Zdravá pôda je pokladom každej záhrady. Ako ovplyvniť jej kvalitu obmedzením plastov a kompostovaním?

  • 03.01.2024

Len so zdravou a kvalitnou pôdou sa dočkáte tej najlepšej úrody. A každý môže svojou časťou prispieť k jej ochrane. Súčasným trendom je minimalizovanie množstva odpadu a najmä obmedzenie plastov, ktoré sa považujú za jedného z najväčších pôvodcov znečistenia.

Ochrana a skvalitňovanie pôdy
Foto: Shutterstock

Obmedzte použitie plastov

Plasty sú všade okolo nás. Používame ich vo veľkom nielen v domácnosti, ale aj v záhrade. Zníženie ich množstva by teda mohol byť prvý dôležitý krok k ekologicky šetrnému hospodáreniu. Nejde pritom len o plasty vo všeobecnosti, životné prostredie neskutočne zaťažuje aj ich výroba, ktorá je náročná na spotrebu fosílnych palív.

Dokonca aj vytriedené plasty sa musia niekoľkokrát prevážať, čo opäť znamená spotrebu palív. Problém je aj v následnej recyklácii, ktorá v prípade plastov nepredstavuje práve stopercentné riešenie. Väčšina z nich sa totiž dá recyklovať iba raz, maximálne dvakrát. Preto zvážte, ako tento materiál čo najviac obmedziť, časom zistíte, že to ide pomerne dobre.

Pozor si dávajte aj na skryté plasty, teda materiály, ktoré sa na prvý pohľad vôbec netvária ako plast. Reč je napríklad o úprave povrchu pletiva či ďalších bežne používaných prvkov. Keďže plasty predstavujú veľmi náročnú komoditu, s ktorou si pre ich množstvo nevieme rady, veľkou témou je snaha o ich postupné nahradenie. Dobrou a ekologicky šetrnou alternatívou je napríklad bambus, drevo, kameň alebo slama.

Plastové kvetináče, krhly a nádoby používané na pestovanie
Foto: Shutterstock

TOP TIP

Všetkých plastov sa zbavovať nemusíte, ponechajte si to najnutnejšie. Napríklad sadbovače, krhly na zalievanie alebo kvalitné kvetináče, o ktoré sa starajte a snažte sa ich udržať v dobrom stave. Nevýhodou plastu je jeho rýchla degradácia, obzvlášť v niektorých podmienkach. Veľkým nepriateľom je napríklad slnečné žiarenie, preto plastové pomôcky uchovávajte mimo dosahu slnka.

Eko fakty: Plasty zo skládky

Ani plasty uložené na skládke nie sú tak úplne bezpečné. Počas rokov sa z nich postupným rozkladom uvoľňujú škodliviny, ktoré sa neskôr dostávajú do potravinového reťazca tým, že ich niektorý živočích náhodne skonzumuje spolu s potravou.

Kompostujte viac a lepšie

Kompost je to najkvalitnejšie hnojivo bohaté na organickú hmotu, ktoré si navyše vyrobíte úplne sami a bez akéhokoľvek využitia palív. O rozklad organickej hmoty sa totiž za vás postará armáda pôdnych baktérií, mäkkýšov, stonožiek, červov, húb aj dážďoviek. Výsledok nahradí akékoľvek synteticky vyrábané hnojivo.

Výroba kompostu svojpomocne je dôležitá aj z toho dôvodu, že nevyžaduje žiadne najazdené kilometre, bez ktorých sa nezaobíde zvoz záhradného odpadu do kompostárne. Tento materiál má ešte jednu veľkú výhodu, môžete ním totiž záhony mulčovať.

Do ľahkých pôd nie je nutné kompost zaorávať, pretože ho do pôdy postupne zapravia pôdne živočíchy. Do určitej miery ho zapravíte aj vy sami napríklad pri pletí alebo kyprení. Pri ťažších ílovitých pôdach ho stačí len zľahka zapracovať pomocou rýľovacích vidiel.

