Zdravie z prírody: 7 silných prírodných bojovníkov proti chrípke
Z hľadiska respiračných ochorení nastáva najrizikovejšie obdobie v roku.
V tomto čase si každý z nás na vlastnej koži preverí, v akom stave má imunitný systém. Čerpáme z dozvukov slnečných lúčov a z vitamínov z tohoročnej úrody. V prírode nájdete lieky na vírusy, aj na baktérie. Siahnite po najúčinnejších pomocníkoch z prírody a vybudujte si silnú imunitu nielen preventívne, ale zabojujte s chrípkou a prechladnutím aj počas akútnej fázy ochorenia.
Kapucínka ako prírodné antibiotikum
Kapucínku môžeme zaradiť medzi jedno z najsilnejších prírodných antibiotík. Výborne pôsobí preventívne pri predchádzaní zdravotných problémov, no účinkuje i v akútnych fázach ochorenia. Pôsobí voči širokému spektru baktérií, ktoré spôsobujú ochorenia dýchacích ciest, močových ciest a ochoreniach obličiek. Jej účinky sú preukázateľné aj pri nakazení streptokokmi, stafylokokmi a dokonca aj pri baktérii Salmonella. Výborne účinkuje pri zápaloch horných dýchacích ciest, suchom dráždivom kašli, aj pri zápaloch mandlí. Užívanie kapucínkovej tinktúry vám môže pomôcť vyhnúť sa antibiotikám alebo plnému rozvinutiu choroby. Obklady z listov kapucínky pôsobia dezinfekčne.
Kapucínka kvitne krásnymi výraznými kvetmi žltej až červenooranžovej farby, ktoré nás vonku dokážu potešiť aj počas neskorej jesene. Akoby sama vedela, kedy ju budeme najviac potrebovať.
Šalvia: Klasika na boľavé hrdlo
Tradičná bylinka na zapálené hrdlo je šalvia. Pôsobí dezinfekčne a upokojujúco. Odporúča sa pri všetkých zápaloch v dutine ústnej, lieči boľavé ďasná, zmierni aj nepríjemný zápach z úst, pomôže pri angíne. Liečivú silu majú najmä listy šalvie, ktoré sa dajú využiť čerstvé i sušené. Šalvia má antibakteriálne účinky, podporuje imunitu, lieči tráviace i ženské problémy, tlmí nadmerné potenie.
Šalvia má vysoký obsah betakaroténu, luteínu, vitamínov skupiny A, B, C, E, K. Obsahuje bielkoviny, sacharidy, tuky, z minerálov meď, zinok, selén, horčík, mangán.
Rakytník: Vitamínová bomba v malej bobuľke
Zmienky o rakytníku sa datujú od 7. storočia nášho letopočtu. Z tohto obdobia sa našli staré tibetské medicínske texty, ktoré sa zmieňujú o zázračných liečivých účinkoch rakytníka.
Rakytník patrí medzi rastliny s najvyššou výživovou hodnotou na svete. Vedeli ste, že na pokrytie dennej dávky vitamínu C vám postačí iba jedna rakytníková bobuľka? Okrem vitamínu C obsahuje vo vysokom množstve aj všetky vitamíny rozpustné v tukoch -A, D, E, K ako aj vitamíny skupiny B.
Rakytník posilňuje imunitný systém, výnimočný je z hľadiska prevencie a významne účinkuje aj počas ochorenia. Pomáha pri chrípke, nachladnutí, bolestiach hrdla, pri zápaloch dýchacích aj močových ciest. Rakytník sa rozhodne oplatí mať na jeseň v domácej lekárničke.
Môžete ho mraziť, sušiť alebo inak konzervovať. Najviac vitamínov si zachová v zmrazenej podobe. Výnimočný je aj tým, že je liečivý celý bezo zvyšku. Plody, listy, semená, kvety, kôra i koreň, to všetko je pre ľudský organizmus prínosom.
Šípky: Nečakajte na prvý mráz, nazbierajte si ich už teraz
Šípky sú tradičnou dokonalou zásobárňou vitamínu C. Už starí Gréci vedeli, že šípky majú liečivé účinky a nazývali ich „plodmi bohov“. Okrem vitamínu C obsahujú vitamín A, B1-tiamín, B2-riboflavín, B6-pyridoxín, B9-kyselinu listovú, vitamín E, K a P (rutín), z minerálnych látok sú to horčík, fosfor, draslík, vápnik, sodík, želelo, pektín. Vďaka vysokému obsahu vitamínu C sú často prvou voľbou a klasickým prírodným liekom na podporu imunity.
