3 prípady, kedy môže byť divoká forma zeleniny výhodnejšia, ako ako tá kultivovaná

  • 16.09.2022

Domestikácia divokej zeleniny sa takmer určite pričinila k úspechu ľudskej rasy. Pre našich predkov bolo určite výhodnejšie pestovať paradajky veľkosti dlane, než väčšieho hrášku.

Divoké paradajky
Foto: Shutterstock

Dnes by si už hádam nik nekúpil banán s tvrdými semenami vo vnútri. No a mládež by určite pohrdla melónom veľkým ako dnešné uhorky nakladačky. Pestovanie a selekcia väčších a praktickejších plodín viedla k zelenine, akú poznáme dnes. Množstvo záhradkárov však nevie, že na trhu sa stále vyskytujú divé druhy, ktoré majú svoje výhody i nevýhody.

Dnes už vidíme množstvo záhradkárov, ktorí zeleninu nepestujú z ekonomických dôvodov, ale skôr pre radosť a čas strávený v prírode. Práve tí môžu naplno využiť výhody divokých foriem, ktoré postupne prichádzajú do módy.

Banán s tvrdými semienkami
Banán s tvrdými semienkami, foto: Shutterstock

Nižšie nároky na starostlivosť

Veľké množstvo dnešných moderných záhradkárov rieši problém s časom. Niekedy vám jednoducho nezvýši čas na vytrhávanie zálistkov rajčín a ich uväzovanie. Krásnym riešením by v tomto prípade mohli byť napríklad divoké paradajky.

Prirodzene pochádzajúce z Peru, divoké formy paradajok sa od svojich moderných príbuzných značne líšia. Zásadným rozdielom je spôsob rastu, ktorý môžete využiť vo svoj prospech. Divoká paradajka rastie zjednodušene “nadivoko”, teda nie je potrebné ju tvarovať a obtrhávať. Postupom sezóny vytvorí hustý ker, ktorý neumožní rast buriny, čo je ďalšia výhoda. Hustá vegetácia tiež zadrží väčšie množstvo vody, než kolíková paradajka.

Ako nevýhoda sa javí malá veľkosť plodov, ktoré vyzerajú ako menšie cherry paradajky. Na druhú stranu sú ale mimoriadne chutné, častokrát chutnejšie ako bežné odrody. Problémom môžu čeliť záhradkári s malými záhradami, keďže jedna rastlina môže zabrať plochu dvoch metrov štvorcových.

Divoké paradajky
Divoké paradajky, foto: Matúš Puskeiler

Nedostatok miesta

Ak vás na začiatku sezóny chytila záhradkárska horúčka a sadili ste všetko, na čo vám oči padli, mohlo sa vám jednoducho stať, že v záhrade nezvýšilo miesto na niektorý druh zeleniny. Riešením by opäť mohli byť divokejšie formy zeleniny, ktoré veľakrát nepotrebujú k svojej existencii hriadku.

Vhodným príkladom by mohol byť divoký cesnak, na ktorý ste už možno vo voľnej prírode natrafili. Najčastejšie ho môžete zbadať pri jarnom kosení trávnika, vyzerá ako menší kultivovaný cesnak. Výborne sa mu darí napríklad pod korunami stromov a často sa nárokmi podobá ľaliám.

Drobné cibuľky tohto cesnaku nájdete na predaj napríklad na internete. Ich výsadba je jednoduchá, prekypríte pôdu a do jednotlivých dierok vložíte cibuľky. Z tohto cesnaku sa konzumuje nielen cibuľka, ktorá má menej výraznú chuť ako cesnak z obchodu, ale aj vňať. Mimoriadne dôležité je však vedieť rozoznať cesnak a rastliny ako napríklad konvalinka, ktoré sú smrteľne jedovaté.

Divoký cesnak
Divoký cesnak, foto: Shutterstock

Problém s chorobami

S rôznymi chorobami na pestovaných rastlinách sa už pravdepodobne stretol každý a dokážu znepríjemniť celú sezónu. Obávaná pleseň ničí celé úrody paradajok, hlavne ku koncu sezóny. V prípade, že sa radíte medzi záhradkárov, ktorí neradi používajú postreky, mohlo sa vám aj napriek prevencii stať, že celé rastliny uhynuli v priebehu pár týždňov. Opäť sa ako dobrá alternatíva javia divoké formy.

Divoké paradajky
Divoké paradajky, Foto: Matúš Puskeiler

Ako príklad uvedieme opäť divoké rajčiny, ktoré sú často rezistentné voči plesňovým ochoreniam a ich spôsob rastu ich predurčuje k väčšej odolnosti. Kým pri bežných rajčinách pleseň postupuje rýchlo od spodných listov k horným, bujný rast divokých rajčín často predbehne postup plesne. Viackrát sme sa už stretli so skúsenosťami záhradkárov, ktorí tvrdili, že to boli práve divoké paradajky, ktoré ostali v záhrade ako posledné. Ani táto výhoda však nepredstavuje stopercentnú ochranu a pri veľmi agresívnych plesniach sa môže stať, že za obeť padnú aj tie najodolnejšie kusy.

Text: Matúš Puskeiler
Foto: autor, isifa/Shuttesrtock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku Okrasné trávy sú útočiskom pre hmyz i drobné cicavce, ich semienka nasýtia vtáky. Máte ich už v záhrade?