Jún je mesiac, kedy to v záhrade žije. Je čas na výsadbu posledných priesad teplomilnej zeleniny, ošetrenie ovocných stromov a starostlivosť o okrasné rastliny. Výsledky sa ukážu čoskoro, no niektoré práce treba stihnúť včas.

Práce s ovocnými rastlinami začiatkom leta
Vysadiť si môžeme nové jahody a ďalšie ovocné druhy, najmä teplomilné s celistvým koreňovým balom. V júni je tiež najvyšší čas na prebierku plodov – hlavne ak ich ešte na konárikoch aj po prirodzenom opade zostane viac. Týka sa to najmä jabloní, ale aj hrušiek, marhúľ a broskýň, ktoré pestujeme v nižších tvaroch. Nepodceňme ani intenzívne zavlažovanie ovocných drevín, na ktorých dozrievajú plody.
Z porastu malín po zbere prvej úrody odstráňme tesne nad pôdou všetky výhonky, na ktorých dozreli plody. Maliny po tomto zásahu zavlažme a prihnojme, vyplatí sa na pôdu rozložiť aj vhodnú organickú nástielku. Myslime aj na ošetrenie jahodoviska po zbere plodov. Jednotlivé rastliny očistime od poškodených a suchých listov, odstráňme burinu, prekyprime pôdu a zapracujme do nej granulované hnojivo pre jahody.

Vysádzame posledné priesady a vysievame zeleninu
Ešte aj začiatkom júna si môžeme na slnečné hriadky s pripravenou a živinami kvalitne zásobenou pôdou vysadiť posledné sadenice teplomilnej zeleniny – rajčiny, papriky, baklažány, tekvice či patizóny.
Okrem toho do polovice júna môžeme vysadiť aj sadenice buľvového a stopkového zeleru, póru a hlúbovín (napríklad ružičkového kelu) na jesenný a zimný zber. Dajme si záležať na správnej technike výsadby: zeler by mal mať koreňový krček len zľahka zakrytý zeminou a tiež je potrebné ho vysadiť vo vhodnom spone. Vysadené priesady intenzívne zavlažujeme, dôležité je, aby sa čo najskôr zakorenili. Po zakorenení, teda asi o dva až tri týždne po výsadbe, môžeme mladé rastliny už aj prihnojiť vhodným hnojivom.
Nezabudnime na výsev kríčkovej fazule; začiatkom mesiaca aj kelu a brokolice, ktoré nám poskytnú úrodu počas jesene a v zime. Vysiať si tiež môžeme listový šalát nielen na hriadky, ale aj do kvetináčov, ak máme na pestovanie k dispozícii len balkón či terasu.

Pestujeme cviklu
Táto zelenina je čoraz populárnejšia a pri pravidelnej konzumácii je pre zdravie mimoriadne prospešná. Rozhodnúť sa môžeme pre viacero odrôd, ktoré sa líšia nielen farbou, ale aj tvarom buľvy. Osivo vysievame ešte aj v júni, buľvy tak budeme mať k dispozícii počas jesene. Nebudú síce veľmi veľké, no určite nám v kuchyni poslúžia a okrem toho môžeme priebežne z tejto rastliny využívať do šalátov aj mladé listy.
Výsev uskutočníme do riadkov, ktoré sú vzdialené asi 25 – 30 cm od seba; vysievame nariedko. Miesto výsevu udržiavame stále mierne vlhké, sucho na začiatku leta môže klíčenie zabrzdiť alebo aj úplne zmariť. Porast po vzídení jednotíme, a to tak, aby medzi jednotlivé rastliny boli od seba vzdialené asi 10 cm.

Ošetrujeme okrasnú zeleň pred letom
Dôležitých je najmä niekoľko činností: snažme sa nezanedbať odstránenie odkvitnutých kvetov pivoniek, orgovánov, rododendronov, skoro kvitnúcich ruží a tiež aj prvých trvaliek, ktoré vďaka tomuto zásahu prekvapia ešte ďalšou várkou kvetov.
Nezabúdajme tiež zavlažovať na jar vysadené okrasné rastliny a aj tie, ktoré už nejaký čas v záhrade máme, no majú vyššie nároky na vlahu. Do voľnej pôdy si môžeme vysadiť teplomilné druhy rastlín, najlepšie s celistvým koreňovým balom. Stihnúť by sme mali aj zastrihnúť odkvitnuté kobercové skalničky, vďaka tomu si udržia kompaktnú formu a nebudú rednúť. Oplatí sa to pri floxoch, iberke, taričke, klinčekoch a aj piesočnici.
Pravidelne sa tiež venujme trávniku – zavlažujme ho a nezanedbajme ani úpravu jeho okrajov. Vlahu priamo ku koreňom (nie na listy) a aj dávku hnojiva doprajme aj ružiam. Pravidelne a dôkladne tiež prezerajme ružové kríky a v prípadne výskytu chorôb alebo škodcov včas zasiahnime.

Režeme živé ploty
Koncom júna je čas na rez živých plotov z listnatých drevín. V tomto čase sa už končí prvé najintenzívnejšie rastové štádium týchto drevín a aj mladé vtáky, ktoré sa často v živých plotoch nachádzajú, už povyletúvali z hniezd. Pred začatím rezu je však aj tak potrebné si živý plot dôkladne poprezerať. Ak nájdeme hniezdo s mláďatami, rez posuňme na neskorší čas.
Tvarovanie začnime tým, že si natiahneme v jednej rovine, a teda vo výške rezu špagát. Rezať by sme mali podľa tohto špagátu, aby bola horná časť živého plota v jednej rovine. Nezabudnime ani na to, že hore by mal byť živý plot mierne užší a dolu o niečo širší. Režeme počas dní, keď je pod mrakom, zabránime tak nežiaducemu spáleniu čerstvo odhalených listov. Na rez využívame kvalitné ostré náradie, ideálny je plotostrih. Ošetrený živý plot výdatne zavlažíme a prihnojíme.

Ošetrujeme letničky v kvetináčoch
Už od začiatku leta dbajme na pravidelný prísun vlahy, zavlažujme ráno priamo ku koreňom, nie na listy či kvety. Raz do týždňa môžeme do zálievkovej vody pridať aj hnojivo pre kvitnúce balkónové letničky, vďaka čomu bude násada kvetov bohatšia. Tvorbu nových kvetov podporíme aj odstraňovaním tých, ktoré už odkvitli – funguje to pri muškátoch a aj pri surfíniách. Zároveň môžeme porasty vyčistiť aj od žltých či suchých listov.
Ešte na začiatku leta môžeme tiež skrátiť dlhé výhonky rastlín, ktoré sa pestujú v nádobách pre dekoratívne listy. Je to napríklad plektrant, slamiha alebo aj zádušník. Rovnako tak môžeme zaštipnúť aj konce stoniek krovito rastúcich druhov, docielime tým zhustnutie rastlín. Vyplatí sa to aj pri muškátoch. Pravidelne tiež letničkové výsadby prezerajme a v prípade zistenia problému včas zasiahnime vhodným prípravkom. Na začiatku môže ísť aj o formu na prírodnej báze.

Na čo ešte nezabudnúť
Úžitková záhrada
- Vysievame osivo čakanky siatej šalátovej, karfiolu, neskorej mrkvy a čínskej kapusty. Hriadky by nemali po zbere prvej úrody zostať prázdne.
- Zbierame listové stopky rebarbory, neskôr to už kvôli vyššiemu obsahu kyseliny šťaveľovej možné nebude.
- Pravidelne vylamujeme zálistky na kolíkových rajčinách a priviažeme ich k pevným oporám.
- Zavlažujeme a prihnojujeme zeleninu na hriadkach a v skleníkoch. Pri uhorkách a aj rajčinách je dôležité, aby sa voda nedostávala na listy. Skleník so zeleninou pravidelne vetráme.
- Kypríme okolo vysadenej zeleniny pôdu, čím zabránime tvorbe pôdneho prísušku a likvidujeme už maličkú burinu.
- Nahrnieme k 20 cm vysokým rastlinám tyčkovej aj kríčkovej fazule pôdu. Nakopcovanie je pre tieto rastliny mimoriadne prospešné.
- Pozberáme a nasušíme pred kvitnutím bylinkové vňate alebo listy. Naďalej si tiež do záhonov môžeme vysádzať nové sadenice byliniek.
Okrasná záhrada
- Vysádzame nové trvalky, okrasné trávy, posledné letničky a dreviny s celistvým koreňovým balom. Ideálne sú na to dni pred avizovanými dažďovými zrážkami.
- Vysievame dvojročné rastliny, okrem sirôtok, nezábudiek a sedmokrások aj zvonček prostredný, topoľovku, klinček bradatý alebo mesačnicu.
- Vysádzame vodné rastliny a lekná. Pri výsadbe použime špeciálny substrát pre vodné rastliny a tiež pestovateľské košíky.
- Podoprieme alebo priviažeme k opore mohutnejšie druhy trvaliek, aby sme ich ochránili pred zlomením počas búrky alebo veterného počasia.
- Vyberieme z pôdy cibule tulipánov a narcisov, ktorým už zaschla nadzemná časť.
- Uskutočníme rez krov, ktoré kvitli v jarnom období.
Galéria k článku
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Pestuje niekto z vas paprade? Su krasne, chcela by som ich v zahrade, avsak nema…