Ako sa starať o vyvýšené záhony ekologicky?

  • 01.10.2021

Chceme si postaviť vyvýšené záhony z dreva. Musí byť zvnútra fólia? A ako sa o záhony starať ekologicky? Existujú aj ekologické farby?

Vyvýšený záhon v záhrade

Začnem od konca. Ekologické farby existujú. Sú vyrobené z plnohodnotnej prírodnej živice, rastlinných olejov a voskov. Sú teda z čistých prírodných surovín a nezaťažujú životné prostredie ani pri ich výrobe, ani pri ich likvidácii. Druhá možnosť sú vodou riediteľné (akrylátové) farby. Sú to ekologické univerzálne farby na drevo a kov. Ich hlavnou výhodou je nižší alebo žiadny zápach oproti syntetickým farbám.

O drevo sa treba starať

Drevo je prírodný materiál a prirodzene zvetráva. Je nevyhnutné sa oň starať a každoročne ho natierať. Je pritom obrovské množstvo lazúr, impregnačných prípravkov, farieb na drevo, lakov… Ak sa chceme správať ekologicky, používame vodou riediteľné lazúry na drevo.

Ešte lepšia voľba je fermež, čo je vlastne sušený ľanový olej, prípadne nariedený ľanový olej (napúšťacia fermež), používa sa na penetráciu (napúšťanie) dreva. Je vhodná aj na nátery kurínov, klietok pre zajace a prepelice – jednoducho všetkých drobných stavieb na chov hospodárskych zvierat, kde prichádzajú do kontaktu s drevom živé bytosti.

Vyvýšené záhony

Izolácia predĺži životnosť

Na dosiahnutie čo najdlhšej životnosti musí byť zvnútra nevyhnutne aj izolácia, ktorá chráni drevo pred neustálym kontaktom s pôdnou vlhkosťou. Nemusí to byť len fólia. Možností je viac, no v princípe by to mala byť vrstva, ktorá neprepustí vodu k drevu.

Na záver ešte malé konštatovanie: Ak si záhon tvoríte sami, je to výhoda. Môžete si ho totiž nadimenzovať na svoju výšku. Vyskúšajte si nanečisto, aká vám vyhovuje – teda pri akej výške sa vám zohýba a pracuje najlepšie. Zväčša to je miesto ťažiska, niekde okolo pása alebo tesne pod pásom.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?