Ako pestovať "Million Bells"?

  • 05.06.2019

Táto rastlina sa označuje aj ako minipetúnia, jej latinský názov je Calibrachoa elegans, syn. Million Bells – milióny zvončekov. Pestuje sa ako letnička.

Kvety Million Bells

Aby bola v domácich podmienkach taká pekná, ako je na fotkách predajcov, je v prvom rade potrebné vybrať vhodné miesto na pestovanie. Najlepšie je slnečné stanovište, orientácia na juh, juhovýchod, juhozápad, znáša aj polotieň. Jej výhodou je, v porovnaní s petúniami a surfíniami, pomerne vysoká odolnosť proti dažďu. A nie je potrebné odstraňovať odkvitnuté kvety.

Million Bells v kvetináči

Na výsadbu zvoľte kvalitný, dobre priepustný substrát, najlepšie špeciálny na surfínie a petúnie, prípadne kvitnúce kvetiny. Doma je možné si substrát namiešať zo záhradnej zeminy, kompostu a piesku v pomere 2 : 1 : 1. Na dno nasypte drenáž. Najvhodnejšie na výsadbu sú závesné nádoby a okenné hrantíky, kde majú možnosť prevísať. Vzdialenosť medzi vysádzanými rastlinami má byť 20 – 30 cm od seba, aby mali dostatok živín, vody a priestor na rast.

Kvety Million Bells na balkóne

Je náročná na vodu, no neznáša trvalo premokrený substrát, v ktorom menej kvitne, žltne a odhnívajú jej korienky. Zalieva sa pravidelne, najlepšie v podvečer alebo skoro ráno. Substrát nechajte medzi zálievkami mierne vyschnúť.

Kvety Million Bells v kvetináči

Počas horúcich dní je vďačná za rosenie. Nevyhnutné je prihnojenie 2-krát týždenne špeciálnym hnojivom na kvitnúce kvetiny s vysokým obsahom železa.

 

 

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov