé rastlinky do oddýchnutej zeme.

0%

Baklažán môžeme vysievať už koncom februára. Lahodné plody dozrievajú v lete. Kto by odolal grilovanému baklažánu? Ide o chutnú a zdravú zeleninu, typickú pre letné obdobie. Aj baklažán má však viacero odrôd. Vedeli by ste, ktorá odroda nepatrí k baklažánu?

Baklažán Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Plody baklažánu z 90 % obsahujú vodu. Obsahujú veľa provitamínu A, vitamíny skupiny B, kyselinu listovú, horčík, železo, vápnik a vlákninu. Odroda baklažánu BLANCO však neexistuje.

Bobkový list máme doma všetci. S obľubou ho pridávame do prívarkov, polievok, strukovín. Svoj pôvod má v malej Ázii, Iráne a Sýrii, odkiaľ sa rozšíril do oblasti Stredomoria. Vavrín bol v minulosti považovaný za posvätnú rastlinu a sadil sa v blízkosti kostolov. Aký je jeho latinský názov?

Bobkový list v miske Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

V kuchyni sa používa výlučne vavrín pravý, bobkový list – Laurus nobilis.

Jeho intenzívna vôňa je neklamným znakom blížiacej sa jari. Medvedí cesnak nájdete v lese, v okolí jazier a potokov. S akou rastlinou si ho môžete ľahko pomýliť?

Medvedí cesnak Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Lístky tejto rastliny patria k prvým, ktoré rastú po snežienkach. Pozor! Medvedí cesnak má listy podobné konvalinke, a tak môže ľahko dôjsť k zámene. Navyše v niektorých oblastiach Slovenska môžu rásť približne v rovnakom čase.

Poznáte dúšku tymianovú? Tymian je malý a voňavý polokrík, v Európe sa pestuje ako liečivá bylinka. Často je vďaka podobnému názvu zamieňaný s materinou dúškou. Viete, vďaka akej látke je tymian taký výnimočný v liečiteľstve?

Tymián Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Tymian obsahuje 2 % silice, ktorej hlavnou zložkou je tymol. Tymol je vzácna, dezinfekčná látka. Rozpúšťa hlieny, používa sa ako kloktadlo pri zápale priedušiek.

Už viac ako 5000 rokov sa aloe vera využíva v ľudovom liečiteľstve na široké spektrum zdravotných problémov. Po stáročia bola považovaná za rastlinu odháňajúco zlo a prinášajúcu šťastie. V rôznych krajinách bola využívaná na rôzne liečivé i skrášľovacie procedúry. Filipínci využívali aloe pri chorobe beri-beri. Viete, o akú chorobu ide?

Aloe vera Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Po tisícročia sa aloe vera využíva aj na dezinfekciu, urýchlenie hojenia rán a popálenín.

Ktorý záhradkár by nepestoval papriky? Pri ich pestovaní však často narazíme na komplikácie. Ako sa volá fyziologická porucha, ktorou papriky zvyknú trpieť? Typické je pre ňu takéto hrboľatenie listov paprík.

intumescencia Foto: archív redakcie
Správne! Nesprávne!

V blízkosti žilnatiny, najmä na spodnej strane listov priesad paprík a čili sa objavujú drobné bradavičnaté útvary, ktoré postupne pribúdajú. Tie sú pevnou súčasťou listu, nedajú sa zotrieť a pripomínajú rozsypaný piesok. Ide o bunky, ktoré vďaka vysokej vlhkosti hypertrofovali.

Mnohé rastliny zo záhrady dokážu pomôcť udržať náš duševný stav v rovnováhe. Ak ste v napätí a strese, siahnite po overených, viac či menej známych bylinkách. Šišiak bajkalský pôsobí ako sedatívum, upokojuje myseľ a pomáha pri prepracovanosti. Poznáte jeho latinský názov?

Šišiak bajklaský Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Šišiak je trvalka, ktorá rastie na štrkovitých a kamenistých pláňach Ďalekého východu.

Lastovičník účinne lieči bradavice, za istých okolností je však prudko jedovatý. Žltooranžová šťava lastovičníka obsahuje viacero toxických alkaloidov. Niektoré z alkaloidov sú silne toxické, najmä pre centrálnu nervovú sústavu. Jeden z nich priaznivo ovplyvňuje dych a obehové funkcie. Vo vyšších dávkach je však toxický. Jeho názov znie...

Lastovičník Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Nesprávna manipulácia s lastovičníkom môže mať toxický a narkotický účinok.

Alchemilka je považovaná za ženskú bylinku. Hovorí sa, že napomáha normalizovať hormóny. Zároveň podporuje plodnosť. Má množstvo ľudovo zaužívaných názvov. Poznáte niektoré?

Alchemilka Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Alchemilka podporuje trávenie, pomáha pri hnačkách, urýchľuje hojenie rán a pomôže aj pri problémoch s vyrážkami. Posilňuje srdce a prečisťuje krv. Pomôže pri krvácajúcich ďasnách a všetkých problémoch v ústnej dutine a v hrtane. Hojí v podstate všetky zápaly v tele.

Migrénovník je rastlina, pri ktorej názve okamžite nadobudnete pocit, že o nej viete všetko. Áno, využíva sa na bolesti hlavy a migrénu, má však aj mnoho ďalších pozitív. Čo však viete o jeho pôvode?

Migrénovník Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Migrénovník svojou vôňou odpudzuje mole a komáre. Vyložte si ho v sezóne na terasu či balkón, okrem bolestí hlavy odoženiete aj nepríjemný hmyz.

KVÍZ: Jar nás volá do záhrady!
Žijete pre prítomný okamih

Presádzanie

Či je to blížiaca sa jarná únava alebo ste sa ešte nenastavili na končiacu sa zimu, záhradu ešte nechávate odpočívať. Neskôr si však všetko naplno vynahradíte. Aj keď... nemusíte mať nutne každú priesadu vlastnoručne vypestovanú.
Čo zostane, to sa vždy počíta

Jarné práce v záhrade

Pochmúrnosť februárových dní má stále prevahu pred občas výnimočne teplými dňami. Sezóna ešte nezačala a vy zatiaľ uprednostňujete prechádzky a menej náročné práce. S liečiteľstvom však už máte svoje skúsenosti a záhradkárske pojmy vám nie sú cudzie.
Sile rastlín dôverujete a veľmi dobre sa v nich vyznáte

Jarné kvetinové zátišie

Výborne! Vaše vedomosti sú postačujúce, rozhodne sa nemáte za čo hanbiť. Sile rastlín dôverujete a výsledky svojej práce a oddanosti záhradke a prírode vás napĺňajú spokojnosťou.
Blahoželáme k celoročnému prísunu domácich vitamínov!

Priesady paprík

Blahoželáme k výbornému výsledku! Máte rozsiahle vedomosti z rastlinnej ríše. Neviete sa dočkať jarnej sezóny, kontaktu so zemou a prvých dopestovaných plodov vašej práce. Prajeme vám veľa slnečných a úspešných dní.

Pripravila: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock

Tagy: bylinky | jar | kvíz | zelenina

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce? Rastie vám v trávniku rebríček? Využite jeho liečivú silu!
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky Najnovší diel podcastu Záhrada sa venuje mesiacu august. Čo vás čaká v záhrade?