Akú zeleninu pestovať na balkóne? Vyskúšajte rajčiny a fazuľu

  • 12.05.2020

Mnohé druhy zelenín výborne porastú a prinesú úrodu aj pri pestovaní vo vegetačných nádobách na balkónoch a terasách. Úspechy možno docieliť na slnečných a teplejších stanovištiach, na tienistých miestach sa zelenine veľmi nedarí.

Rajčiny v kvetináči

Zvolíme väčšie pestovateľské nádoby, vyberieme si správne druhy rastlín, napríklad zakrpatené alebo previsnuté odrody. Pri rajčinách môžeme zvoliť aj klasické cherry odrody, i keď sú zvyčajne vyššie. Okrem pravidelnej zálievky a prihnojovania rastliny pravidelne kontrolujeme, či nie sú napadnuté chorobami alebo škodcami.

Ak sa rozhodneme pre kolíkové paradajky, včas zabezpečíme oporu a priebežne odstraňujeme zálistky. Vhodnou kombináciou rastlín dosiahneme, že sa budú navzájom chrániť pred chorobami a škodcami. V tomto prípade je prospešné spojenie rajčín s bazalkou. Ak nám v nádobe zvýši miesto, doplníme ďalšiu zeleninu, ktorá má zhodné pestovateľské požiadavky.

Sadíme rajčiny, bazalku a fazuľu

1. Naplnenie kvetináča

Veľký kvetináč, zemina v rukách

Na dno pestovateľskej nádoby s odtokovými otvormi nasypeme keramzit a následne naplníme, nie tesne po okraj, čerstvým záhradníckym substrátom.

2. Výsadba rajčín

Výsadba paradajok do kvetináča

Približne do stredu vysadíme sadenice rajčín. Dobré je precízne si vybrať konkrétnu odrodu.

3. Bazalka

Výsadba bazalky k rajčinám

K jednému z okrajov nádoby vysadíme aromatickú bazalku. Jej lístky neskôr používame do šalátov, prípadne ich sušíme.

4. Kríčková fazuľa

Výsev fazule do kvetináča

Ak nájdeme v nádobe ešte voľné miesto, môžeme vysiať kríčkovú fazuľku, cca 3 semená do jedného hniezda.

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada