Apríl prináša sviežu jarnú zeleň a rôzne farby. Tieto kvety kvitnú práve teraz

  • 14.04.2022

Aprílové záhrady sú plné jarnej sviežej zelene a prvých sýtejších farieb. Kvitnú najkrajšie jarné kry, stromy, trvalky a množstvom kvetov nadchýnajú dvojročky, hlavne sirôtky, nezábudky či sedmokrásky.

tulipán lesný

Nastáva prehliadka najkrajších kvitnúcich cibuľovín a hľuznatých rastlín. Svoje kvety vystavujú na obdiv, či už v záhonoch, alebo vo výsadbách v kvetináčoch. Obraz rozkvitnutej jarnej záhrady dopĺňa ožívajúci trávnik alebo jazierko s prebúdzajúcou sa zeleňou na okrajoch. Apríl je zároveň mesiac, keď si záhradu môžeme spestriť množstvom nových rastlín.

Hviezda mesiaca: Tulipán skalný ʻLilac Wonder̕ (Tulipa saxatilis)

Menšie svetlofialové alebo ružové kvety tohto menej známeho tulipánu s typickým žltým stredom sú neprehliadnuteľnou ozdobou skaliek, štrkových záhonov, okrajov kvetinových záhonov aj výsadieb v kvetináčoch. Ide o jeden z najkrajších nižších tulipánov, ktorý ponúka pôvabné kvety aj sviežo zelené listy.

Vynikne v menších či väčších skupinách, spolu s inými jarnými cibuľovinami, nižšími trvalkami, prípadne pod rozkvitnutými jarnými krami. Obľubuje slnečné až polotienisté miesta s ľahšou až stredne ťažkou a mierne vlhkou hlinito-piesočnatou pôdou. Cibule sadíme na jeseň, teraz na jar si môžeme vysadiť predpestované rastliny s koreňovým balom. Ak je suchá jar, dožičíme rastlinám zálievku, inak im zasychajú špičky listov.
v. × š.: 20 × 15 cm

Tulipán skalný
Tulipán skalný

Rôznofarebná zmes

Počas jari majú byť záhrady plné kvetov. Hoci každý druh má mať okolo seba dostatok miesta, aby sa mohol rozrásť, niekedy sa stane, že sa rastliny navzájom popreplietajú a vytvoria originálne pestrofarebné spojenia.

Pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis)

Pôvabná jarná kvitnúca trvalka a zároveň stará liečivá rastlina. Jej ozdobou na jar je množstvo ružovo modrých kvetov, ktoré sa objavujú uprostred tuhších bielo bodkovaných listov.
v. × š.: 20 × 25 cm

Arábka kaukazská (Arabis caucasica)

Táto bohato kvitnúca nižšia trvalka sa veľmi často pestuje v skalkách. Tvorí kompaktné trsy menších sivozelených listov, neskôr súvislé husto olistené koberce, nad ktorými sa objavujú drobné biele kvietky. Potrebuje slnko až polotieň a mierne vlhkú pôdu.
v. × š.: 15 × 15 cm

Pľúcnik, tulipán lesný a arábka
Pľúcnik, tulipán lesný a arábka

Tulipán lesný (Tulipa sylvestris)

Ide o nižší botanický tulipán so sýtožltými kvetmi. Môže byť vítaným spestrením skalky, kvetinových záhonov, prírodných výsadieb či polotienistých miest pod stromami a krami.
v. × š.: 20 × 15 cm

Skalka plná farieb

Skalky a kvetinové múriky sú najkrajšie na jar, v tomto období totiž kvitne väčšina druhov skalničiek a skalkových trvaliek. Rozkvitnuté plochy neraz vytvárajú pôsobivé obrazce.

Tarica horská (Alyssum montanum)

Táto nenáročná a každoročne bohato kvitnúca nižšia trvalka je vďaka drobným žltým kvetom skutočnou ozdobou skaliek a kvetinových múrikov. Potrebuje dostatok slnka, teplo a štrkovito-kamenistú pôdu.
v. × š.: 15 × 30 cm

Tarica a tarička
Tarica a tarička

Tarička hybridná (Aubrieta hybrida)

Vytvára nízke a husto olistené, plazivé alebo prevísajúce koberce, ktoré sú na jar plné malých fialových alebo modrých kvetov. Kvitne dlho a bohato. Vyžaduje slnko, priepustnú a mierne vlhkú pôdu.
v. × š.: 15 × 35 cm

Jarný kvetinový koberec

Mnohé typicky jarné trvalky sa v ideálnych podmienkach rýchlo rozrastajú a tvoria súvislé plochy. Dá sa to využiť na ozelenenie problematických miest pod stromami, krami alebo tam, kde sa napríklad nedarí trávniku. Mnohým z nich vyhovuje nielen polotieň, ale aj vlhkejšia pôda.

Pupkovec jarný
Pupkovec jarný

Pupkovec jarný (Omphalodes verna)

Nežne pôsobiaca trvalka, ktorá svojimi kvetmi pripomína nezábudku. Kvety môžu byť modré aj biele, typické sú na dotyk drsnejšie kopijovité listy. Darí sa jej v polotieni, s vlhkou a humóznou pôdou. V ideálnych podmienkach sa rýchlo rozrastá a každoročne na jar pekne kvitne.
v. × š.: 30 × 30 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - november 2022 Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Zdravie z prírody: 7 silných prírodných bojovníkov proti chrípke Silný a liečivý chren: Spoznajte vlastnosti tohto nenápadného koreňa Vyrobte si doma rastlinné terárium podľa vášho vkusu a lacno! Akým vždyzeleným krom možno nahradiť živý plot zo smreka? Nie sú to pavúky, hoci tak vyzerajú. Spoznajte neškodné kosce, ktoré sa dokážu naklonovať Ako pestovať a rezať pajazmín? Toto odporúča Martin Čurda