Ako pestovať baklažán?

  • 15.05.2021

Tento rok by som mala rada v záhrade baklažán. Nikdy som to neskúšala, poradíte mi prosím, ako ho pestovať?

Baklažán

Baklažán (Solanum melongena) je veľmi teplomilná rastlina z čeľade Solanaceae. Je príbuzná rajčinám, paprikám i zemiakom, a teda je aj podobne náročná na teplo, slnko, výživu i vodu. Optimálna denná teplota pri pestovaní je 20 – 26 °C, nočná 16 – 18 °C. Pri teplote 10 °C sa už zastavuje rast a teplota 5 °C ho ničí.

Keďže má pomerne dlhé vegetačné obdobie, je nutné, aby sme už koncom februára začali predpestovávať priesady – najlepšie v zakoreňovačoch alebo malých kvetináčoch, aby sme pri výsadbe na stanovisko neporušili jeho koreň, na čo je citlivý. Semena klíčia už pri 13 °C, vyklíčia za 8 – 14 dní. Na výsev je už neskoro, ale stále si môžete kúpiť sadenice.

Von vysádzame vopred otužované sadenice až po jarných mrazíkoch, keď sa teplota ustáli, čo býva po polovici mája. Rastliny vysádzame po jednej v spone 40 × 40 cm do jamky, do ktorej predtým vylejeme vodu a trochu hlbšie, prihrnieme ich pôdou a hneď opäť zalejeme. Baklažán vyžaduje pôdu najlepšie stredne ťažkú, ale rastie i na ľahších pôdach, pokiaľ obsahujú dosť humusu a sú zavlažované. Pôda by mala mať pH 6,5 – 7.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku