Spoznajte 5 krásnych floxov: Tieto dlhoveké, voňavé a nenáročné kvety potešia v každej záhrade

  • 13.09.2021

Charakterizuje ich bohaté a veľmi dlhé kvitnutie, vynikajú rozmanitosťou druhov a odrôd a tiež zaujímavými možnosťami využitia.

Floxy v záhrade

Floxy (Phlox), ktoré pochádzajú z USA, u nás kedysi nechýbali v žiadnej vidieckej záhrade. Teraz sa s obľubou vysádzajú aj v moderných mestských záhradách. Nájdeme medzi nimi vzrastovo nižšie, stredne vysoké aj vyššie druhy, trvalky a dokonca letničky. Hodia sa do zmiešaných kvetinových záhonov, vysadiť ich možno aj do vegetačných nádob na balkóny a terasy.

Nižšie druhy sa uplatnia aj v skalkách, kvetinových múrikoch, pri okrajoch zmiešaných záhonov a na štrkových plochách upútajú v jarných mesiacoch veľmi bohatým kvitnutím. Stredne vysoké a vyššie druhy zaujmú pestrofarebnosťou kvetov začiatkom leta.

Opakovane kvitnú až do začiatku jesene a často ich charakterizuje aj príjemná sladká vôňa. Na ideálnych stanovištiach sú ozdobou rastliny aj sviežo zelené listy. Obvykle sú dlhoveké a nenáročné na starostlivosť. Voňavé kvety floxov lákajú užitočný hmyz a môžeme si ich narezať aj do vázy.

Floxy v záhrade

Kde sa bude floxom dariť?

Flox šidlovitolistý obľubuje slnečné a suchšie miesta, na živiny chudobnú a aj kamenistú pôdu. Flox metlinatý potrebuje slnečné miesto alebo polotieň. Bohatšie kvitnutie podporí humózna a mierne vlhká pôda, nevhodná je suchá, kamenistá a zmáčaná pôda. Sadíme ich na miesta s kvalitným prúdením vzduchu. Floxy metlinaté nevysádzame do tienistých kútov ani pod plytko koreniace dreviny. Bývajú tu ohrozené chorobami.

Výsadba a starostlivosť

Trváce floxy môžeme sadiť počas celého vegetačného obdobia (aj v období kvitnutia), najlepšie s koreňovým balom. Sadenice jednoročných floxov vysádzame na záhony a do nádob koncom jari a začiatkom leta.

Flox šidlovitolistý je pomerne nenáročný na údržbu, nevyžaduje ani doplnkovú zálievku. Po odkvitnutí ho treba skrátiť asi o polovicu. Flox metlinatý potrebuje počas letných dní dostatok vlahy. Zavlažujeme ho priamo ku koreňom, nie na listy. V jarných mesiacoch je vhodné prihnojenie viaczložkovým hnojivom alebo kvalitným kompostom. Floxom odstraňujeme odkvitnuté kvety (okrem skalničkového floxu), čo podporí tvorbu ďalších.

5 floxov, ktoré vás nadchnú

Flox šidlovitolistý (Plox subulata)

Flox šidlovitolistý

Bohato kvitnúca a osvedčená skalničková nízka trvalka s vankúšovitým spôsobom rastu. Kvitne na jar, po odkvitnutí pútajú pozornosť drobné ihlicovité listy, ktoré vytvárajú pekné lemy. Tento druh si môžeme vysadiť začiatkom leta.
v. × š.: 15 × 30 cm

Flox (Phlox divaricata)

Flox divaricata

Zaujímavý a menej pestovaný nižší trváci druh, ktorý kvitne začiatkom leta bledomodrými kvetmi. Uplatní sa na okraji záhonov, vo vidieckych a v prírodne riešených záhradách.
v × š: 20 × 20 cm

Flox Drumondov (Phlox drumondii)

Flox Drumondov

Tento jednoročný flox je mimoriadne obľúbený vo vidieckych záhradách. Je nižší, rastie kompaktne a veľmi bohato kvitne. Hodí sa aj na pestovanie v nádobách. Drobné kvety môžu mať rôznu podobu.
v. × š.: 35 × 30 cm

Flox metlinatý ʻWhite Eye Flameʼ (Phlox paniculata ʻWhite Eye Flameʼ)

Flox metlinatý White Eye Flame

Atraktívna odroda trváceho floxu. Má biele kvety s typickým ružovým očkom. Uplatní sa v zmiešaných kvetinových záhonoch a v nádobách. Kvety sú vhodné na rez.
v × š: 50 × 45 cm

Flox metlinatý ʻLauraʼ (Phlox paniculata ʻLauraʼ)

Flox metlinatý Laura

Bohato kvitnúca trvalková odroda s vyššími, ružovo-bielymi voňavými kvetmi. Uplatní sa v záhonoch a je odolná proti múčnatke. Kvitne veľmi dlho.
v × š: 80 × 50 cm

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: floxy | kvety

Diskusie na tému článku