Ako pestovať kaleráb a ktorý nezdrevnatie?

  • 09.05.2019

Kaleráb je obľúbená hlúbová zelenina, ktorú možno dopestovať vo vlastnej záhradke rýchlo a bez veľkej námahy. Dá sa rýchliť v parenisku, skleníku, a fóliovníku, ale i pestovať vonku.

Ako pestovať kaleráb a ktorý nezdrevnatie?

Výživová hodnota

Nízkokalorický kaleráb obsahuje vitamíny (C, E, K, skupiny B), minerálne látky (železo, vápnik, horčík, zinok, draslík, mangán) a vlákninu.

Ako ho pestovať

Najvhodnejšie sú pôdy hlinité, hlinito-piesočnaté, zásobené ľahko prijateľnými živinami. Na základné hnojenie použijeme dobre rozložený maštaľný hnoj alebo kvalitný kompost, ktorý do pôdy zapracujeme už na jeseň. Vysievame riedkym výsevom do debničiek, téglikov či zakoreňovačov po jednom semienku a umiestnime na svetlo s teplotou okolo 15 – 20 °C. Priesady, v závislosti od „skorosti“ odrody, vysádzame od polovice apríla až do mája. Pred výsadbou ich cca 7 – 10 dní otužujeme. Vysádzame do fóliového tunela alebo záhona, po výsadbe prikryjeme netkanou textíliou (zvýši sa teplota, zníži sa výpar vody, znemožní sa prístup škodcom).

Ako pestovať kaleráb a ktorý nezdrevnatie?


Neskoré odrody môžeme vysievať i priamo von v priebehu apríla do riadkov od seba vzdialených 30 cm. Porast jednotíme po vytvorení 3 – 5 pravých listov na vzdialenosť 30 – 40 cm. Porast pravidelne a rovnomerne zavlažujeme, čím predchádzame praskaniu a drevnateniu buliev.

Ako pestovať kaleráb a ktorý nezdrevnatie?

Zber

Skoré odrody zberáme prebierkou, keď je priemer buľvy približne 5 cm, spolu s listami, aby si dlhšie zachovali sviežosť. Poloskoré a neskoré zberáme bez listov, len s listovým srdiečkom.

Ako pestovať kaleráb a ktorý nezdrevnatie?

Uskladnenie

Ideálne kaleráb skladujeme pri teplote 0 až +2 °C a relatívnej vlhkosti vzduchu 85 – 90 %. Neskoré odrody vydržia v pivnici v debničkách, bez listov, s koreňmi oklepanými od pôdy až 150 –180 dní.

Viete, že…

… kaleráb je dvojročná rastlina? Buľva má priemer cca 5 – 20 cm. Zvonka je buď svetlozelený – biely kaleráb –, alebo fialový, fialovomodrý, fialovočervený – modrý kaleráb. Na povrchu buľvy aj listov je voskový povlak, ktorý ho chráni pred prílišným vyparovaním vody. Menej často drevnatejú modré a neskoré odrody.

Ako pestovať kaleráb a ktorý nezdrevnatie?

Odporúčané odrody

Kref F1 – biely, skorý, nedrevnatie.
Gigant – biely, neskorý, nedrevnatie, hmotnosť 3 až 5 kg.
Modrava F1 –  modrý, skorý, na jarné i jesenné pestovanie.
Violeta – modrý, neskorý, nedrevnatie

3 spôsoby, ako ho pripraviť

Polievka

Nakrájajte a povarte ho, vlejte svetlú zásmažku, osoľte, okoreňte a ochuťte nasekanou petržlenovou vňaťou.

Ako pestovať kaleráb a ktorý nezdrevnatie?

Nátierka

Najemno postrúhajte kaleráb a mrkvu. Pridajte majonézu, niekoľko kvapiek citrónovej šťavy, premiešajte a dochuťte.

Vyprážaný kaleráb

Nakrájajte kaleráb na plátky, krátko povarte. Obaľte ho v trojobale (vajíčka ochuťte bylinkami) a vypražte.

Viete, že okrem buľvy môžete v kuchyni využiť aj mladé listy? Pokrájané sú vhodné do polievok, prívarkov či iných zeleninových jedál, podobne ako kapusta. 

 

 

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock, Pixabay.com
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Láska na prvý pohľad a veľká spokojnosť aj po roku bývania