Méra hrušková (skrútené listy hrušky, lepkavé listy na hruške)

Deformujúce a krúcajúce sa listy hrušiek naznačujú, že strom napadol škodca. Ak je prítomná aj lepkavá medovica, s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o méru hruškovú.

Prejavy

Škodca s dvoma pármi strechovite zložených krídel škodí cicaním rastlinných štiav na mladších listoch a koncoch výhonkov hrušiek. Napadnuté listy sa skrúcajú, deformujú, celkovo drevina zaostáva v raste a je slabšia. Viditeľný je súčasný výskyt sladkých výlučkov (tzv. medovice). Tá môže byť ideálnym prostredím pre rôzne druhy čerňoviek. Škodca prezimuje v štádiu dospelých jedincov, väčšinou v rôznych úkrytoch na stromoch. V čase pučania hrušiek začína byť škodca aktívny, samičky kladú vajíčka na plodonosnú časť, neskôr na mladé listy. Škodca má za rok tri až štyri generácie.

Chemická ochrana

Potrebné je zrealizovať aspoň tri ošetrenia po odkvitnutí hrušiek, vždy s odstupom 10 dní. Použiť možno prípravok Karate ZEON 5 CS a do postrekovej kvapaliny treba pridať zmáčadlo.

Ekologická ochrana

Používa sa roztok vody a kaolinu. Kaolin obmedzuje pohyb méry, ktorá má potom oveľa menšiu šancu páriť sa a tak produkovať potomstvo.

Prevencia

Výber odolných odrôd a voľba správneho miesta pri pestovaní hrušiek, vhodný výživový režim, pravidelný rez a presvetľovanie koruny. Zbierania opadaných plodov a listov, udržiavanie poriadku v okolí dreviny. Pravidelná kontrola zdravotného stavu a riešenie problému hneď na začiatku.

méra hrušková; skrúcanie listov; okrídlený hmyz na hruške; deformovanie listov na hruške; hrušky; škodce hrušiek; lepkavé listy hrušky

Tagy: hrušky