Pomôžu zvládnuť prechladnutie, horúčku, chrípku, liečia zápaly v tele a sú zároveň silným antioxidantom. Liečia hnačky, pomôžu pri únave a sú tiež pomocníkom na zvýšenie libida. Akýmkoľvek ochorením si práve prechádzate, šípky sú skvelým doplnkom ku klasickej liečbe. Ideálne je však nečakať a užiť si ich v dostatočnej miere preventívne.
Arónia: Jeden z najsilnejších antioxidantov
Menej populárne plody jarabiny čiernej majú vysoký obsah vitamínu C a antioxidantov. Hoci sú trpké a v nespracovanom stave takmer nepožívateľné, určite stoja za pozornosť. Čerstvé plody majú z ovocia najvyššiu antioxidačnú aktivitu. Majú výrazné protizápalové účinky, stimulujú krvný obeh a podporujú imunitný systém. V poslednom období sa dostáva do popredia protirakovinový účinok arónie. Aróniu je vhodné konzumovať v malých dávkach, najlepšie jednu polievkovú lyžicu šťavy denne.
Arónia obsahuje vitamín C, B1, B2, B6, niacín, kyselinu pantoténovú, betakarotén, rutín a vitamín E. Je bohatá na minerálne látky a stopové prvky ako železo, vápnik, horčík, draslík, zinok, mangán, sodík, jód. Aróniové antioxidanty predstavuje hlavne vitamín C a tiež polyfenoly (antokyány, fenolové kyseliny, flavanoly, flavonoly a taníny).
Propolis oceníte v chrípkovom období
Včelie produkty sú výborné ako prevencia v chrípkovom období, používajú sa však aj na zmiernenie jej príznakov. V prírodnej medicíne sa uplatňujú vďaka svojej schopnosti pozitívne ovplyvňovať imunitný systém a liečiť zápalové procesy v organizme. Ak spomíname včelie produkty, svoje čestné miesto má v domácej lekárničke najmä med, propolis a peľ. Silu včelích produktov využíva apiterapia. Pomáha prirodzeným spôsobom zmierniť alebo úplne prekonať mnoho zdravotných problémov a je známa už po stáročia.
Propolis, včelí tmeľ, je zmesou živíc, vosku, éterických olejov a ďalších biologicky aktívnych prírodných látok. Včely ním chránia svoj úľ pred vstupom nepozvaných návštevníkov, ale aj pred vírusmi a baktériami. Zloženie propolisu je v každom úli iné, má preto celú škálu farieb. Propolis pôsobí ako prírodné antibiotikum, posilňuje imunitný systém, pôsobí proti vírusom, mikróbom aj plesniam. Pôsobí protizápalovo, lieči ďasná, afty, bolesti hrdla a odporúča sa aj pri zápale močových ciest.
Prvá pomoc pri prechladnutí: Zázvor
V tomto ročnom období sa rozhodne oplatí mať doma vždy čerstvý zázvor. Okrem toho, že vám v chladnom počasí dokonale prehreje celé telo, pomôže už pri prvých príznakoch prechladnutia a chrípky. Je vskutku lacným prírodným antibiotikom. Zázvorový čaj s medom je ideálny nápoj, ktorý by ste si mali dopriať po premrznutí po dlhej zimnej prechádzke. Zázvor zahrieva, no nezvyšuje telesnú teplotu. Čaj vás príjemne prehreje a uvoľní upchaté dutiny. Aktívne a preventívne posilňuje imunitu, počas liečby pomáha uvoľňovať hlieny a tlmí kašeľ. Pri angíne sa odporúča vyplachovať hrdlo zázvorovým odvarom. Do zázvorového čaju môžete pridať aj štipku škorice.
Zázvor môžete použiť aj ako prísadu do teplého kúpeľa premrznutých nôh. Obklady zo zázvorového odvaru majú protizápalové a analgetické účinky, tlmia bolesti pri zápaloch kĺbov a reume. Zázvor zmierni bolesti žalúdka, kŕče a nadúvanie, na druhej strane však vždy dbajte na primerané dávkovanie. Príliš veľa zázvoru môže spôsobiť tráviace ťažkosti, hnačku a nevoľnosť. Odporúčaná maximálna denná dávka je 4 g čerstvého zázvoru alebo 1 g sušeného zázvoru.
Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
Ahojte, prave som si vypocul zaujimavu vec od odbornika - odporucanie postrekova…