Kvitnú ako divé, ak viete, ako na to! Čo vyžadujú anjelské trúby?

Mohutné kvety brugmansií bývajú počas letných mesiacov ozdobou mnohých dvorov a záhrad. Môžu mať kvety jednoduché, poloplné aj plné, rôznofarebné a často príjemne voňavé. Ako sa o tieto atraktívne rastliny správne postarať?

Pestovanie a výsadba brugmansií alebo inak anjelských trúb
Mohutné kvety brugmansií bývajú počas leta ozdobou mnohých dvorov a záhrad. Foto: Shutterstock

Brugmansie (Brugmansia), ako sa tieto rastliny odborne označujú, poznáme aj pod názvom anjelské trúby. Sú to drevité, no chúlostivejšie trvalky, ktoré môžeme pestovať vonku len počas leta, a to od polovice mája. V tomto čase už nebudú ohrozené neskorými jarnými mrazíkmi a môžu sa dobre vyvíjať. Jednou z možností zaobstarania rastliny je kúpa, bežne sú v ponuke medzi balkónovými rastlinami.

Po kúpe sadenice presadíme

Po prinesení domov je potrebné sadenice presadiť do väčších kvetináčov, v tom pôvodom ich nechať nesmieme. Na sezónu pripravenú rastlinu potom umiestnime na teplejšie a chránené miesto, najlepšie do polotieňa. Po asi dvoch týždňoch ju prenesieme v rámci exteriéru na svetlejšie miesto, no nie tam, kde bude spaľovaná silným poludňajším slnkom.

Pri príprave substrátu pre túto rastlinu nezabudnime, že ocení vyšší podiel vápnika, primiešať preto môžeme aj trochu mletého dolomitického vápenca. Osvedčuje sa tiež zakomponovať perlit, vďaka ktorému si rastlina vytvorí kvalitnejší, hustejší koreňový systém. A to sa neskôr prejaví aj na kvetoch.

Pri presadení kúpenej rastliny tiež môžeme zakomponovať do zeminy hnojivo s postupným uvoľňovaním živín. Aj to je cesta, ako zvýšiť násadu kvetov. Počítajme však s tým, že ide o druh, ktorý je na živiny veľmi náročný a tie budeme musieť dodávať ešte aj formou doplnkového prihnojovania.

Anjelské trúby pestované v kvetináči
Okrem priestranného kvetináča ocení táto exotická kráska aj dostatok svetla a výdatnú zálievku. Foto: Shutterstock

Anjelské trúby ocenia dostatok svetla a vlahy

Okrem dostatku svetla a priestranného kvetináča ocení táto exoticky pôsobiaca kráska aj výdatnú zálievku, a to počas celého leta. Zalievame ráno alebo podvečer, ideálne výdatnejšie a odstátou vodou, pričom je ideálne, ak má aj zálievková voda vyšší obsah vápnika.

Dajme si však pozor, substrát nesmie byť dlhodobo zmáčaný, no ani nie presušený. Snažme sa však, aby medzi každou ďalšou zálievkou preschol, aspoň jeho vrchná časť. Ku koreňom sa tak dostane dostatok vzduchu čo tejto trvalke prospieva.

Po dobrom zakorenení v novom substráte, čo býva za asi dva týždne, môžeme začať s prihnojovaním. Hodia sa na to hnojivá pre exotické dreviny alebo kvitnúce letničky. Pri brugmansiách sa osvedčuje používať aj hnojivá s výťažkom z morských rias. Prihnojujeme častejšie než u iných letničiek – slabšou dávkou aj dva razy za týždeň, no vždy podľa návodu na obale používaného hnojiva a zhruba do septembra.

Kvitnutie anjelských trúb počas letných mesiacov
Kvalitnejší, hustejší koreňový systém sa neskôr prejaví aj na kvetoch. Foto: Shutterstock

Škodce a prezimovanie brugmansií

Počas sezóny zvyknú brugmansie ohrozovať aj niektorí škodcovia, napríklad roztočce. Snažme sa preto rastliny pravidelne prezerať a v prípade zistenia včas zasiahnime. Na začiatku môžeme využiť niektorý z osvedčených biologických prípravkov.

Keď sa začne v septembri ochladzovať, rastlinu prenesieme na vhodné zimovisko. Až do jari ich uchováme v miestnosti s ideálnou teplotou okolo 10 – 15 °C.

Galéria k článku

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku