Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme

  • 12.08.2022

Augustová starostlivosť o úžitkovú záhradu nám prinesie predĺženie sezóny a radosť zo zberu úrody. Pripomeňme si tie najdôležitejšie práce.

Augustové výsevy
Foto: Miro Pochyba

Letné výsevy

Na uvoľnené hriadky, ktoré sme dva týždne vopred dôkladne pripravili, môžeme od polovice mesiaca vysievať viaceré zeleninové druhy. Využime príležitosť zabezpečiť si čerstvú zeleninu aj počas jesene. Vysievať sa dá až do začiatku septembra, a to do riadkov alebo naširoko. Na výber máme z viacerých druhov.

Pôdu v mieste plánovaných výsevov najskôr dôkladne pripravíme. Odstránime burinu aj s koreňmi a pozberové zvyšky. Zeminu hlbšie prekypríme a môžeme zapracovať trochu preosiateho kompostu. Pôdu necháme uľahnúť, čo pomôže semienkam pri klíčení.

Špenát, ktorý vysejeme od polovice augusta, nás čerstvými listami bude zásobovať od jesene až do jari nasledujúceho roka. Vysievať môžeme na pripravené hriadky aj do vyvýšených záhonov, napríklad k okrajom. Výsev špenátu urobíme do pripravených riadkov, ktoré by mali byť od seba vzdialené 15 – 30 cm. Semená vysievame asi 4 cm hlboko. Vyklíčia zhruba o 6 dní. Dôležité je plochu s vysiatymi semenami pravidelne zavlažovať, pôda nesmie na dlhšie preschnúť.

Šalát nám poskytne chutné listy aj počas jesene. Treba ho však vysiať počas augusta. Zvoliť môžeme rýchlo rastúce listové odrody alebo klasický hlávkový šalát, ktorý počas jesene nebude vybiehať do kvetu. Vysievame do riadkov alebo naširoko.

Výsevy
Foto: Miro Pochyba

Ošetrujeme zeler

Počas horúcich letných dní rastliny zavlažujeme podmokom. Priebežne dávame preč žltnúce listy, prípadne aj zelené, ak ležia na pôde. Od buliev pravidelne odhŕňame zeminu (platí pre buľvové odrody). Zeler treba aj prihnojovať, ideálne kvalitným hnojivom s obsahom stopových prvkov.

Staráme sa o papriku

V tomto období už paprika prináša úrodu. Aby bola bohatá, je dôležité sa aj na vrchole leta o rastliny dobre postarať. Najdôležitejšia je závlaha. Zavlažujeme podmokom (nie na listy) a vždy odstátou, nie veľmi studenou vodou. Dbáme však aj na to, aby medzi každou ďalšou zálievkou pôda preschla.

Rastlinám doprajeme hnojivo na plodovú zeleninu, prihnojujeme radšej menšími dávkami a častejšie. Pôdu v okolí rastlín odburiňujeme a kypríme. Nevstupujeme na ňu, pretože by sme ju utužili a paprike to prekáža. Vyšším rastlinám papriky poskytneme oporu.

Zber papriky
Foto: Shutterstock

Na čo ešte počas augusta nezabudnúť?

  • Oberáme plody uhoriek a cukiet približne raz za tri dni. Podporíme tvorbu ďalších. Plody cukiet by mali mať v čase zberu asi 20 cm.
  • Výdatne zavlažujeme zeleninové priesady neskorých odrôd hlúbovín, ktoré sme sadili v júli.
  • Bazalke odstraňujeme kvety a pravidelne oberáme lístky. Predĺžime tak životnosť a atraktivitu rastliny.
  • Vysievame na hriadky alebo do vyvýšených záhonov valeriánku, kôpor, zimnú cibuľu, reďkovku a rukolu. Výsevy pravidelne zavlažujeme.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku Okrasné trávy sú útočiskom pre hmyz i drobné cicavce, ich semienka nasýtia vtáky. Máte ich už v záhrade?