Kompostovanie v záhrade
Foto: Shutterstock

3 tipy, ako kompostovať

  1. Kompost sa dá výborne využiť ako mulčovací materiál. Stačí ho v tenkej vrstve rozprestrieť po povrchu zeleninového záhona. Pôdu obohatí o živiny aj organické látky, navyše ju chráni pred vysychaním alebo eróziou. Namiesto kompostu môžete použiť aj drevnú štiepku, lístie alebo slamu.
  2. Veľmi dobrým materiálom na kompostovanie aj mulčovanie je tiež jemne pokosená tráva, tú však na záhony pokladajte len v tenkej vrstve, aby nezahnívala. Po každom kosení túto vrstvu môžete stále dopĺňať, keďže tá predchádzajúca sa postupne stihne rozložiť.
  3. Vo veľkej záhrade sa môže stať, že si s vlastným kompostom nevystačíte. Viac kompostu si však môžete vyrobiť aj tým, že budete kompostovať viac materiálov, ako ste zvyknutí. Do kompostu medzi zeminu a organickú hmotu môžete pridať napríklad aj krabicový kartón bez lepenky. Rovnako môžu napríklad podstielkou od králikov alebo iných zvierat prispievať i susedia.

Eko fakty: Organické látky

■ Organický materiál vyvezený na skládku produkuje obrovské množstvo metánu, teda skleníkového plynu.

■ Organické látky obsiahnuté v pôde fungujú ako huba. Dokážu vo svojej štruktúre zadržať mnohonásobne viac vody, než samy vážia v suchom stave.

Vyhýbajte sa syntetickým chemikáliám

Už dávno bolo dokázané, že len malá časť z aplikovaných synteticky vyrábaných postrekov určených na ničenie chorôb a škodcov na pestovaných rastlinách je skutočne využitá. Väčšina sa splaví s vodou do pôdy aj do vodných tokov, ktoré tak kontaminuje.

Keď sa to dá, uprednostnite k prírode šetrné prostriedky. Tie potláčajú šírenie nepozvaných hostí a neničia ostatné organizmy, ktoré môžu byť užitočné. Pozitívnou správou je, že takých prípravkov na trhu stále pribúda, takže je z čoho vyberať.

Lienka ako prirodzený predátor
Foto: Shutterstock

5 tipov, ako bojovať proti škodcom prírodnými prostriedkami

  1. Pestujte rastliny v druhovo bohatej polykultúre. Tento spôsob pestovania rôznych rastlín vedľa seba komplikuje škodcom likvidáciu celej výsadby, čo je v prípade veľkoplošnej monokultúry úplne nemožné.
  2. Pri odolných odrodách sa nemusíte obávať, že prídete o celú úrodu. Napríklad divoké odrody paradajok vám pleseň zemiaková len tak nezničí.
  3. Proti škodcom môžete bojovať aj ekologicky šetrným spôsobom. Spoľahlivými pomocníkmi sú prirodzení predátori, ktorým sa oplatí v záhrade ponúknuť dostatok potravy aj vhodné úkryty. Napríklad proti voškám zasiahnu lienky sedembodkové. Mnoho škodlivých húseníc i ďalšieho hmyzu výrazne redukujú vtáky, preto im ponúknite hniezdiace búdky v korunách stromov. So slimákmi zatočia užitočné ropuchy alebo ježkovia.
  4. Škodcom vytvárajte rôzne prirodzené bariéry. Napríklad proti žravým húseniciam i mnohým ďalším škodcom môžete výsadbu zeleniny chrániť bielou netkanou textíliou.
  5. Základom ochrany proti škodcom je častá kontrola. Práve pri nej môžete škodcov včas odhaliť, takže týchto jedincov zvládnete včas zlikvidovať aj bez postreku.

Eko fakty: Hlístice

Prevahu nad niektorými škodcami môžete získať vďaka dravým hlísticiam, ktoré sa aplikujú v čase prvého výskytu škodcov. Prípravok s ich obsahom sa jednoducho rozmieša vo vode a roztokom sa zalejú napadnuté rastliny a ich priame okolie. Dravé hlístice zlikvidujú napríklad slimáky, smútivky, kvetárky, skočky alebo napríklad vŕtavku škodiacu nielen na mrkve.

Zušľachťovanie pôdy

Kvalitná a zdravá pôda je pokladom každej záhrady. Ona sama je však útočiskom pre množstvo mikroorganizmov i pôdnych živočíchov, ktoré sa živia organickou hmotou v nej obsiahnutou. Práve vďaka týmto obyvateľom sa zvyšky rastlín i živočíšnych tiel rozkladajú na živiny, ktoré sú prijateľné pre korene.

V jedinej čajovej lyžičke plnej záhradnej pôdy sa nachádza viac pôdnych baktérií, než je ľudí na planéte Zem.

