Je pravda, že vyvýšené záhony pomáhajú proti slizniakom? Mne to totiž vôbec nefunguje. Mám vyvýšené záhony už štyri roky a vždy v nich nájdem slimáky bezdomovce. Pestujem v nich hlavne šalát, jahody a paradajky, no stále sú obžraté a denne pozberám niekoľko desiatok slimákov. S tými máme problém v celej záhrade, nielen vo vyvýšených záhonoch.

Slimáky bezdomovce, teda slizniaky, majú obrovský apetít a najväčší problém je s nimi v záhradách, ktoré majú tienisté a vlhké miesta. Slizniaky totiž obľubujú miesta s vysokou vlhkosťou. Keďže väčšina ich tela je zložená z vody, potrebujú produkovať veľké množstvo hlienu, aby prežili. Aj preto sú aktívne viac v noci. No v priaznivých podmienkach – počasie pod mrakom, relatívne vlhká záhrada – po rannej rose či po daždi sa nevyhýbajú ani dennej aktivite.
Prvá pomoc proti slizniakom? Poupratujte!
Existuje viacero ľudových receptov, ako sú pivné či iné pasce. Ak nefungujú, znamená to, že slizniakov je naozaj veľa, pretože majú dokonalé podmienky. Preto ako „prvú pomoc“ v záhrade poupratujte! Odstráňte kopy práchnivejúceho dreva, pokoste vysokú trávu, lopúchy či iné širokolisté druhy – jednoducho všetko, kde sa môžu slizniaky cez deň ukrývať.
Ostrihajte veľké prerastené kry a stromy a pustite slnko do záhrady, ktorá je zrejme stále dosť vlhká. No predovšetkým polievajte len ráno. Ak voda prenikne do pôdy ráno, môže jej povrch slnko vysušiť ešte pred poludním. Večer a v noci tak budú mať slizniaky výrazne nižší rádius pohybu.

Účinnosť vyvýšených záhonov proti slizniakom
A áno, jednou z pomôcok je aj pestovanie na vyvýšených záhonoch. Je to účinné, no aby to fungovalo, treba dodržať isté pravidlá. Dôležité je nepustiť si slizniaky do záhona už v momente jeho zakladania a následne zamedziť tomu, aby sa doň znova dostali.
1. Zvoľte materiál, ktorý nepochádza z vašej záhrady
Záhony preto musia byť založené z materiálu, ktorý nepochádza z vašej záhrady. Práve preto, že je zamorená slizniakmi a ich vajíčka môžu byť všade – na spráchnivenom kuse dreva, v komposte, na pokosenej tráve či ostrihaných trvalkách. Ak nemáte inú možnosť, všetko, čo chcete predsa len použiť, rozprestrite na slnečné stanovište aj na niekoľko dní, aby to dobre preschlo. Ideálne však je, ak si potrebný materiál zoženiete v záhrade, kde takýto problém nie je.
Na spodok vyvýšeného záhona dajte postrihané konáriky, napríklad z predjarného rezu ovocných drevín. Následne dajte vrstvu listov z jesenného upratovania záhrady či pozberové zvyšky a potom pokosenú trávu. Na to dajte vyzretý kompost a celkom nakoniec substrát, v ktorom budete pestovať.
2. Olemujte obvod záhona
Ak už máte istotu, že vnútri je čisto a žiadne vajíčka slizniakov tam nie sú, na rade je druhé opatrenie – olemujte obvod záhona koldokola, tesne pod okrajom, kovovým obrubníkom proti slizniakom, ktorý má prierez v tvare číslice „1“. Ostrý uhol takéhoto obrubníka nedokážu slizniaky prekonať, preto je zelenina v záhone pred nimi chránená.
3. Vysaďte aromatické rastliny
K obrubníku môžete spraviť ešte jedno opatrenie – okolo záhonov vysaďte aromatické druhy, ktoré slizniakom „nevoňajú“: pažítku, cibuľu a cesnak či bylinky ako tymian, rozmarín a fenikel.
Chcete sa opýtať Martina? Svoje otázky posielajte na martin.curda@jaga.sk.
Text: Ing. Martin Čurda
Foto: iStock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, som zahradna zaciatocnicka. Momentalne sme vo faze kupy pozemku a nasled…