Roztočík paprikový (zdeformované listy papriky)

Deformácie najmladších listov papriky, hnednutie a odumieranie vrcholov výhonkov môže spôsobovať nebezpečný škodca - roztočík paprikový.

Prejavy

Škodca, ktorý je takmer neviditeľný voľným okom, poškodzuje vegetačné vrcholy, mladé listy, kvety a plody papriky. Cicia rastlinné štavy, následne dochádza k nápadným deformáciám, zastaveniu rastu a zakrpatievaniu rastliny. Poškodzuje papriku na záhonoch aj v skleníkoch.

Chemická ochrana

V prípade zistenia prvých príznakov napadnutia treba zrealizovať postrek prípravkom Vertimec 018 EC, do postrekovej kvapaliny treba pridať zmáčadlo. Viac napadnuté rastliny treba zlikvidovať.

Ekologická ochrana

Postrek macerátom zo žihľavy: 1 kg čerstvej žihľavy zalejeme 10 l vody, lúhujeme 12 hodín. Prefiltrujeme a postrekujeme napadnuté rastliny.

Prevencia

Dôsledný výber paprikových priesad. Často je tento škodca zanášaný na miesto pestovania s mladou priesadou. Dodržiavanie odporúčaných pestovateľských postupov, pravidelný príjem vlahy a živín.

roztočík paprikový; deformácie nových listov; krútenie mladých listov papriky; poškodenie kvetov a mladých plodov; paprika; škodce na paprike