Niektoré živočíchy sa pôdnymi zložkami síce neživia, ale v pôde prečkávajú vo forme lariev alebo v nej prezimujú. Celý tento pôdny kolobeh je nutné udržať v chode, len so zdravou pôdou sa totiž dočkáte tej najlepšej úrody.

Starostlivosť o zeleninové záhony bez rýľovania
Čoraz viac záhradkárov skúša starostlivosť o zeleninové záhony bez náročného rýľovania. Šetrí tým nielen čas a veľa práce, ale aj aktivitu pôdneho systému. Foto: Shutterstock

2 tipy, ako na zdravú pôdu

  1. Na ľahkej piesočnatej pôde môžete skúsiť záhradníčiť bez rýľovania. Na povrch doteraz obrábanej pôdy stačí rozprestrieť jeden až dva centimetre vyzretého kompostu, o jeho zapracovanie sa postarajú pôdne živočíchy.
  2. Burinu zlikvidujte už na začiatku, malé rastliny sa dajú ľahko vytiahnuť napríklad pri kyprení pôdy. Vyrastená burina sa nielen zle pleje, ale často pri jej odstránení poškodíte aj okolitú zeleninu.

Eko fakty: Rašelina

Rašeliniská sú najbohatším prírodným zdrojom uhlíka, na štvorcový meter je ho tu oveľa viac ako v prípade vyrasteného lesa. Nahradením rašeliny kompostom alebo vlastnou listovkou podporíte zachovanie prírodných zdrojov rašeliny.

Šetrite zdroje

Záhradníčenie môže byť ekologicky šetrné, ale pokiaľ údržbu o svoju záhradu vezmete za zlý koniec, môže sa stať zdrojom odpadu. Pokiaľ sa to dá, snažte sa náradie a všetky potrebné veci používať čo najdlhšie.

Kvalitné náradie sa dá opakovane opravovať, niektoré si navyše môžete zaobstarať z druhej ruky, takže mu dáte novú šancu.

Namiesto kupovania nových rastlín pestujte aspoň časť z nich z uschovaných semien, prípadne nové sadenice získajte pomocou odrezkov alebo delením matečných rastlín.

Pri kúpe je lepšie vyhnúť sa náradiu, ktoré je síce lacné, ale funguje len krátkodobo a nie je opraviteľné, takže po krátkom používaní skončí na skládke.

Pestovanie byliniek a sadeníc v kvetináčoch na parapete
Foto: Shutterstock

4 tipy, ako ušetriť

  1. Keď sa dá, nájdite si dodávateľa rastlín i záhradníckeho náradia v blízkom okolí. Nielenže predajcu podporíte, ale zároveň si zaistíte stály zdroj všetkého, čo pre záhradu potrebujete. V okolí sa iste nachádza aj škôlka okrasných či ovocných rastlín aj pestovatelia zeleninových priesad.
  2. Životné prostredie šetrí aj to, že si začnete uchovávať vlastné semienka z odrôd zeleniny, ktoré neprešli náročným šľachtením. Počíta sa aj pestovanie vlastných zeleninových sadeníc, odpadne tak potreba náročnej prepravy aj spotreba rašeliny i plastov, bez ktorých sa konvenčné pestovanie sadeníc nezaobíde.
  3. Šetrite s jedlom! Všetka dopestovaná zelenina sa dá zmysluplne uchovať na zimu. Cibuľu aj cesnak je možné dlhodobo skladovať v suchej a chladnej miestnosti. Dlhodobo uskladníte aj zemiaky, zimné odrody jabĺk i hrušiek a niektoré druhy tekvíc. Krátkodobo skladovateľnú zeleninu zavarte, fermentujte alebo z nej vyrobte skvelé zeleninové omáčky. Ovocie zavarte, sušte, vyrobte džemy.
  4. Keď je vo vašej blízkosti záhradkár, sused, kolega, vymieňajte si prebytky. Podobne v mnohých komunitách funguje aj výmena semienok. Veľkú šancu na výmenu nájdete aj v skupinách pestovateľov na sociálnych sieťach.

Eko fakty: Plastový kvetináč

Väčšina kvetináčov a sadbovačov z plastu určených na pestovanie rastlín skončí veľmi skoro na skládke alebo sú spálené.

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Toto ste možno netušili! Kvety tohto kvitnúceho stromu sú nielen jedlé, ale aj liečivé
Toto ste možno netušili! Kvety tohto kvitnúceho stromu sú nielen jedlé, ale aj liečivé
Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete
Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete