Chrústovec záhradný (ohryzené listy na stromoch a kroch)

Tento asi centimeter veľký chrobák so žltohnedými krovkami si veľmi medzi rastlinami nevyberá. Škodí prakticky na všetkom.

Prejavy

Chrústovec je asi 1 cm veľký chrobák so zeleným až zelenomodrým telom a hnedožltými alebo hnedými krovkami. Rastliny poškodzujú dospelé jedince aj larvy. Dospelé jedince dokážu veľmi rýchlo zožrať listy akejkoľvek záhradnej plodiny. Škodí najmä na jabloniach, hruškách, ostružinách, čerešniach ale aj viniči a ružiach. Larvy škodia na koreňoch rastlín.

Chemická ochrana

V prípade silného výskytu použitie insekticídu (Sanium Ultra, Mospilan). Tieto postreky ich však nehubia, len odpudzujú.

Ekologická ochrana

Striasanie a zber chrobákov, najmä ráno, keď sa dajú z rastlín ľahšie striasť. Na larvy v pôde možno použiť prípravok LARVANEM.

Prevencia

Pravidelná kontrola záhrady a zdravotného stavu rastlín a stromov, zbieranie dospelcov. Dezinfekcia pôdy dusíkatým vápnom, použitie draselného hnojiva s horčíkom.

chrobáky na stromoch; ohryzené listy na stromoch; chrobáky na malinách; chrobáky na černiciach; obžraté listy; chrústovec; hnedé chrobáky