Akú zeleninu pestovať na balkóne? Vyskúšajte rajčiny a fazuľu

  • 12.05.2020

Mnohé druhy zelenín výborne porastú a prinesú úrodu aj pri pestovaní vo vegetačných nádobách na balkónoch a terasách. Úspechy možno docieliť na slnečných a teplejších stanovištiach, na tienistých miestach sa zelenine veľmi nedarí.

Rajčiny v kvetináči

Zvolíme väčšie pestovateľské nádoby, vyberieme si správne druhy rastlín, napríklad zakrpatené alebo previsnuté odrody. Pri rajčinách môžeme zvoliť aj klasické cherry odrody, i keď sú zvyčajne vyššie. Okrem pravidelnej zálievky a prihnojovania rastliny pravidelne kontrolujeme, či nie sú napadnuté chorobami alebo škodcami.

Ak sa rozhodneme pre kolíkové paradajky, včas zabezpečíme oporu a priebežne odstraňujeme zálistky. Vhodnou kombináciou rastlín dosiahneme, že sa budú navzájom chrániť pred chorobami a škodcami. V tomto prípade je prospešné spojenie rajčín s bazalkou. Ak nám v nádobe zvýši miesto, doplníme ďalšiu zeleninu, ktorá má zhodné pestovateľské požiadavky.

Sadíme rajčiny, bazalku a fazuľu

1. Naplnenie kvetináča

Veľký kvetináč, zemina v rukách

Na dno pestovateľskej nádoby s odtokovými otvormi nasypeme keramzit a následne naplníme, nie tesne po okraj, čerstvým záhradníckym substrátom.

2. Výsadba rajčín

Výsadba paradajok do kvetináča

Približne do stredu vysadíme sadenice rajčín. Dobré je precízne si vybrať konkrétnu odrodu.

3. Bazalka

Výsadba bazalky k rajčinám

K jednému z okrajov nádoby vysadíme aromatickú bazalku. Jej lístky neskôr používame do šalátov, prípadne ich sušíme.

4. Kríčková fazuľa

Výsev fazule do kvetináča

Ak nájdeme v nádobe ešte voľné miesto, môžeme vysiať kríčkovú fazuľku, cca 3 semená do jedného hniezda.

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky? Ekologicky proti „medvedíkovi“