Aký je rozdiel medzi teplým a studeným pareniskom?

  • 05.12.2021

Trochu sa strácam v terminológii ohľadom pareniska. Vysvetlíte mi, prosím, aký je rozdiel medzi teplým a studeným pareniskom? Ďakujem.

Parenisko

Jednoducho povedané, studené parenisko ohrieva iba slnečné svetlo prechádzajúce cez priesvitný kryt. Teplé je vyhrievané aj odspodu, rozkladom nahromadenej organickej hmoty, pri ktorom sa uvoľňuje teplo.

Teplé parenisko zakladáme v januári alebo vo februári. Ide o jamu hlbokú 80 cm a viac. Na jej dno uložíme 15 cm lístia alebo slamy (tepelnoizolačná vrstva) a na ňu dáme 40 až 50 cm ušliapaného hnoja. Na hnoj dáme hrubšiu vrstvu kvalitnej zeminy a na ňu pestovateľský substrát (15 až 20 cm) tak, aby medzi oknom a zeminou zostal voľný priestor aspoň 10 cm. Časom budú vrstvy klesať a voľný priestor sa bude zväčšovať.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky? Ekologicky proti „medvedíkovi“