Háďatko zhubné (zdeformovaný cesnak, pokrútený cesnak, zdeformovaná cibuľová vňať)

Háďatko patrí k významným škodcom cesnaku a cibule. Napadnuté rastliny cibule a cesnaku sú zdeformované, bázy cibúľ postupne hnijú.

Prejavy

Patrí k významným škodcom cibule a cesnaku. Škodca má nitkovité telo, dlhé 1 až 1,5 mm. Larvy škodcu prezimujú v pôde, alebo na zvyškoch hostiteľských rastlín. Na jar vnikajú do mladých rastliniek, kde sa živia bunkovými šťavami. Samičky kladú do rastlín vajíčka, z ktorých sa po 5 až 7 dňoch liahnu larvy. Napadnuté rastliny cibule a cesnaku sú pri báze zdurené, listy sú skrútené, deformované, postupne žltnú a uschýnajú. Na strúčikoch cesnaku sa objavuje hubovitá štruktúra. Bázy cibúľ postupne zahnívajú.

Ekologická ochrana

Likvidácia napadnutých rastlín. Pred výsadbou treba vydezinfikovať pôdu bakteriálnym produktom NovaFerm VIVA, v koncentrácii 4 %.

Prevencia

Dodržiavanie optimálnych pestovateľských podmienok, redšie spony, kvalitná predpríprava pôdy, medziriadková kultivácia, primeraný závlahový a výživový režim, udržiavanie bezburinných porastov. Nezabúdať na striedanie plodín a optimálny osevný postup. Pred vysádzaním urobiť dezinfekciu pôdy prípravkom na báze dazometu. K zníženiu populácie háďatiek prispieva pestovanie predkultúry rastlín z rodu aksamietnic.

háďatko zhubné; niktovitá larvy; larvy v cesnaku; zahnívanie bázy cesnaku; škodce na cesnaku; cesnak

Tagy: cesnak | cibuľa