Vyhryzené listy na červienke. Čo s tým?

  • 29.10.2022

Na červienke sme mali tento rok vyhryzené listy. Aký škodca to spôsobuje a čo s tým? 

Vyhryzené listy
Foto: Shutterstock

Červienka (Photinia) bola napadnutá nosánikom ryhovaným (Otiorrhynchus sulcatus). Je to čierny chrobák dlhý 0,8 až 1 cm, ktorý požiera listy najmä v noci.

Najviac však škodia jeho larvy žijúce pod povrchom pôdy a živiace sa koreňmi. Podobne ako niektoré iné larvy majú aj ony tvar písmena C. Pri neskorom zásahu dokážu nenávratne poškodiť či dokonca zlikvidovať celú rastlinu.

Najdôležitejšie je zasiahnuť proti larvám v pôde použitím prípravku Larvanem, v ktorom sa nachádzajú užitočné parazitické háďatká z rodu Heterorhabdits, čím zabezpečíte dlhodobú ochranu rastlín.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing.Jarmila Králová, PhD, Arborétum Mlyňany SAV
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Čo robiť, aby fotínia (červienka) zakvitla? Howea: Palma z hollyvoodskych filmov, ktorá vám odpustí, ak ju zabudnete poliať