Záhradkárska poradňa: Ako sa zbaviť roztočcov v záhrade?

  • 05.09.2021

Celú záhradu máme napadnutú hmyzom vyzerajúcim ako pavúk. Má 0,5 až 1 mm, je bielej farby, robí si aj pavučiny. Ako proti nemu zakročiť? 

Roztočec chmeľový na jahodách
Roztočec chmeľový na jahodách

Pavučinky spôsobuje roztočec chmeľový (Tetranychus tellarius, T. urticae). Zaraďujeme ho medzi pavúkovce. Počas leta sa sfarbuje dozelena, vďaka chlorofylu z rastlín, na jeseň dočervena (odtiaľ ľudový názov červený pavúčik).

Z listov vyciciava šťavy a tie sa sfarbujú dosiva, prípadne sa môžu stáčať. Je veľmi drobný (0,2 – 0,4 mm), voľným okom takmer neviditeľný, preto si ho zvykneme všimnúť, až keď sa objaví pavučinka. Vysoké teploty (29 až 31 °C) a nízka vlhkosť vzduchu (do 55 %) prispievajú k jeho rýchlemu množeniu.

Čo sa týka ochrany, pri výbere vhodného prostriedku treba zvážiť postup, keďže pri silnom premnožení sa nám ho nemusí podariť zlikvidovať okamžite. Najvhodnejšou ochranou je biologická, a to použitím dravého roztoča, alebo opakovaný postrek zmiešaný z 0,5 % prípravku Biokaurtica a 0,2 % Boroilu. Alternatívou sú povolené chemické prípravky, tzv. akaricídy, pri ktorých treba dodržať ochrannú lehotu.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Jarmila Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku