Využite vaše plodiny naplno! Pomocou týchto tipov násobne zredukujete svoj odpad v kuchyni

  • 15.11.2022

Obdobie zberu plodov celoročnej práce v záhrade sa pomaly končí a každý správny záhradkár by mal mať pivnicu naplnenú ovocím a zeleninou. Keď sa však pustíte do varenia, môžete si všimnúť, koľko odpadu sa pri čistení plodov vytvorí.

Zeleninové šupky ako odpad z kuchyne
Foto: Shutterstock

Množstvo ľudí tento problém vyrieši kompostovaním, ktoré je určite skvelou alternatívou. Šupky, stopky a kôstky však môžete využiť aj iným spôsobom a dokonca si na nich môžete pochutnať. Mimo kulinárskeho využitia budete mať dobrý pocit, že ste využili 100 % dopestovaných plodov.

Šupky majú široké využitie, sú z nich výborné čipsy aj korenie

V dnešnej dobe, kedy je kladený veľký dôraz na obmedzenie plytvania jedla, by sme sa mali zamyslieť nad každodennou kopou šupiek v koši. Sú to práve šupky, ktoré z celého plodu častokrát obsahujú najviac vlákniny. A tej má veľa ľudí nedostatok.

Jednoduchým riešením, ako predísť vyhadzovaniu šupiek, je ovocie alebo zeleninu nešúpať. Jablká alebo zemiaky so šupkou môžu byť obohatením vo vašej kuchyni a dodajú vám potrebnú vlákninu. Ak by ste však mali chuť na viac kreativity, môžete si z ovocných a zeleninových šupiek vytvoriť chutné čipsy. V prípade ovocia stačí šupky vysypať na plech s papierom na pečenie a na vyššej teplote vysušiť v rúre. V prípade zeleniny ako zemiaky alebo cuketa môžete šupky poliať trochou olivového oleja a posoliť, prípadne pridať čili. Následne ich vložíme do rúry na 150 stupňov a pečieme do chrumkava. Výborných výsledkov môžete dosiahnuť aj vo vzdušnej fritéze.

Druhým zaujímavým využitím zeleninových šupiek je vytvorenie koreniacej zmesi. Šupky dáme do rúry na 150 stupňov a vysušíme ich. Môžete použiť zeleninu podľa vášho výberu, výbornou voľbou je napríklad mrkva, petržlen alebo cibuľa. Keď šupky usušíme, vložíme ich do mixéru a pridáme trochu papriky a soli. Pomelieme na prášok a výsledným produktom môžeme okoreniť napríklad pečené zemiaky.

Z ovocných stopiek môžeme vytvoriť chutný čaj

Stopky z kôstkovíc alebo malvíc automaticky zvykneme vyhadzovať do koša, pritom aj z nich vieme vytvoriť niečo chutné a zdravé. Stopky čerešní, jabĺk, sliviek a hrušiek obsahujú veľké množstvo antioxidantov a aromatických látok, ktoré po vylúhovaní vo vriacej vode vytvoria chutný ovocný čaj.

Sušené čerešňové stopky
Foto: Shutterstock

Prvým krokom je sušenie stopiek, ktoré sa sušia podobne ako bylinky, pár dní na tmavom mieste s dostatkom vetrania. Suché stopky môžeme odložiť a keď príde chuť na ovocný čaj, zalejeme požadované množstvo vriacou vodou. Výsledkom je nápoj, ktorý predchádza infekciám a upokojí žalúdok. Chuť tohto čaju však môže byť málo výrazná, v tom prípade ho môžete skombinovať napríklad so zeleným čajom.

Kôstky tiež nevyhadzujte, môžete s nimi vylepšiť chuť octu

Tento recept je ideálny pre ľudí, ktorí radi používajú v kuchyni ocot. Či už ako zálievku na šalát, alebo do rôznych omáčok, ocot chutí lepšie s miernou arómou ovocia. Po tom, čo si zo sliviek, čerešní alebo podobných kôstkovíc pripravíte koláč alebo ich jednoducho zjete, odložte si kôstky.

Marhuľové kôstky
Foto: Shutterstock

S nasledujúcim krokom vám určite radi pomôžu deti, keďže je potrebné kôstky porozbíjať a vybrať z nich tzv. endosperm, teda ekvivalent toho, čo jeme z orecha. Potom jednoducho vnútro kôstok umiestnime do octu a necháme ležať na tmavom mieste približne 3 týždne. Vzniknutým aromatizovaným octom môžeme zalievať šaláty a používať ako bežný ocot. Už len podľa vône zistíte, že kôstky dodali octu novú, ovocnú chuť.

Text: Matúš Puskeiler
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Čo robiť, aby fotínia (červienka) zakvitla? Howea: Palma z hollyvoodskych filmov, ktorá vám odpustí, ak ju zabudnete poliať