Ako chutí ovocný čaj z naozajstného ovocia

Zima je na čaje ako stvorená. Čaje pravé, ale aj horúce nápoje, ktoré čajmi zvyčajne nazývame. Ovocné čaje z bežného obchodu väčšinou obsahujú arómy, bylinky, najčastejšie ibištek a len fragmenty ovocia.

Pozrela som zloženia viacerých a napríklad jahodový môže skutočných jahôd obsahovať povedzme 1%!

Ako chutí ovocný čaj z naozajstného ovocia

Ovocné čaje pijú rady aj naše dcéry a tak som v lete odkladala materiál. To, čo by bolo bývalo odpadom, aktuálne využívame ako ovocný čaj, 100% ovocia.

Ovocné kože - odpad

Z čoho sa dá vyrobiť ovocný čaj?

Pri výrobe ovocných koží som nesušila len samotné kože, ale aj všetko, čo ostalo po pasírovaní ovocia na ne. Kúsky šúp, zrniečka a na tom všetkom sa zviezlo aj kus dužiny. Černice, ríbezle, myrobalány, slivky, kúsky jabĺk… Všetko, čo ostalo v site po pasírovaní z mixovaného ovocia.

Sušenie ovocnej kože

Odpad z ovocnej kože

Odpad z výroby ovocnej kože

Sušilo sa to rovnako na slnku v tenkej vrstve. Následne natrhané či nalámané na menšie kúsky som tento – na prvý pohľad odpad -odkladala do veľkej päťlitrovej fľaše.

Ako chutí ovocný čaj z naozajstného ovocia

Teraz je z týchto sušených ovocných zbytkov 100% ovocný čaj. Nečlenila som kúsky podľa sort. Keď idem zaliať čaj vyberiem mix približne podľa farby. Tmavé slivkové kúsky pre sladkosť a deťom na lepšie trávenie. Do toho aj čosi kyslejšie, aby bol výsledok osviežujúci.

Bez arómy?

Takýto domáci čistý ovocný čaj je bez prídavkov aróm. Ale nedá sa povedať, že je bez arómy.

Ako chutí ovocný čaj z naozajstného ovocia

Ako chutí ovocný čaj z naozajstného ovocia

Pri správnom pomere má výbornú farbu aj plnotučnú chuť. Lúhuje sa dlhšie, 10 – 15 minút. Výsledok by ste ale od kupovaného zrejme len tak ľahko neodlíšili. Nič mu nechýba. A zároveň nemá nič zbytočné navyše.

Ako chutí ovocný čaj z naozajstného ovocia

Čím sladiť

Kupované ovocné čaje často obsahujú aj kúsky šípok. Lenže poctivý šípkový čaj sa nerobí tak, že by sa zalievali vriacou vodou, lebo sa tak v nich bezpečne zabije všetok vitamín C. Takže je na zvážení, či len pre chuť dohodiť šípky k ovocnej zmesi. Chuť ale spravia príjemnú.

Ako chutí ovocný čaj z naozajstného ovocia

Ovocný čaj sa dá lahodne sladiť sirupmi a pomocou nich rozviniete ovocnú chuť do ďalších odtienkov. A sadne výborne samozrejme sirup šípkový. (Na foto vidno štruktúru zo šípkového sirupu). Alebo z plodov bazy čiernej. Černicový či ríbezľový. Skôr ovocné, ale z bylinkových dobre doplní chuť levanduľový prípadne medovkový. Kvetový či lesný med bude rovnako dobrá voľba. Ale sladiť opatrne, v ovocí samotnom je väčšinou sladkosti až až.

Zaujímavé zmesi

V kupovaných ovocných čajoch je najčastejšie sladkastý ibištek. Ten zrovna nemám, no ovocné sušiny sa dajú výborne doplniť o lahodný kvet agátu bieleho či lipy malolistej.

Sušené bylinky

Pridáva sa bežne aj kvet bazy čiernej, listy ostružiny malinovej či jahodové listy. Pár kvietkov levandule môžete prihodiť na exotický akcent. Pre kontrastnú ovocno-sviežu chuť mätu. Pre citrónovejšiu verbenu citrónovú alebo medovku. Alebo pridajte takmer akúkoľvek vašu obľúbenú bylinku! Jediné pravidlo – len nie všetko naraz! Jedna, dve na jeden čaj k ovociu postačia.

Ako chutí ovocný čaj z naozajstného ovocia

Ovocný čaj

So sladkastými bylinami sa aj jemne kyselkavý ovocný čaj stane tak sladkým, že ho už určite nebudete chcieť dosládzať. Tipujem, že si deti budú myslieť, že je v ňom cukor. V zásade však aj je. Ovocný.

Ako chutí ovocný čaj z naozajstného ovocia

Keďže takéto čaje vznikajú lúhovaním okrem iného šúp z ovocia, odporúčam použiť len zbytky ovocí, ktorých pôvod dobre poznáte a viete, že neboli nijako chemicky ošetrené.

 

 

Text a foto: Martina Töröková

Zdielať na Google+

Komentáre

  • avatar

    registrovaný 1. 7. 2017

    194 príspevkov

    12. jan 2019

    ….pekný článoček,,,,šikovná gazdiná 🙂


Pridaj tvoj komentár

avatar
:);-):-(:|]-(8-):-S:-o;-(:-D:-p|-|:-N=-)8-(:-.:-xx-)

Reklama